Wiedeń: Inwestycje w rozwój terminali

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
15 lipca 2019 09:44
Port lotniczy w Wiedniu rozpoczął program inwestycyjny o wartości około 500 mln euro, w ramach którego przeprowadzona ma zostać modernizacja terminala. Remont obejmie wschodni pirs terminala nr 2 i rozbudowę terminala nr 3 o budynek o powierzchni 70 tys. mkw.
Reklama

Budowa potrwa cztery lata, a prace powinny zostać zakończone do 2023 roku. Aby zapewnić realizację projektu zgodnie z harmonogramem znacznie poszerzono skład zespołu zarządzającego budową.

- Niezawodność urządzeń i komfort w terminalu są niezbędne, aby zapewnić satysfakcję pasażerów, przede wszystkim wtedy, gdy wzrost ruchu jest tak dynamiczny jak obecnie na lotnisku w Wiedniu. Jakość i bezpieczeństwo to dla nas najważniejsze priorytety - wyjaśnili Julian Jäger i Günther Ofner, członkowie zarządu Flughafen Wien AG.


Terminal nr 2, zbudowany w latach 60. XX wieku, jest jednym z najstarszych budynków na terenie wiedeńskiego lotniska. Znajdując się między T1 i T3, będzie odgrywał ważną rolę w przyszłych operacjach portu, dzięki centralnemu punktowi kontroli bezpieczeństwa i dodatkowym taśmom bagażowym. Władze lotniska planują zaoferować pasażerom pierwsze nowe wnętrza terminala 2 do końca 2020 roku. Nowy pirs wschodni otrzyma przestronne gate’y i wysoki komfort odprawy. Prace adaptacyjne w tej części zaplanowano na początek 2021 roku, a zakończenie planowane jest na początek 2023 roku.

Podstawowym elementem programu modernizacji lotniska jest planowany nowy budynek, mający być dobudowany do terminala 3. Projekt tej części obejmuje część wypoczynkową oraz strefę do obsługi połączeń non-Schengen. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na połowę 2020 roku, a otwarcie ukończonego budynku na połowę 2023 roku.


Wiedeńskie lotnisko to hub linii zrzeszonych w ramach aliansu Star Alliance, a także baza macierzysta linii Austrian Airlines będących spółką zależną Lufthansy. Port lotniczy w Wiedniu obsłużył w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku rekordową liczbę pasażerów, a dodatkowo przewiduje dalszy wzrost, szczególnie w miarę rozwoju połączeń oferowanych przez linie niskokosztowe. W stosunku rocznym liczba pasażerów wzrosła o 25 proc. do 11,7 mln. Głównymi czynnikami odpowiadającymi za rozwój portu nadal są przewoźnicy niskokosztowi, ale także nowe połączenia dalekodystansowe. W 2018 roku do i z Wiednia podróżowało 27 mln pasażerów. Lotnisko było regularnie obsługiwane przez 74 linie lotnicze wykonujące loty do 205 miejsc w 71 krajach.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama