30 mln dolarów kary dla upadłego WOW Air

8 lipca 2019 09:15
2 komentarze
W ubiegłym tygodniu islandzkie media informowały, że z powodu zaniedbań w opłacaniu uprawnień do emisji w 2018 roku linie WOW Air mogą zostać obciążone przez krajową Agencję Ochrony Środowiska (Umhverfisstofnun) karą administracyjną. Byłaby to najwyższa nałożona dotychczas przez tę instytucję kara.
Reklama
W oświadczeniu wystosowanym przez Umhverfisstofnun pojawia się informacja, że ostatecznym terminem rozliczenia uprawnień do emisji był 30 kwietnia 2019 r. Z powodu bankructwa i zaprzestania działalności operacyjnej przewoźnik nie dokonał rozliczenia.

Jako członek unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), Islandia zobowiązuje się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych z działalności przemysłowej i sektora lotniczego. Podstawową zasadą ETS jest, że wszyscy emitenci, którzy emitują więcej CO2 niż zaplanowali, powinni dokupić dodatkowe uprawnienia. W przypadku WOW Air, zgodnie z certyfikowanym raportem, całkowita emisja linii w 2018 roku wyniosła 278 125 ton CO2. Oprócz grzywny konieczne jest również uregulowanie zaległości za nowe uprawnienia do emisji odpowiadające emisjom z działalności przewoźnika w ubiegłym roku. Nałożenie kary administracyjnej było zgodne z rozporządzeniem UE w sprawie zmian klimatu i dyrektywą Parlamentu Europejskiego.

Islandzka Agencja Ochrony Środowiska stwierdza, że ​​grzywna jest ustawowa i odpowiada 100 euro za jeden „przydział emisji”, który obecnie jest równoważny jednej tonie dwutlenku węgla. Komunikat prasowy Umhverfisstofnun stwierdza, że ​WOW Air może w ciągu trzech miesięcy od otrzymania decyzji odwołać się od niej do Ministerstwa Środowiska.


Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (ETS) funkcjonuje w UE od 2005 r. System handlu jest jedną z głównych strategii mających na celu ograniczenie i zwalczanie zmian klimatycznych. Jednocześnie ETS ma również na celu generowanie zachęt ekonomicznych do redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE. ETS znacznie się zmienił od czasu jego wprowadzenia. Przede wszystkim poszerzony został jego zakres, od 1 stycznia 2012 roku wszystkie loty w obrębie EOG zostały objęte funkcjonowaniem systemu. Obecnie obejmuje coraz więcej rodzajów lokalnej działalności przemysłowej i więcej rodzajów gazów cieplarnianych.


Linie lotnicze WOW Air były jednym z dwóch głównych przewoźników działających w Islandii. Przewoźnik zaprzestał działalności 28 marca tego roku, a likwidacja linii nastąpiła wkrótce potem. Wiele samolotów przewoźnika zostało przejętych, a jeden airbus A330 wrócił do leasingodawcy. Według Bloomberga, Bank Centralny Islandii przewidział przed bankructwem przewoźnika, że gospodarka wzrośnie o 1,8 proc., zaś obecnie przewiduje się spadek o 0,4 proc.


fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_73590 2019-07-09 18:41   
gość_73590 - Profil gość_73590
Islandzka logika - bankrutujesz, to cie obcioążymy karą, którą i tak nie spłacisz haha bez sensu w ogóle!
gość_cf95f 2019-07-09 09:43   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
W artykule brakuje odniesienia, że np. Polska stosuje podwójne obciążenie w związku z emisją... To nie dbałość o środowisko tylko koszenie sektora lotniczego za nowy podatek.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy