CPK liczy na 300 mln rządowych pieniędzy

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
28 czerwca 2019 09:32
6 komentarzy
Centralny Port Komunikacyjny stara się o dokapitalizowanie inwestycji przez budżet państwa kwotą 300 mln zł. Jak podaje PAP, wniosek w tej sprawie został skierowany do kancelarii premiera.
Reklama

Informację o złożeniu w kancelarii premiera wniosku o dofinansowanie przekazał PAP Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK . Z jego słów wynika, że wniosek wpłynął do KPRM w poniedziałek 24 czerwca br., a decyzja w sprawie przyznania dofinansowania może zostać podjęta w ciągu kilku najbliższych dni. Według Wilda kwota 300 mln zł mogłaby być pierwszą transzą rządowego wsparcia komercyjnej części programu. Całe postępowanie jest wynikiem nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Przepisy zmieniły się pod koniec maja tego roku i pozwalają Skarbowi Państwa inwestować w przedsięwzięcia, które mogą w przyszłości okazać się opłacalne dla krajowej gospodarki.


Ponieważ zmiana przepisów pozwala na wnioskowanie o środki z budżetu nie tylko CPK, ale też innym podmiotom, nie wiadomo czy dostępne pieniądze zostaną skierowane do zasilenia projektu nowego portu lotniczego. Decyzja pozostaje w gestii kancelarii premiera, ale Wild przekonuje, że CPK ma silne argumenty i spore szanse na uzyskanie pomocy finansowej.

Na przełomie tego i przyszłego roku CPK zamierza wybrać strategiczno-technicznego doradcę, który pomoże poprowadzić cały projekt inwestycyjny. Ma to być międzynarodowy podmiot doświadczony w zakresie projektowania, budowy i zarządzania dużymi lotniczymi portami przesiadkowymi. Zdaniem przedstawicieli spółki, na początku 2020 roku zlecone zostanie przygotowanie planu inwestycji, który będzie składał się z opisu planowanej infrastruktury wraz ze wstępnym planem jej ulokowania, szczegółów dotyczących poszczególnych etapów budowy, prognozy natężenia ruchu lotniczego oraz modelu biznesowego.


Przypomnijmy, że kilka dni temu CPK opublikował zbiór opracowanych przez czołowe światowe biura koncepcji architektonicznych nowego lotniska. Na ich podstawie ma zostać stworzony finalny projekt CPK.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ec29c 2019-07-01 19:21   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@gość_cf95f

Nikt nie przewiduje wolnego rynku w tej dziedzinie. Spohr i O'Leary mówią o "nieuchronnej" konsolidacji i tylko pięciu grupach lotniczych w Europie: Lufa, BA, KLM/AF, Ryan i Easy, nawet Wizza nie przewidują jako samodzielnej linii. Potem będzie wielka podwyżka cen.

Wolnego rynku nie przewiduje też LOT wpierany obecnie przez PiS: planują wyrzucenie Wizza i charterów z Okęcia plus likwidacja Modlina, czyli koniec Ryana w pobliżu Warszawy. To oni stoją za reaktywacją Radomia, bo ma on wielką zaletę: jest położony ponad 100 km od Warszawy.

Dla nas lepiej by było, żeby LOT przetrwał, tylko zamiast marnować miejsca na tanio sprzedawane przesiadki powinni obniżyć ceny za typowy europejski RT P2P ze startowej 700 zł i średniej 1000 - 1500 zł do poziomu od 300 zł i średniej 500 - 800 zł. Co jest wykonalne, bo popyt na poziomie 500 - 800 zł za RT gwarantuje zyski, co udowodnił Wizz rozwijając się do poziomu największej linii CEE z zyskiem ponad 1 mld zł. LOT ze średnimi cenami 1000 - 1500 zł służy tylko dużym firmom i administracji. Co więcej wysokie ceny za P2P to zaproszenie dla konkurencji i właśnie dlatego menadżerowie LOT-u muszą ciągle prosić rządy o walkę z konkurencją. Warto przypomnieć Modlin to też był pomysł menedżerów LOT-u (to było za PO/PSL) i powstał po to by wyrzucić LCC z Okęcia.

LOT powinien też obniżyć ceny za P2P Warszawa - Nowy Jork (72 000 paxów w 2018 leciało z przesiadką) i wprowadzić bezpośrednie loty Kraków - Nowy Jork w systemie 1 lot na tydzień w zimie i 3 loty na tydzień w lecie.

LOT to również potencjalna konkurencja dla LCC w regionach skłonnych płacić za "reklamy". Czyli samorządy mają szansę by być mniej drenowanym przez LCC, bo być może "narodowy" przewoźnik w końcu zacznie konkurować też o ten rynek.

A warunkiem przetrwania LOT-u jest blokada rozwoju konkurencji w oparciu o brak slotów na Okęciu.
gość_bc282 2019-07-01 15:33   
gość_bc282 - Profil gość_bc282
Budowanie CPK niestety nie ma zbytniego sensu. Nie ma teraz takiej przepustowości przestrzeni powietrznej w Europie by dodać duży hub. Dlatego też huby powstają w Azji. Ale oczywiście brak sensu operacyjnego nie znaczy, że nie można wydawać kilkudziesięciu miliardów. Polityk zawsze odłoży sobie coś na emeryturę za doradztwo.
gość_cf95f 2019-07-01 08:47   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
@gość_ec29c to tak działa konkurencja i wolny rynek? blokowanie konkurencji?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama