5 pytań o... Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost (PPL)

26 lipca 2019 09:00
3 komentarze
Zielona Góra - Babimost to jeden z trzech portów lotniczych zarządzanych przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL). Operacje PPL w województwie lubuskim trwają już prawie sześć lat.
Reklama
Zielona Góra - Babimost to najmniejsze, pod względem obsługiwanej liczby pasażerów, lotnisko w Polsce. W 2018 r. z zielonogórskiego portu skorzystało 21 643 pasażerów. Zapytaliśmy Piotra Rudzkiego, rzecznika PPL jak wygląda sytuacja w lubuskim porcie i jakie są jego perspektywy na najbliższy okres.

Pasazer.com: Na jakiej podstawie prawnej PPL zarządza portem lotniczym Zielona Góra – Babimost?

Piotr Rudzki: PPL zarządza portem lotniczym Zielona Góra – Babimost na podstawie Zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie zarządzania lotniskiem użytku publicznego Zielona Góra – Babimost nr ULC-LER-1/4020-0037/03/13 z dnia 20 grudnia 2013 r.


Pasazer.com: W jakiej formule port lotniczy Zielona Góra – Babimost wynagradza PPL za świadczone usługi zarządzania?

Piotr Rudzki: Ciężko mówić tu o wynagradzaniu za świadczone usługi, ponieważ PPL i port lotniczy Zielona Góra – Babimost to jeden podmiot. Konkretnie Port lotniczy Zielona Góra – Babimost jest częścią PPL (pionem) i wszyscy pracownicy tam zatrudnieni są pracownikami PPL lub podmiotów działających na zlecenie PPL.

Pasazer.com: W jaki sposób podzielone są obowiązki pomiędzy PPL a portem w Babimoście? Która strona jest odpowiedzialna za pozyskiwanie klientów portu?

Piotr Rudzki: Zarządzającym lotniskiem Zielona Góra – Babimost o kodzie ICAO: EPZG, uprawnionym ustawowo do jego eksploatacji, jest PPL, który posiada Certyfikat Lotniska PL/EPZG/001 upoważniający do jego eksploatacji, czyli to PPL jest zarządzającym w rozumieniu ustawy prawo lotnicze. PPL, jako zarządzający lotniskiem użytku publicznego, zgodnie z wymogami ustawy prawo lotnicze odpowiada za zarządzanie taryfą opłat lotniskowych zielonogórskiego portu.

Lotnisko Zielona Góra/Babimost Spółka z o.o. została powołana przez Urząd Marszałkowski województwa lubuskiego „celem prowadzenia lotniskowej działalności gospodarczej i promocyjnej lotniska”, a więc, aby promować port w ramach działań Urzędu. 14 kwietnia 2017 r. PPL zawarło ze spółką Lotnisko Zielona Góra/Babimost Sp. z o.o. umowę poddzierżawy części gruntu terenu lotniska. Firma reprezentowana zgodnie z KRS przez prezesa Macieja Króla nie ma kompetencji do zarządzania lotniskiem Zielona Góra – Babimost. Spółkę łączy z PPL jedynie wspomniana umowa poddzierżawy części gruntów na terenie lotniska.


Pasazer.com: Kto pokrywa niezbędne nakłady inwestycyjne na utrzymywanie i remonty infrastruktury lotniska?

Piotr Rudzki: Nakłady inwestycyjne ponoszone są przez PPL i władze województwo lubuskiego.

Pasazer.com: Ile pełnych etatów pracowniczych angażuje PPL w zrządzanie portem w Zielonej Górze? Ilu pracowników zajmuje się handlingiem?

Piotr Rudzki: Liczba etatów pracowniczych to 58, handlingiem zajmuje się ok. 15 osób.

Pasazer.com: Jakie są plany PPL w stosunku do portu lotniczego Zielona Góra – Babimost w najbliższych czterech latach? Czy PPL uzależnia kontynuacje współpracy od określonych parametrów operacyjnych lub finansowych?

Piotr Rudzki: Port Lotniczy Zielona Góra Babimost jest portem regionalnym zapewniającym lotniczą dostępność transportową przede wszystkim dla województwa lubuskiego. Cel ten osiągany jest, m.in., poprzez rozkładowe połączenie lotnicze z Warszawą. Trasę tę obsługują PLL LOT realizując obecnie 10 rejsów tygodniowo na Lotnisko Chopina, którego przesiadkowy charakter i bogata oferta połączeń stanowią także możliwość realizacji podróży transferowych.


Od kilku lat działania handlowe PPL zmierzają do stopniowego rozwoju połączeń lotniczych z zielonogórskiego portu. W tym roku po raz pierwszy w historii portu uruchomiono połączenia czarterowe do Turcji – poniedziałkowe loty na zlecenie Coral Travel obsługuje przewoźnik Onur Air. PPL planuje rozwijać i wzbogacać ofertę portu. Zakres działań będzie uzależniony m.in. od wyników badań marketingowych przeprowadzanych aktualnie wśród pasażerów korzystających z tego portu lotniczego.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_03a3d 2019-07-29 12:40   
gość_03a3d - Profil gość_03a3d
informacje wyssane z palca... dział hendlingu liczy 4 osoby na płycie i 4 osoby w odprawie pasażerów...
gość_b34ca 2019-07-27 09:57   
gość_b34ca - Profil gość_b34ca
Operacje LOT i chartery to zasługa władz lokalnych.
gość_33f8c 2019-07-26 16:50   
gość_33f8c - Profil gość_33f8c
58 etatów, żeby obsłużyć dwa loty dziennie?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy