Pekin-Daxing zostanie otwarty pod koniec września

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
29 lipca 2019 08:16
Nowy port lotniczy Daxing w Pekinie przeprowadził w piątek (19.07) pierwszą kompleksową próbę. Według CCTV, chińskich mediów państwowych, lotnisko ma rozpocząć działalność 30 września br.
Reklama

Lotnisko w Daxing będzie drugim portem obsługującym aglomerację pekińską. Obecnie funkcjonujące główne lotnisko w Pekinie w zeszłym roku obsłużyło 101 mln pasażerów. Według szacunków rządu chińskiego, liczba pasażerów w Pekinie może osiągnąć 170 mln do 2025 roku, co oznacza, że przepełnione stołeczne lotnisko nie będzie w stanie sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu na przewozy lotnicze w przyszłości.

Rząd chiński poświęcił pięć lat na ukończenie budowy i systemów transportowych, takich jak szybkie koleje, autostrady i metro. Daxing posiada największy na świecie terminal pasażerski z czterema drogami startowymi. Port po rozbudowie może obsłużyć do 100 mln pasażerów i posiadać aż siedem dróg startowych. Według Chińskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego (CAAC), nowe lotnisko może wygenerować 600 tys. nowych miejsc pracy i wnieść 130 mld dolarów do gospodarki.

Do przeniesienia operacji na nowe lotnisku przygotowują się linie China Southern Airlines, które zbudowały największy w Azji hangar, operacyjne centrum kontroli i zakład produkcji żywności. Przewoźnik będzie wykorzystywać 40 proc. slotów, z kolei China Eastern Airlines ma posiadać 30 proc. slotów. Oprócz tego z lotniska będzie latać także Air China.

Spośród europejskich przewoźników, Finnair i LOT zapowiedziały loty do Daxing, przy jednoczesnym utrzymaniu rejsów na główne lotnisko Capital. Natomiast British Airways przeniesie wszystkie swoje loty do nowego portu.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama