Linie United Airlines zakupiły używane boeingi 737-700

18 lipca 2019 09:15
1 komentarz
Amerykańskie linie United Airlines zdecydowały się na zakup dziewiętnastu używanych boeingów 737-700. Choć podejrzewa się, że ma to złagodzić skutki uziemienia 737 MAX to przewoźnik zapewnia, że transakcja nie ma nic wspólnego z kryzysem dotyczącym maxów.
Reklama
Informację o podpisaniu umowy na zakup samolotów z drugiej ręki podał we wtorek (16.07) portal The Points Guy. Choć nie wiadomo kto jest dostawcą maszyn to dostawy spodziewane są w grudniu tego roku. Branżę lotniczą obiegły pogłoski jakoby powodem zawarcia transakcji było przeciągające się uziemienie boeingów 737 MAX, tym bardziej w świetle zeszłotygodniowej decyzji przewoźnika o odroczeniu ich obecności w rozkładach do 3 listopada oraz przypuszczeń, że maxy wrócą najwcześniej pod koniec roku.

United Airlines stanowczo zaprzeczyło tym doniesieniom i zapewniło, że zakup 737-700 z drugiej ręki nie ma nic wspólnego z uziemionymi maxami. Przewoźnik zapewnia, że do transakcji doszło zgodnie z realizowaną od 18 miesięcy strategią, i że oferta była na tyle atrakcyjna, że nierozsądnie byłoby z niej nie skorzystać. W 2018 roku United faktycznie deklarowało, że plany dotyczące rozwoju floty będą pozostawały w równowadze ze zrównoważonym zwiększaniem oferowanej pojemności, a nowe samoloty będą raczej kupowane w niewielkich transzach. Kluczowe miało być poprawienie oferty w głównych hubach linii.


We wtorek, 16 lipca United ujawnił raport finansowy za pierwsze półrocze, z którego wynika, że udało się wygenerować spory zysk przed opodatkowaniem. Może to wskazywać, że choć uziemienie boeingów 737 MAX weszło już w piąty miesiąc to nie ma ono zbyt dużego wpływu na kształtowanie się kosztów przewoźnika. Analizy wskazują, że straty związane z utrzymywaniem floty uziemionych maxów nie są na tyle znaczne, aby generować straty z całej działalności. Co więcej, pomimo anulowania prawie 4000 lotów tylko w czerwcu, United Airlines spodziewa się zwiększyć jeszcze w tym roku swoją przepustowość od 3 do 4 proc. W drugim kwartale tego roku przewoźnik obsłużył 43 mln pasażerów.


Ostatecznie jest rzeczywiście mało prawdopodobne, żeby używane 737-700 zostały zakupione aby wypełnić luki po uziemionych 737 MAX. Motywacja United do zakupów, przynajmniej oficjalnie prezentowana, wydaje się pasować do realizacji długoterminowej strategii budowania zysków. Strategia ta obejmuje zwiększenie posiadanej floty boeingów 737-700 o 50 proc. United ma nadzieję na doprowadzenie do tego powiększenia parku maszyn w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat. Warto zaznaczyć, że 737-700 nigdy nie będzie mógł konkurować z maxami, które posiada, i na które wciąż czeka przewoźnik. Starszy model jest nie tylko mniej oszczędny, ale też oferuje jedynie 126 miejsc, podczas gdy najnowsza maszyna dysponuje aż 179 fotelami. Niezależnie od tego dodatkowe samoloty z pewnością pomogą realizować rozwój United, zwłaszcza w obliczu wzrastającego popytu.

United Airlines już nie pierwszy raz decyduje się na zakup używanych maszyn argumentując to większą opłacalnością w porównaniu do leasingu. Rok temu przewoźnik nabył z drugiej ręki 20 egzemplarzy airbusów A319 z nieznanego źródła. Ponadto odkupił od Hawaiian Airlines boeinga 767-300ER i kolejne 25 A319 od AerCap. Linia posiada w swojej flocie już ponad 50 używanych samolotów.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_bbb0c 2019-07-18 13:54   
gość_bbb0c - Profil gość_bbb0c
United zrobił to co zarząd PLL LOT powinien dawno temu zrobić!
Czyli są inne B737 na rynku i w dużych ilościach. Przecież każdy widzi ze Boeing 737 MAX 8 już wcale nie będzie latał, wiec jak LOT będzie się rozwijał bez samolotów?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy