Oświadczenie IATA w sprawie powrotu 737 MAX
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) wezwało krajowe organy nadzoru bezpieczeństwa lotniczego do dalszego dostosowywania się do wymogów walidacji technicznej przed bezpiecznym powrotem boeingów 737 MAX do służby.
Reklama
Oświadczenie IATA w sprawie wspólnych i spójnych działań na rzecz bezpiecznego powrotu maxów do operacji zostało wygłoszone podczas zorganizowanego przez tę instytucję drugiego międzynarodowego szczytu w sprawie boeingów 737 MAX. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele ponad 40 linii lotniczych, organy regulacyjne ds. bezpieczeństwa, producenci osprzętu wykorzystywanego w produkcji samolotów, organizacje szkoleniowe, stowarzyszenia związane z lotnictwem i leasingodawcy samolotów. IATA powtórzyła także, że istnieje potrzeba dostosowania się przewoźników do dodatkowych wymagań szkoleniowych dla załóg boeingów 737 MAX.
- Tragiczne katastrofy boeingów 737 MAX bardzo obciążają branżę lotniczą, w której bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem. Ufamy Federalnej Administracji Lotnictwa, pełniącej funkcję organu certyfikującego, że zapewni bezpieczny powrót samolotu do służby. Szanujemy też obowiązek organów regulacyjnych na całym świecie do podejmowania niezależnych decyzji na podstawie zaleceń FAA - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.
- Jednocześnie lotnictwo jest globalnie zintegrowanym systemem, który opiera się na globalnych standardach, w tym wzajemnym uznaniu i zaufaniu, którym darzą się regulatorzy. Ta zharmonizowana struktura z powodzeniem działa od dziesięcioleci i ułatwia podniebnym podróżom utrzymywanie pozycji najbezpieczniejszej formy długodystansowych podróży na świecie. Lotnictwo nie może działać skutecznie bez tego skoordynowanego wysiłku, a przywrócenie zaufania publicznego wymaga go jeszcze więcej - dodał.
fot. mat. prasowe