×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


CPK: Ruszyły konsultacje ws. przebiegu linii kolejowych


Dziś w Poznaniu odbyły się pierwsze konsultacje w sprawie przebiegu linii dużych prędkości mającej połączyć stolicę Wielkopolski z CPK i Warszawą.


Przypomnijmy, że chodzi o linię kolejową, której trasa wstępnie przebiegać będzie przez Kalisz, Łódź oraz wspomniany CPK. Po wybudowaniu ma ona przyjąć w wykazie linii kolejowych (Id-12) numer 85.

W spotkaniu, które odbyło się w Poznaniu, wzięli udział przedstawiciele spółki CPK oraz m.in. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Przedstawiciele rządowej spółki omówili poziom zaawansowania prac przygotowawczych do budowy linii kolejowych na terenie Wielkopolski, przedstawili także przygotowaną pierwszą koncepcję w ramach rozpoczętego procesu tzw. trasowania.

– Zamierzamy konsultować przebieg planowanych linii kolejowych, omawiać potrzeby transportowe mieszkańców i lokalne uwarunkowania środowiskowe. Regionalne konsultacje strategiczne, w które włączamy przedstawicieli samorządów, będą kontynuowane, a ich celem jest ustalenie optymalnego przebiegu linii – powiedział Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.

Jak zaznaczył pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild, było to pierwsze z planowanych spotkań w ramach kolejowych uzgodnień inwestycyjnych CPK z reprezentantami organów administracji rządowej, samorządów województw i władz miast.


Z zaprezentowanych informacji wynika, że budowa linii o prędkości eksploatacyjnej min. 250 km/h, pozwoli na osiągnięcie następujących czasów przejazdu:
  • Poznań - Kalisz (35 min)
  • Poznań - Łódź (1 godz. 05 min)
  • Poznan - CPK (1 godz. 40 min)
  • Poznań - Warszawa (1 godz. 55 min)
W sumie województwo zyska niespełna 200 km linii kolejowych - oprócz wspomnianej linii kolejowej nr 85 przez jego tereny przebiegać ma także linia kolejowa nr 400 (odcinek Nakło nad Notecią - Złotów - Okonek) stanowiąca fragment szprychy łączącej CPK z Płockiem, Toruniem, Bydgoszczą i Koszalinem.

fot. mat. prasowegość_75f1a - Profil
gość_75f1a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie