EASA ostrzega przed możliwą wadą układu sterowania A321neo
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała dyrektywę zdatności do lotu dotyczącą airbusa A321neo. Komunikat dotyczy potencjalnego ryzyka wystąpienia nadmiernego pochylenia samolotu. Specjaliści zwracają uwagę na podobieństwo do wady systemu MCAS w boeingach 737 MAX.
Reklama
Airbus wydał tymczasową wersję instrukcji użytkowania w locie dla A321neo, które mają uniemożliwić doprowadzenie do sytuacji, w której samolot osiągnie niebezpieczny kąt pochylenia. Zmiany zostały wprowadzone po analizie dotyczącej pracy komputera obsługującego ster wysokości i lotki. Informacje na temat zmian w instrukcji zostały opublikowane w dyrektywie EASA 17 lipca.
Regulator stwierdził, że nadmierne pochylenie może wystąpić w pewnych warunkach i podczas określonych manewrów, ostrzegając, że może to spowodować utrudnienie utrzymania kontroli nad samolotem. Jako środek bezpieczeństwa EASA nakazała operatorom A321neo aktualizację instrukcji użytkowania w locie w ciągu 30 dni od daty publikacji dyrektywy.
Portal Airlinerwatch wskazuje, na podobny problem w boeingach 737 MAX i wyjaśnia, że system MCAS zainstalowany w maxach miał zapobiegać nadmiernemu pochyleniu samolotu. Oprogramowanie decydowało o opuszczeniu dziobu maszyny, jeśli czujnik kąta natarcia wykryłby przekroczenie krytycznych wartości. Warto jednak podkreślić, że system fly-by-wire Airbusa jest dużo bardziej rozbudowany niż MCAS zastosowany w 737 MAX, co powinno zapewnić bezpieczne działanie A321neo po odpowiedniej zmianie w instrukcji użytkowania w locie. Nie wiadomo, czy dla tego typu ryzyka będzie potrzebna modyfikacja oprogramowania, choć gdyby była to będzie dużo łatwiejsza do opracowania niż w przypadku 737 MAX. Sterowanie airbusem A321neo odbywa się w pełno cyfrowo, natomiast maxy są wyposażone w system ręczny z dodatkowym wspomaganiem elektronicznym systemu MCAS i to powoduje w ich przypadku wysoki poziom skomplikowania.
A321neo wszedł do użytku w maju 2017 roku i zadebiutował w byłym Virgin America (obecnie Alaska Airlines). W tym samym czasie swoją karierę zaczynał też boeing 737 MAX. A321neo, członek rodziny samolotów airbus A320 to nowa generacja A321. Wąskokadłubowa maszyna dysponuje maksymalnym zasięgiem 7400 km i jest w stanie pomieścić do 220 pasażerów w typowej konfiguracji dwóch klas.
fot. mat. prasowe