Modlin z bramkami biometrycznymi

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
25 czerwca 2019 17:20
2 komentarze
Już od najbliższego czwartku (27.06) pasażerowie portu lotniczego Warszawa-Modlin będą mogli korzystać z automatycznej odprawy granicznej. Modlin będzie pierwszym portem regionalnym w Polsce wyposażonym w system odprawy z użyciem bramek biometrycznych.
Reklama

Z automatycznej odprawy będą mogli skorzystać pasażerowie powyżej 18 roku życia, posiadający paszporty lub nowe dowody biometryczne. Proces odprawy granicznej został maksymalnie zautomatyzowany i uproszczony. Pasażer przed przystąpieniem do kontroli ma możliwość obejrzenia filmu instruktażowego oraz prześledzenia kolejnych etapów odprawy na monitorach umieszczonych przed bramkami.


- Uruchomienie pięciu bramek na lotnisku Warszawa-Modlin pozwoli zwiększyć przepustowość odpraw oraz znacząco skróci czas samej odprawy granicznej. Przeprowadzone testy urządzeń, które w Modlinie trwały od połowy maja, dowodzą, że kontrola za pomocą bramki biometrycznej trwa od kilku do kilkunastu sekund. Dzięki temu możliwe jest sprawne i bezpieczne przeprowadzenie kontroli granicznej wszystkich pasażerów typowego samolotu średniego zasięgu typu Boeing 737 czy Airbus A320 w około 12-13 minut. Zwiększona przepustowość lotniska pozwoli nam na jeszcze szybszy rozwój, szczególnie, że w tym roku pojawiło się w naszym porcie z rozbudowaną ofertą czarterową czterech touroperatorów – mówi Leszek Chorzewski, p.o. prezesa zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Bramki ABC (ang. Automated Border Control) mają za zadanie automatycznie, czyli bez konieczności kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej, weryfikować dane zapisane w paszporcie biometrycznym z wizerunkiem twarzy podróżnego. Ten sposób kontroli wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym czy cudzym dokumentem. Dzięki podłączeniu do baz danych obsługiwanych przez Straż Graniczną pozwoli także wykryć czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa.


Inwestycja została zrealizowana dzięki wspólnym działaniom Wojewody Mazowieckiego, Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Fot.: Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_cf95f 2019-07-09 09:46   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
@gość_b018e mierzysz po sobie?
gość_b018e 2019-06-26 10:43   
gość_b018e - Profil gość_b018e
Myślę że profil pasażerów korzystających z lotniska w Modlinie nie jest gotowy na takie bramki. Pewnie będą kolejki spowodowane przez cofających się w panice pasażerów nieumiejących korzystać z tego rozwiązania.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama