IATA: Popyt jest stabilny, ale rośnie coraz wolniej

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
17 lipca 2019 09:30
Stowarzyszenie IATA ogłosiło wyniki światowego ruchu pasażerskiego za maj, wykazując, że popyt mierzony w RPK wzrósł o 4,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2018 r.
Reklama

Majowy wynik był podobny do tego kwietniowego, kiedy RPK wzrósł o 4,4 proc. i wyższy od tego marcowego - 3,1 proc. Wyniki te są jednak niższe od 20-letniej średniej stopy wzrostu wynoszącej 5,5 proc.

Przepustowość liczona w ASK wzrosła o 2,7 proc., natomiast średnie wypełnienie wzrosło o 1,4 p.p. do poziomu 81,5 proc. W ubiegłym roku rekordowy load factor wyniósł 80,1 proc.

- Wzrost popytu wśród pasażerów uległ spowolnieniu w porównaniu do ostatnich dwóch lat. Jest to zgodne ze spadkiem światowego handlu, rosnącymi napięciami handlowymi i osłabieniem zaufania biznesowego. W tym trudnym środowisku linie lotnicze ostrożnie zarządzają zdolnościami przewozowymi, aby zoptymalizować wydajność - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.

Popyt na loty międzynarodowe wzrósł w maju br. o 4,3 proc. w porównaniu do 5,1-proc. wzrostu w kwietniu br. Wszystkie regiony odnotowały wzrost, na czele z przewoźnikami z Ameryki Łacińskiej. Całkowita podaż wzrosła o 2,1 proc., zaś współczynnik wypełnienia pokładowego wzrósł o 1,7 proc. do poziomu 80,4 proc.

Europa

Popyt na starym kontynencie wzrósł w maju br. o 5,4 proc. w porównaniu z 7,7-proc. wzrostem odnotowanym w kwietniu. Podaż wzrosła o 4,6 proc., a współczynnik wypełnienia pokładowego wzrósł o 0,7 p.p. do 84,2 proc. To najwięcej ze wszystkich regionów. Warto jednak zaznaczyć, że większość zeszłorocznego wzrostu została wypracowana w pierwszej połowie roku i od tego czasu popyt rzeczywiście spada.

Azja i Pacyfik

Linie lotnicze z regionu Azji i Pacyfiku odnotowały w maju wzrost ruchu lotniczego o 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, co stanowi poprawę w stosunku do wzrostu o 2,9 proc. w kwietniu. Podaż wzrosła o 3 proc., a współczynnik wypełnienia pokładowego wzrósł o 0,8 p.p. do 78,6 proc. Jest to drugi z rzędu miesięczny wzrost popytu, jednocześnie jest to wynik dużo niższy od tych notowanych w ciągu kilku ostatnich lat, gdy stopy wzrostu były dwucyfrowe. Spięcia na linii USA-Chiny nadal spowalniają wzrost gospodarczy w regionie.

Bliski Wschód

W maju na Bliskim Wschodzie popyt spadł o 0,8 proc. w porównaniu z 3,3-proc. wzrostem w kwietniu. Odzwierciedla to częściowo wpływ zmian strukturalnych, które zachodzą w branży przemysłowej w regionie. Podaż spadła o 6,1 proc., a load factor wzrósł o 5 p.p. do poziomu 73 proc.

Ameryka Północna

Ruch linii lotniczych w Ameryce Północnej wzrósł w maju o 4,8 proc. w porównaniu z majem 2018 r. Jednocześnie oznacza to spadek z 5,6-proc. wzrostu w kwietniu br. Podaż wzrosła o 2,7 proc., a współczynnik wypełnienia pokładu wzrósł o 1,7 p.p. do 83,6 proc. Stosunkowo silna gospodarka krajowa Stanów Zjednoczonych i dolar amerykański pomagają zrekompensować negatywne efekty konfliktu handlowego z Chinami.

Ameryka Łacińska

Linie lotnicze z Ameryki Łacińskiej odnotowały duży wzrost ruchu lotniczego o 6,7 proc. w maju w porównaniu z tym samym miesiącem w ubiegłym roku. Jednocześnie wynik ten był wyższy od tego kwietniowego, kiedy to odnotowano 5,1 proc. Dobre wyniki popytowe utrzymują się mimo trudnej sytuacji gospodarczej w kilku krajach w regionie. Podaż wzrosła o 4 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich wzrósł o 2,1 p.p. do 84 proc., co plasuje go na drugim miejscu wśród regionów.

Afryka

Linie lotnicze z Afryki odnotowały w maju wzrost ruchu lotniczego o 2,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W maju zaledwie o 1,1 proc. udało się poprawić tegoroczny kwietniowy wynik. Oferowanie wzrosło o 0,1 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc wzrósł o 1,3 p.p. do 67 proc. Ruch lotniczy między Afryką a Europą nadal rośnie, ale wzrost gospodarczy w RPA - kluczowej gospodarce regionu - gwałtownie zmniejszył się w pierwszym kwartale, co ma negatywny wpływ na popyt na podróże lotnicze.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama