×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


30 mln dolarów kary dla upadłego WOW Air


W ubiegłym tygodniu islandzkie media informowały, że z powodu zaniedbań w opłacaniu uprawnień do emisji w 2018 roku linie WOW Air mogą zostać obciążone przez krajową Agencję Ochrony Środowiska (Umhverfisstofnun) karą administracyjną. Byłaby to najwyższa nałożona dotychczas przez tę instytucję kara.


W oświadczeniu wystosowanym przez Umhverfisstofnun pojawia się informacja, że ostatecznym terminem rozliczenia uprawnień do emisji był 30 kwietnia 2019 r. Z powodu bankructwa i zaprzestania działalności operacyjnej przewoźnik nie dokonał rozliczenia. 

Jako członek unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), Islandia zobowiązuje się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych z działalności przemysłowej i sektora lotniczego. Podstawową zasadą ETS jest, że wszyscy emitenci, którzy emitują więcej CO2 niż zaplanowali, powinni dokupić dodatkowe uprawnienia. W przypadku WOW Air, zgodnie z certyfikowanym raportem, całkowita emisja linii w 2018 roku wyniosła 278 125 ton CO2. Oprócz grzywny konieczne jest również uregulowanie zaległości za nowe uprawnienia do emisji odpowiadające emisjom z działalności przewoźnika w ubiegłym roku. Nałożenie kary administracyjnej było zgodne z rozporządzeniem UE w sprawie zmian klimatu i dyrektywą Parlamentu Europejskiego.

Islandzka Agencja Ochrony Środowiska stwierdza, że ​​grzywna jest ustawowa i odpowiada 100 euro za jeden „przydział emisji”, który obecnie jest równoważny jednej tonie dwutlenku węgla. Komunikat prasowy Umhverfisstofnun stwierdza, że ​WOW Air może w ciągu trzech miesięcy od otrzymania decyzji odwołać się od niej do Ministerstwa Środowiska.


Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (ETS) funkcjonuje w UE od 2005 r. System handlu jest jedną z głównych strategii mających na celu ograniczenie i zwalczanie zmian klimatycznych. Jednocześnie ETS ma również na celu generowanie zachęt ekonomicznych do redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE. ETS znacznie się zmienił od czasu jego wprowadzenia. Przede wszystkim poszerzony został jego zakres, od 1 stycznia 2012 roku wszystkie loty w obrębie EOG zostały objęte funkcjonowaniem systemu. Obecnie obejmuje coraz więcej rodzajów lokalnej działalności przemysłowej i więcej rodzajów gazów cieplarnianych.


Linie lotnicze WOW Air były jednym z dwóch głównych przewoźników działających w Islandii. Przewoźnik zaprzestał działalności 28 marca tego roku, a likwidacja linii nastąpiła wkrótce potem. Wiele samolotów przewoźnika zostało przejętych, a jeden airbus A330 wrócił do leasingodawcy. Według Bloomberga, Bank Centralny Islandii przewidział przed bankructwem przewoźnika, że gospodarka wzrośnie o 1,8 proc., zaś obecnie przewiduje się spadek o 0,4 proc. 


fot. mat. prasowe
gość_c0e23 - Profil
gość_c0e23
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie