×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pierwsze spotkanie Komitetu Konsultacyjnego przy CPK


Wczoraj w Warszawie (18.07) odbyło się inauguracyjne spotkanie Komitetu Konsultacyjnego, powołanego przez International Air Transport Association (IATA) i spółkę Centralny Port Komunikacyjny (CPK).


Celem wczorajszego spotkania było rozpoczęcie uzgodnień założeń budowy lotniska z potrzebami linii lotniczych. W zorganizowanym przez CPK posiedzeniu Komitetu Konsultacyjnego (Airport Consultative Committee, ACC) uczestniczyli przedstawiciele PLL LOT, El Al, Emirates, Enter Air, Qatar Airways, SAS i Wizz Air oraz grup lotniczych: IAG (British Airways, Iberia, Aer Lingus, Level i Vueling) i Lufthansa Group ( SWISS, Austrian Airlines, Brussels Airlines i Eurowings). 

W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele sojuszu Star Alliance, w skład którego wchodzą m.in.: Air China, Singapore Airlines, United Airlines, Turkish Airlines i South African Airways oraz przedstawiciele IATA, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), Rady Przedstawicieli Linii Lotniczych w Polsce (BARIP) i firm kurierskich. 


Uczestnicy ACC zapoznali się ze wstępną koncepcją Portu Lotniczego Solidarność. Celem prac ACC jest weryfikacja założeń koncepcyjnych inwestycji, uzgodnienie ich z potrzebami przewoźników i wprowadzenie do koncepcji ewentualnych korekt. – Aby zaplanować lotnisko spełniające oczekiwania przyszłych podróżnych i użytkowników, musimy zacząć od konsultacji z przewoźnikami, firmami działającymi w porcie i świadczącymi dla niego usługi. Dlatego cieszy nas wysoka frekwencja i zainteresowanie przedstawicieli linii lotniczych – powiedział Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK. – Dzisiejsze spotkanie ACC to dopiero pierwsze z zaplanowanej serii. Mamy sygnały, że liczba zainteresowanych i uczestników kolejnych spotkań będzie jeszcze większa – zapowiedział. 

– Spotkania z udziałem ekspertów w ramach ACC są doskonałą okazją, żeby rozmawiać o potrzebach przewoźników w zakresie szeroko pojętej infrastruktury lotniskowej, w tym o wymaganiach dotyczących terminali pasażerskich, płyt postojowych i infrastruktury cargo. W ten sposób konsekwentnie budujemy bazę wiedzy, która posłuży nam do przygotowania planu generalnego, czyli master planu Portu Lotniczego Solidarność – mówił Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK ds. części lotniskowej inwestycji. 

Z kolei Anca Apahidean, Area Manager dla Europy Środkowo-Wschodniej  z IATA stwierdziła, że według 
prognoz Zrzeszenia, europejski popyt na podróże lotnicze wzrośnie do 2037 r. o ok. 50 proc., w związku z czym niezbędna jest budowa infrastruktury, która będzie w stanie na to zapotrzebowanie odpowiedzieć. Dzisiejsze ACC w Warszawie to sygnał, że jesteśmy świadomi brakującej przepustowości lotniczej w Europie, a poprzez projekt CPK chcemy zaoferować pasażerom rozwiązanie, na które czekają. - dodała. 


Uczestnicy ACC będą ze sobą w stałym, codziennym kontakcie m.in. poprzez telekonferencje i korespondencję elektroniczną. Zakłada się, że gremium odbywać będzie spotkania plenarne – takie jak wczorajsze – zwykle od dwóch do czterech razy w roku. Każdorazowo gospodarzem będzie CPK, inwestor planowanego lotniska. 

Przy IATA działają Komitety Konsultacyjne przeznaczone dla największych projektów inwestycyjnych, w tym dla portów lotniczych Bangkok, Hong Kong International, Londyn Heathrow, Kuala Lumpur International, Manchester, Paryż Charles de Gaulle, Pekin Daxing i Sztokholm Arlanda. 

Spotkania ACC to kolejny krok w ramach konsultacji z partnerami branżowymi CPK. W połowie kwietnia br. spółka CPK rozpoczęła proces uzgodnień strategicznych. W inauguracyjnym spotkaniu wzięło udział ponad 60 przedstawicieli firm takich jak m.in. PLL LOT, LOT AMS, LS Airport Services, PAŻP, Poczta Polska, Orlen, LOTOS, PERN, PHH, FedEx, DHL, UPS i TNT Express. Inwestor CPK zapoznał partnerów z zakładanymi etapami inwestycji, przedstawił roboczy blokowy schemat realizacji projektu i założenia spółki CPK dotyczące formuły i zakresu współpracy. W efekcie konsultacji spółka otrzymała prawie pół tysiąca uwag i propozycji dotyczących infrastruktury planowanego lotniska, dotyczących m.in. obsługi samolotów, pasażerskiej, bagażowej, cargo, zaplecza technicznego itp. 

W tym roku CPK planuje wskazać doradcę strategicznego, czyli międzynarodowy podmiot z doświadczeniem inwestycyjnym w zakresie projektowania, budowy i zarządzania portami przesiadkowymi. Do końca roku CPK zleci też wykonanie master planu Portu Lotniczego Solidarność. Będzie on zawierał m.in.: prognozy ruchu lotniczego, zwymiarowanie planowanej infrastruktury i wstępny plan jej ulokowania, etapowanie budowy i szczegółowy model biznesowy nowego portu lotniczego.gość_486c6 - Profil
gość_486c6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie