LOT z mocniejszą ofertą ze stolicy Węgier. W środę ogłosi nowe trasy

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
26 lipca 2019 21:37
19 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT pewnym krokiem wchodzą na rynek węgierski. Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym tygodniu przewoźnik ogłosi nowe połączenia z węgierskiej stolicy.
Reklama

Jozsef Varadi, szef Wizz Aira w rozmowie z Bloombergiem, ocenił sytuację finansową polskiego przewoźnika narodowego jako kiepską i zapowiedział, że w przypadku jego bankructwa kierowana przez niego linia będzie w stanie skutecznie przejąć jej trasy, podobnie tak jak miało to miejsce po upadku linii Monarch czy airBerlin. Wśród innych linii mających kłopoty wymienił włoską Alitalię i rumuński Tarom.

Na słowa Varadiego zareagował szef LOT-u:

- Informacje podawane przez pana Jozsefa Varadiego o rzekomych kłopotach Polskich Linii Lotniczych LOT są bardzo nieaktualne, gdyż pochodzą sprzed czterech lat. LOT to najdynamiczniej rozwijająca się linia lotnicza w Europie, która w ciągu ostatnich trzech lat zyskownie zwiększyła liczbę połączeń z 41 do 111 - mówi Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, zapewniając że mimo, iż obecny rok jest dla LOT-u trudniejszy, planuje uzyskać podobny lub lepszy wynik na poziomie EBIT jak ten w 2018 roku, czyli 209 mln zł.

Jednocześnie, w reakcji na prowokację Varadiego, szef LOT-u zapowiedział konferencję prasową, która w najbliższą środę odbędzie się w Budapeszcie, i na której, jest niemal pewne, że linia ogłosi swoje plany swojej ekspansji na Węgrzech.


Od kilku miesięcy spekuluje się, że przewoźnik uruchomi długodystansową trasę ze stolicy Węgier do Seulu w Korei Południowej. LOT otrzymał już stosowną desygnację i upoważnienie do obsługi rejsów między stolicami Węgier i Korei. Jej ogłoszenie w przyszłym tygodniu wydaje się pewnikiem. Warto zauważyć, że umowa bilateralna między Węgrami a Koreą Południową jest skonstruowana w bardzo korzystny dla LOT-u sposób. Z reguły porozumienia tego typu nakładają na strony obowiązek powierzenia operacji na trasie przez tzw. przewoźnika narodowego lub posiadającego kapitał kraju-strony. W tym przypadku takich zapisów nie ma, a dowolny przewoźnik unijny musi spełnić określone warunki. Jak twierdzą przedstawiciele LOT-u, narodowa linia odpowiada wymogom sformułowanym w umowie.

Jednak to nie wszystko, przewoźnik uruchomi również połączenia krótkodystansowe zasilające potoki pasażerskie na swoje rejsy długodystansowe - już teraz lata z Budapesztu do Chicago i Nowego Jorku. Najbardziej prawdopodobnymi kierunkami, o których pisaliśmy na naszych łamach są trasy z Budapesztu do Belgradu, Pragi, Sofii i Zagrzebia.

Ekspansja w Budapeszcie to efekt m.in. zapychającego się Lotniska Chopina, które uniemożliwia linii dalszy rozwój. - Budapeszt będzie drugim hubem LOT-u - zapewniał Stefan Malczewski, członek zarządu linii, podczas gali CEESAR Awards w Poznaniu. LOT nie chce ograniczać tempa swojego rozwoju i szuka alternatywnych rynków.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_01914 2019-07-30 01:38   
gość_01914 - Profil gość_01914
Chyba coraz mniej ludzi w Polsce interesuje jak LOT rozwija się poza Polską i co tam oferuje. Ludzie w Polsce chcą mieć połączenia tam gdzie mieszkają, oczywiście mowa o dużych miastach, i jak LOT czegoś nie oferuje w Polsce bo mu się nie opłaca to latają tym co jest pod ręką i w miarę tanio. W ten sposób LOT przestanie być linią narodową dla Polaków a wtedy kto wie jak długo LOT będzie jeszcze istniał bo Węgrzy lub inna nacja w razie kłopotów ratować go nie będzie.
gość_9badd 2019-07-29 11:57   
gość_9badd - Profil gość_9badd
@gość_f92c0: Nic istotnego z tego nie wynika. Najwyraźniej Varadi w każdej wypowiedzi mówi co innego. Tu o Locie akurat tak: te linie stają się racjonalne i zmniejszają oferowanie. A oferowanie LOT-u przecież wyraźnie się zwiększyło. Jedyne jego spadki są związane z wycofaniem MAXów. Jednym słowem gada cokolwiek, byle zaistnieć medialnie - to taktyka stosowana od lat przez szefa Ryanair. Nie należy do jego słowotoku przywiązywać specjalnej uwagi.
gość_16853 2019-07-28 17:47   
gość_16853 - Profil gość_16853
Myślicie, że ogłoszą też coś z Krakowa? :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama