United Airlines: rozkład bez 737 max do 3 listopada

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
15 lipca 2019 08:54
2 komentarze
Linie United Airlines poinformowały w piątek (12.07), że planują realizowanie swoich rozkładów flotą pozbawioną boeingów 737 MAX co najmniej do 3 listopada. Decyzja ta spowoduje odwołanie około 2100 operacji we wrześniu i 2900 w październiku. Maxy nadal pozostają uziemione na całym świecie.
Reklama

Poprzednia decyzja United Airlines o prowadzeniu operacji bez maxów mówiła o tym, że 14 maszyn tego typu pozostających w posiadaniu przewoźnika powróci do służby od początku września br. Branża spodziewała się jednak po przewoźnikach posiadających w swoich flotach boeingi 737 MAX dalszych przesunięć terminu przywrócenia ich do operacji zaraz po tym jak Boeing zapowiedział 27 czerwca br., że uziemienie potrwa przynajmniej do września. Producent przewiduje, że do tego czasu uda mu się usunąć kolejną, odkrytą niedawno przez FAA (odpowiednik polskiego ULC) wadę samolotu.

Do tej pory wady projektowe systemu MCAS zainstalowanego w 737 MAX doprowadziły już do dwóch tragicznych katastrof samolotów linii Lion Air w październiku 2018 i Ethiopian Airlines w marcu 2019 roku, w których zginęło w sumie 346 osób. Zanim maszyna będzie mogła wrócić do służby konieczne jest całkowite wyeliminowanie nie tylko tej nieprawidłowości, ale też nowego potencjalnego ryzyka związanego z faktem, że nie w niektórych sytuacjach nie następuje automatyczne rozłączenie autopilota.


Po ponownym zatwierdzeniu przez regulatora zdolności boeingów 737 MAX do lotu, każdy samolot będzie prawdopodobnie wymagał od 100 do 150 godzin obsługi technicznej mającej na celu przygotowanie go do powrotu do służby. Co więcej, konieczne będą dodatkowe szkolenia załóg. Takie są przynajmniej szacunki poszczególnych operatorów typu.

Spośród innych amerykańskich przewoźników posiadających maxy w swoich flotach, linie Southwest Airlines do tej pory odwołały loty do 1 października (pierwotnie tylko do sierpnia), a American Airlines do 3 września, choć te terminy również zostaną najprawdopodobniej przesunięte. Choć boeingi 737 MAX należące do tych trzech linii z USA stanowią zaledwie ułamek całych ich flot to i tak uziemienie przekłada się na około 150 odwołanych lotów dziennie w przypadku Southwest i 115 operacji American Airlines. Dla United Airlines jest to około 80 połączeń. Ta ostatnia linia ma we wtorek opublikować wyniki za drugi kwartał tego roku, a inwestorzy pokładają w nich nadzieję na ujawnienie skali strat w wyniku uziemienia 737 MAX. Choć przychody jednostkowe mogą być lepsze, ponieważ pozostałe samoloty z flot poszczególnych przewoźników przewożą więcej pasażerów, to jednak im dłużej trwa uziemienie maxów, tym dłużej linie nie mogą czerpać korzyści z rozwoju poprzez wykorzystywanie bardziej ekonomicznych samolotów. Dochodzi do tego stuprocentowo pewne opóźnienie w dostawie kolejnych zamówionych 737 MAX nawet po zniesieniu nakazu uziemienia, bowiem warto pamiętać, że Boeing produkuje te samoloty ze zmniejszonym tempem odkąd wstrzymano dostawy.


Przykładowo linie United Airlines spodziewały się do końca roku otrzymać kolejne 30 egzemplarzy 737 MAX i planowały ich wykorzystywanie na bieżąco wraz z dostawami. Tym samym wraz z upływem kolejnych miesięcy uziemienia, strata przewoźnika lawinowo rośnie. Kolejne dostawy możliwe będą dopiero wtedy, gdy organy nadzoru wyrażą zgodę na powrót 737 MAX do służby. Zdania analityków są podzielone, ale niektórzy uważają, że jest to możliwe jeszcze w tym roku, choć dopiero pod jego koniec.

- Będziemy nadal monitorować proces regulacyjny i sprawnie wprowadzać niezbędne zmiany w naszej działalności i harmonogramie - oświadczyły linii United Airlines.

Boeing ma z kolei nadzieję, że aktualizacja oprogramowania samolotu i rozszerzone szkolenia pilotów podniosą poziom bezpieczeństwa maszyny i zapobiegną błędnemu działaniu systemu MCAS, który doprowadził do obu katastrof będących u podstawy trwającego uziemienia boeingów 737 MAX.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_c9896 2019-07-15 10:14   
gość_c9896 - Profil gość_c9896
To juz wiecej niz pewne, ze 737MAX jest uziemiony do 2020 roku.
Smiercionosny bubel przynosi tez sporo strat dla linii, ktore go zakupily.
gość_13226 2019-07-15 09:25   
gość_13226 - Profil gość_13226
Z rynku płyną raczej takie sygnały, że w tym roku MAXy nie wrócą do wykonywania komercyjnych operacji...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama