Bramki biometryczne na Lotnisku Chopina

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
26 czerwca 2019 14:10
8 komentarzy
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w czwartek (27.06) na Lotnisku Chopina uruchomione zostaną bramki ABC, służące do automatycznej odprawy granicznej.
Reklama
Od teraz pasażerowie podróżujący z i do Lotniska Chopina będą mogli dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej.

Bramka ABC (ang. Automated Border Control), to automatyczna bramka wykorzystywana do odprawy granicznej. Z bramek ABC mogą korzystać pełnoletni podróżni, będący obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii, posiadający paszporty biometryczne, jak również Polacy posiadający polskie biometryczne dowody osobiste.


Na Lotnisku Chopina oddanych zostanie 10 bramek dla pasażerów odlatujących i 10 bramek dla pasażerów przylatujących ze strefy Non Schengen, odprawianych na górnym poziomie przylotów. Dzięki samodzielnej formie kontroli paszportowej zwiększy się przepustowość odpraw granicznych, gdyż skróci się czas samej odprawy - kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund.

Pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności będzie skanował swój dokument, przykładając go do czytnika, co zapoczątkuje procedurę kontroli granicznej. Wtedy nastąpi otwarcie drzwi wejściowych do bramki, a podróżny będzie musiał wejść do środka. Następnie bramka dokona weryfikacji biometrycznej pasażera - automatycznie porówna dane zawarte w chipie biometrycznym dokumentu z wizerunkiem twarzy podróżnego i potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem.


Bramki ABC połączone są z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna, to z kolei pozwoli wykryć m.in. czy podróżny widnieje w bazach danych np. jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Po pozytywnej weryfikacji otworzą się drzwi wyjściowe i pasażer będzie mógł opuścić bramkę. Nad procesem automatycznej odprawy granicznej stały nadzór sprawuje funkcjonariusz Straży Granicznej.

Inwestycja została zrealizowana dzięki współpracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Głównej Straży Granicznej, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Lotniska Chopina w Warszawie.

W jednym z ostatnich artykułów informowaliśmy także o wprowadzeniu bramek ABC na lotnisku Warszawa-Modlin.

Fot.: Lotnisko Chopina

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_93c46 2019-06-27 23:23   
gość_93c46 - Profil gość_93c46
Niestety, przynajmniej jak na razie te bramki są tylko na odlotach. Na przylotach nie widać żadnych ruchów w tym kierunku :-(
gość_44b15 2019-06-27 09:57   
gość_44b15 - Profil gość_44b15
@gosc_1ac5a
Paszport do zeskanowania, sweetfocia i przechodzisz.
Super w przypadku lotow, gdzie jest duzo ludzi spoza UE. Oni tlocza sie w kolejce a ty smigasz przez ABC.
gość_42f68 2019-06-26 19:54   
gość_42f68 - Profil gość_42f68
gość_1ac5a: Niedawno z takiej korzystałem i nawet nie ma tam palucha w czytnik. Jedynie skan paszportu, a później "sweetfocia" ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy