×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


CPK liczy na 300 mln rządowych pieniędzy


Centralny Port Komunikacyjny stara się o dokapitalizowanie inwestycji przez budżet państwa kwotą 300 mln zł. Jak podaje PAP, wniosek w tej sprawie został skierowany do kancelarii premiera.


Informację o złożeniu w kancelarii premiera wniosku o dofinansowanie przekazał PAP Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK . Z jego słów wynika, że wniosek wpłynął do KPRM w poniedziałek 24 czerwca br., a decyzja w sprawie przyznania dofinansowania może zostać podjęta w ciągu kilku najbliższych dni. Według Wilda kwota 300 mln zł mogłaby być pierwszą transzą rządowego wsparcia komercyjnej części programu. Całe postępowanie jest wynikiem nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Przepisy zmieniły się pod koniec maja tego roku i pozwalają Skarbowi Państwa inwestować w przedsięwzięcia, które mogą w przyszłości okazać się opłacalne dla krajowej gospodarki.


Ponieważ zmiana przepisów pozwala na wnioskowanie o środki z budżetu nie tylko CPK, ale też innym podmiotom, nie wiadomo czy dostępne pieniądze zostaną skierowane do zasilenia projektu nowego portu lotniczego. Decyzja pozostaje w gestii kancelarii premiera, ale Wild przekonuje, że CPK ma silne argumenty i spore szanse na uzyskanie pomocy finansowej.

Na przełomie tego i przyszłego roku CPK zamierza wybrać strategiczno-technicznego doradcę, który pomoże poprowadzić cały projekt inwestycyjny. Ma to być międzynarodowy podmiot doświadczony w zakresie projektowania, budowy i zarządzania dużymi lotniczymi portami przesiadkowymi. Zdaniem przedstawicieli spółki, na początku 2020 roku zlecone zostanie przygotowanie planu inwestycji, który będzie składał się z opisu planowanej infrastruktury wraz ze wstępnym planem jej ulokowania, szczegółów dotyczących poszczególnych etapów budowy, prognozy natężenia ruchu lotniczego oraz modelu biznesowego.


Przypomnijmy, że  kilka dni temu CPK opublikował zbiór opracowanych przez czołowe światowe biura koncepcji architektonicznych nowego lotniska. Na ich podstawie ma zostać stworzony finalny projekt CPK.

fot. mat. prasowegość_16b9e - Profil
gość_16b9e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie