TAP Air Portugal wycofał wszystkie A330-300

22 lipca 2019 12:00
Portugalskie linie lotnicze TAP Air Portugal wycofały ostatecznie ze swojej floty wszystkie cztery A330-300. Ostatni lot tej maszyny w barwach przewoźnika odbył się na trasie z brazylijskiego Salvadoru do Lizbony 13 lipca. Teraz maszyna ma zostać przekazana do Air Canada.
Reklama
W ciągu ostatnich lat TAP mocno inwestuje w modernizację floty dalekodystansowych maszyn. Głównym założeniem jest zastąpienie starszych airbusów A330 nowymi egzemplarzami A330neo, których przewoźnik zamówił 13. Pierwsza maszyna tego typu dotarła do TAP w listopadzie ubiegłego roku i była to wersja A330-900neo.

Okazuje się, że wycofane z floty portugalskiego przewoźnika A330 zdecydowała się kupić Air Canada. Zastąpią one boeingi 767, które trafią z kolei do Air Canada Rouge, zależnej linii niskokosztowej. W sumie Air Canada będzie teraz posiadać w swojej flocie 12 airbusów A330-300.


TAP Air Portugal jest pierwszym przewoźnikiem, który odebrał airbusa A330neo. Linia wykorzystuje maszynę na trasach z Lizbony do Chicago, San Francisco i Waszyngtonu. Od czerwca tego roku loty przez Atlantyk w barwach portugalskiego przewoźnika wykonuje także mniejszy A321LR. Samolot lata z Porto do Newark. Zgodnie z deklarowaną przez Air Portugal strategią rozwoju floty przewoźnik oczekuje na dostawy kolejnych airbusów w ciągu najbliższych sześciu lat. Będzie to w sumie 71 maszyn, z czego 21 to A330neo, 19 to A320neo, 17 to A321neo, a 14 to A321LR. Po ostatnim Paris Air Show i prezentacji ultra-długodystansowej wersji A321XLR nie jest wykluczone, że TAP zdecyduje się na zmianę części zamówienia na maszyny o większym zasięgu.

W momencie częściowej prywatyzacji portugalskiej linii lotniczej w 2015 roku odnowienie floty miało ogromne znaczenie dla akcjonariuszy. Od tego czasu dążenie TAP do modernizacji parku maszyn doprowadziło do wprowadzenia do floty najnowszych maszyn na świecie. Według Globe Newswire 71 samolotów, które mają trafić do portugalskiej linii do 2025 roku stanowić będzie wzrost o 21 proc. Dodanie nowych typów długodystansowych, takich jak A321LR, znacznie wpływa na elastyczność przewoźnika pod kątem planowania oferty.


Nowe trasy transatlantyckie przyniosły TAP 39 proc. wzrost liczby klientów, przyczyniając się do wzrostu łącznego o ponad 170 proc. od 2015 roku. W tym samym okresie TAP odnotował 22,8 proc. wzrostu liczby pasażerów na lotach między Brazylią a Europą.

- Oczekujemy na dostawę ponad 70 nowych samolotów, a to dopiero początek. Mamy już dziesięć tras z Brazylii do Portugalii i wierzymy, że uda nam się co najmniej taki sam wynik osiągnąć w USA - powiedział David Neeleman, właściciel 45 proc. udziałów w TAP, podczas inauguracji pierwszego lotu A330neo na trasie z Chicago do Lizbony. - Obecnie obsługujemy około 75 lotnisk w Europie i Afryce, a 50 proc. naszych amerykańskich pasażerów leci do miejsc poza Portugalią, więc wielu z nich korzysta z naszego popularnego programu Portugal Stopover - dodał Neeleman.

A330neo we flocie TAP wyposażone są w najnowsze spersonalizowane systemy rozrywki i łączność bezprzewodową. TAP to pierwszy europejski przewoźnik oferujący bezpłatny dostęp do Internetu dla pasażerów połączeń długodystansowych. Klasa ekonomiczna kabiny A330neo jest podzielona między EconomyXtra i Economy, przy czym fotele w obu wariantach są nieznacznie szersze niż zazwyczaj w klasie ekonomicznej. Swoim klientom TAP zapewnia również klasę biznesową Executive z udoskonalonymi schowkami i całkowicie rozkładanymi fotelami.


50 proc. udziałów w TAP jest własnością rządu portugalskiego, 45 proc. pozostaje w rękach konsorcjum Atlantic Gateway Davida Neelemana, a 5 proc. należy do pracowników.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy