Katowice: Wybrano wykonawcę, który rozbuduje terminal B

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
27 czerwca 2019 12:29
11 komentarzy
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, zarządzające Katowice Airport, wybrało wykonawcę przebudowy i rozbudowy terminalu pasażerskiego B.
Reklama

Jak czytamy w informacji prasowej nadesłanej do redakcji - zwycięzcą procedury przetargowej, w której oferty złożyło pięć podmiotów, została firma „Promus Ruda Śląska” Sp. z o.o. Koszt inwestycji to 77,4 mln zł netto. Projekt przebudowy terminalu pasażerskiego B przygotowało Przedsiębiorstwo Spółdzielcze „Budoprojekt” w Katowicach.

Podstawowymi celami rozbudowy i przebudowy terminalu pasażerskiego B jest usprawnienie pracy portu poprzez uzyskanie nowego układu funkcjonalnego, zapewniającego zasadniczą poprawę wydajności i jakości obsługi pasażerów oraz dostosowanie systemu kontroli bezpieczeństwa do wyższych, planowanych norm.

Terminal pasażerski B oddany został do użytku w lipcu 2007 roku. Do połowy 2015 roku obsługiwany był w nim cały ruch wylotowy i przylotowy pomiędzy Katowice Airport a krajami strefy Schengen. W połowie 2015 roku w terminalu zlikwidowano funkcje przylotowe, które przekazane zostały do nowo otwartego terminalu pasażerskiego C. W ciągu 12 lat funkcjonowania terminalu B (od lipca 2007 roku do lipca 2019 roku) obsłużono w nim około 14 mln podróżnych, w tym samym czasie z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało około 37,3 mln pasażerów.

W ramach inwestycji o 40 proc., do 17,2 tys. m2, zwiększy się powierzchnia użytkowa budynku. Jego kubatura wzrośnie o 35 proc. do 120 256 m3. Obiekt zostanie nie tylko powiększony, czeka go także wymiana i przebudowa wnętrza. Od strony parkingów powstania nowa elewacja, która architektonicznie będzie spójna z elewacjami terminali pasażerskich A i C, dzięki temu poprawi się estetyka południowej części infrastruktury terminalowej. Istotną zmianą będzie przesunięcie o ok. 17,5 metra fasady terminalu pasażerskiego B na południe i zrównanie jej z linią terminalu C, co umożliwi połączenie budynków.


Wewnątrz hali ogólnodostępnej także dojdzie do znaczących zmian, polegających na rozdzieleniu poziomami strefy stanowisk kontroli biletowo-bagażowej ze strefą kontroli bezpieczeństwa. Aktualnie obydwie znajdują się na parterze. W nowej strefie kontroli bezpieczeństwa, która powstanie na pierwszym piętrze, z 6 do 8 wzrośnie liczba stanowisk kontroli bezpieczeństwa. Z kolei parter budynku przeznaczony zostanie tylko pod stanowiska kontroli biletowo-bagażowej, których liczba wzrośnie z 18 do 28. Warto podkreślić, że dwa stanowiska dedykowane będą samodzielnej odprawie biletowej wraz z możliwością samodzielnego nadania bagażu rejestrowanego. Komunikację pomiędzy parterem a pierwszym piętrem zapewnią ruchome chodniki tzw. travelatory.W hali odlotów, po kontroli bezpieczeństwa, na pasażerów też czekać będą duże zmiany. Po pierwsze znacząco wzrośnie powierzchnia hali. Dodatkowe powierzchnie zostaną przeznaczone m.in. pod powiększony salonik Executive Lounge oraz ogólnodostępną restaurację z widokiem na płytę lotniska. Po drugie, od podstaw powstanie strefa sklepów wolnocłowych. Projekt zakłada także budowę trzech zewnętrznych klatek schodowych, zlokalizowanych za drogą serwisową przebiegającą wzdłuż terminala. Klatki połączone będą z budynkiem terminala za pomocą pomostów o konstrukcji stalowej. Każda z klatek posiadać będzie dwa niezależne ciągi dla pasażerów, dzięki temu liczba bramek do boardingu wzrośnie z 10 do 16.Rozbudowa i modernizacja terminalu pasażerskiego B będzie wiązała się z pewnymi utrudnieniami dla pasażerów. Prace budowlane rozpoczną się we wrześniu 2019 roku i potrwają najpóźniej do końca pierwszej połowy 2021 roku. W ich trakcie planowane są wyłączenia funkcjonalności terminalu pasażerskiego B. Wstępny harmonogram, który może ulec jeszcze niewielkiej zmianie, zakłada, że do 31 sierpnia 2020 roku podstawowe funkcjonalności związane z odprawą, kontrolą bezpieczeństwa i boardingiem pasażerów będą dostępne. Od początku III kwartału 2020 roku terminal pasażerski B zostanie zamknięty, by powrócić do funkcjonowania ze zdwojoną mocą i w nowej odsłonie, najpóźniej do końca pierwszego półrocza 2021 roku.

W trakcie czasowego wyłączenia terminalu B, podróżujący do krajów strefy Schengen obsługiwani będą w terminalu pasażerskim A oraz tymczasowym terminalu pasażerskim T. Na potrzeby tego obiektu zaadaptowany zostanie tzw. stary terminal cargo.

Po zakończeniu modernizacji terminalu pasażerskiego B roczna przepustowość obiektu wzrośnie z 2 mln do 4 mln pasażerów, a przepustowość całej infrastruktury terminalowej z 6 do 8 mln podróżnych. Powierzchnia terminali pasażerskich wzrośnie do 34 000 m2.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kubuś 2019-06-28 15:51   
Kubuś - Profil Kubuś
gość_94c2c: proszę przestań, nie pisz tego "buachchcachach" jeszcze w dodatku przez "ch". Kto normalny śmiej się "buachchcachach"? Kto?
Jak już tak bardzo chcesz się pośmiać to polecam "hahahahhaha". Nie wiem co te "buachchcachach" miało dodać twojemu komentarzowi? Powagi? bo dodało tylko głupotę i dziecinność.

gość_978c8: Nie, nie prawda. Rękawów niestety nie będzie i było to powiedziane od samego początku, to nie są żadne "fundamenty" pod rękaw to tylko zwykłe klatki schodowe, które powstaną po to by wyjść na płytę można było z parteru oraz z piętra. Rękawy będą dopiero w nowym centralnym terminalu, który planowany będzie dopiero w 2025r.

Pozdrawiam i miłego dnia :)
gość_94c2c 2019-06-28 09:02   
gość_94c2c - Profil gość_94c2c
do gość_93c46 ! Kurniki maja swój styl ? A światowe lotniska dzielą sie na terminale ABCD itd.. buachchachacha...
gość_978c8 2019-06-28 00:16   
gość_978c8 - Profil gość_978c8
gość_18306: Czemu? Niektóre wizualizacje wprowadzone w życie okazały się być strzałem w dziesiątkę (patrz: WRO, GDN, SZY)

gość_c4d45: No dobra. Ale to już są pewne "fundamenty" pod rękawy, bo inaczej takich by nie budowali, tylko wyjścia byłyby normalnie z poziomu ziemi, prawda?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama