CPK: Ruszyły konsultacje ws. przebiegu linii kolejowych

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
08 lipca 2019 16:53
4 komentarze
Dziś w Poznaniu odbyły się pierwsze konsultacje w sprawie przebiegu linii dużych prędkości mającej połączyć stolicę Wielkopolski z CPK i Warszawą.
Reklama
Przypomnijmy, że chodzi o linię kolejową, której trasa wstępnie przebiegać będzie przez Kalisz, Łódź oraz wspomniany CPK. Po wybudowaniu ma ona przyjąć w wykazie linii kolejowych (Id-12) numer 85.

W spotkaniu, które odbyło się w Poznaniu, wzięli udział przedstawiciele spółki CPK oraz m.in. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Przedstawiciele rządowej spółki omówili poziom zaawansowania prac przygotowawczych do budowy linii kolejowych na terenie Wielkopolski, przedstawili także przygotowaną pierwszą koncepcję w ramach rozpoczętego procesu tzw. trasowania.

Zamierzamy konsultować przebieg planowanych linii kolejowych, omawiać potrzeby transportowe mieszkańców i lokalne uwarunkowania środowiskowe. Regionalne konsultacje strategiczne, w które włączamy przedstawicieli samorządów, będą kontynuowane, a ich celem jest ustalenie optymalnego przebiegu linii – powiedział Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.

Jak zaznaczył pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild, było to pierwsze z planowanych spotkań w ramach kolejowych uzgodnień inwestycyjnych CPK z reprezentantami organów administracji rządowej, samorządów województw i władz miast.


Z zaprezentowanych informacji wynika, że budowa linii o prędkości eksploatacyjnej min. 250 km/h, pozwoli na osiągnięcie następujących czasów przejazdu:
  • Poznań - Kalisz (35 min)
  • Poznań - Łódź (1 godz. 05 min)
  • Poznan - CPK (1 godz. 40 min)
  • Poznań - Warszawa (1 godz. 55 min)
W sumie województwo zyska niespełna 200 km linii kolejowych - oprócz wspomnianej linii kolejowej nr 85 przez jego tereny przebiegać ma także linia kolejowa nr 400 (odcinek Nakło nad Notecią - Złotów - Okonek) stanowiąca fragment szprychy łączącej CPK z Płockiem, Toruniem, Bydgoszczą i Koszalinem.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_280ae 2019-07-09 21:47   
gość_280ae - Profil gość_280ae
Ciag dalszy majaczenia lotniczzych entuzjastow Radomia i Baranowa. Cala Polska buduje Baranow i dojazdowe linie kolejowe. Takie hasla beda pieknie wygladaly na odrodzonym pochodzie pierwszomajowym. A na trybunie I Sekretarz PZPPiS tow. Jaroslaw w otoczeniu czlonkow Biua Politycznego. Niech zyja ! Narod z Partia - Partia z Narodem
gość_9d401 2019-07-09 11:49   
gość_9d401 - Profil gość_9d401
oj jak pachnie to polskim atomem (czy nie ma tam jakiejś państwowej spółki zarządzającej już elektrownią atomową?) i polskim narodowym samochodem elektrycznym... taki jestem pesymistarealista
gość_9badd 2019-07-09 01:21   
gość_9badd - Profil gość_9badd
gość_3d0e7@: Smutno czytać komentarze w całości oparte na wróżeniu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama