×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nordica chce odzyskać pożyczkę udzieloną Adrii


Nordica nadal planuje odzyskać pożyczkę w wysokości 7,8 mln euro udzieloną linii Adria Airways. Dług został jednak zdewaluowany ze względu na niskie prawdopodobieństwo pełnej spłaty oraz ryzyko bankructwa przewoźnika.


Nordica została założona pod koniec 2015 r., linia nawiązała kompleksową współpracę z Adrią, która trwała do listopada 2016 r. Pod koniec współpracy, linia udzieliła słoweńskiemu przewoźnikowi pożyczki w wysokości 7,8 mln euro z umownym oprocentowaniem w wysokości 15 proc. 

Po zakończeniu partnerstwa w 2016 r. część aktywów Nordiki w Adrii, za zgodą obu stron, została przekształcona w pożyczkę. Okres kredytowania wyniósł sześć lat, jednak estońska firma stale deprecjonowała swoją wartość, co wzbudziło zainteresowanie audytorów. Firma PricewaterhouseCoopers, która odpowiadała za audyt finansowy Adrii dokonała w przeszłości przeglądu sprawozdań finansowych Nordiki i zauważyła, że udzielona pożyczka nie odpowiada dobrej praktyce finansowej. 


Stwierdzono, że nie ma wystarczających dowodów na istnienie podobnych stóp procentowych na rynku, nie znaleziono także wystarczających dowodów pozwalających ocenić prawdopodobieństwo, że Adria kiedykolwiek spłaci pożyczkę. 

Kristi Ojakaar, dyrektor finansowa Nordiki, powiedziała w rozmowie z estońskim dziennikiem "Postimees", że firma będzie dążyła do odzyskania kredytu. 

Zdewaluowaliśmy kredyt, ponieważ prawdopodobieństwo pełnej spłaty było niewielkie, głównie z powodu trudnej sytuacji finansowej Adrii, która nie jest tajemnicą. Oczywiście, nie jest to prezent. Adria spłaciła część długu w zeszłym roku, około 800 tys. euro. Będziemy nadal aktywnie angażować się w dochodzenie długu - powiedziała Ojakaar. 

Dyrektor finansowa nie podała jaką kwotę finalnie będzie musiała spłacić Adria. W ubiegłym roku Nordica odnotowała stratę netto w wysokości 5,4 mln euro, podczas gdy Adria miała zanotować jedną z największych strat w swojej historii. Umowa Nordiki z Adrią miała obowiązywać, co najmniej do końca 2017 r., jednak w 2016 r. estońska firma nawiązała umowę o strategicznej współpracy z LOT-em. 

fot. mat. prasowegość_d2f86 - Profil
gość_d2f86
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie