Nordica chce odzyskać pożyczkę udzieloną Adrii

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
12 lipca 2019 08:06
1 komentarz
Nordica nadal planuje odzyskać pożyczkę w wysokości 7,8 mln euro udzieloną linii Adria Airways. Dług został jednak zdewaluowany ze względu na niskie prawdopodobieństwo pełnej spłaty oraz ryzyko bankructwa przewoźnika.
Reklama

Nordica została założona pod koniec 2015 r., linia nawiązała kompleksową współpracę z Adrią, która trwała do listopada 2016 r. Pod koniec współpracy, linia udzieliła słoweńskiemu przewoźnikowi pożyczki w wysokości 7,8 mln euro z umownym oprocentowaniem w wysokości 15 proc.

Po zakończeniu partnerstwa w 2016 r. część aktywów Nordiki w Adrii, za zgodą obu stron, została przekształcona w pożyczkę. Okres kredytowania wyniósł sześć lat, jednak estońska firma stale deprecjonowała swoją wartość, co wzbudziło zainteresowanie audytorów. Firma PricewaterhouseCoopers, która odpowiadała za audyt finansowy Adrii dokonała w przeszłości przeglądu sprawozdań finansowych Nordiki i zauważyła, że udzielona pożyczka nie odpowiada dobrej praktyce finansowej.


Stwierdzono, że nie ma wystarczających dowodów na istnienie podobnych stóp procentowych na rynku, nie znaleziono także wystarczających dowodów pozwalających ocenić prawdopodobieństwo, że Adria kiedykolwiek spłaci pożyczkę.

Kristi Ojakaar, dyrektor finansowa Nordiki, powiedziała w rozmowie z estońskim dziennikiem "Postimees", że firma będzie dążyła do odzyskania kredytu.

- Zdewaluowaliśmy kredyt, ponieważ prawdopodobieństwo pełnej spłaty było niewielkie, głównie z powodu trudnej sytuacji finansowej Adrii, która nie jest tajemnicą. Oczywiście, nie jest to prezent. Adria spłaciła część długu w zeszłym roku, około 800 tys. euro. Będziemy nadal aktywnie angażować się w dochodzenie długu - powiedziała Ojakaar.

Dyrektor finansowa nie podała jaką kwotę finalnie będzie musiała spłacić Adria. W ubiegłym roku Nordica odnotowała stratę netto w wysokości 5,4 mln euro, podczas gdy Adria miała zanotować jedną z największych strat w swojej historii. Umowa Nordiki z Adrią miała obowiązywać, co najmniej do końca 2017 r., jednak w 2016 r. estońska firma nawiązała umowę o strategicznej współpracy z LOT-em.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_65511 2019-07-12 10:19   
gość_65511 - Profil gość_65511
czy, że Nordica przejmie Adrię?
czy może Nordica wymusi na Adrii przejęcie przez LO
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama