Airbus dostarczył klientom już 12 tys. samolotów

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
25 czerwca 2019 08:29
Airbus, europejski producent samolotów pasażerskich, świętuje dostarczenie do klienta dwunastotysięcznego samolotu w swojej pięćdziesięcioletniej historii. Maszyną tą jest zmontowany w zakładzie w kanadyjskim Mirabel A220-100, który trafił do floty Delta Air Lines.
Reklama

Airbus A220, który dostarczono do Delta Air Lines to już 12. maszyna tego typu powiększająca flotę przewoźnika odkąd pierwszy taki samolot trafił do niej w październiku 2018 roku. Pierwsze operacje tym statkiem powietrznym linia rozpoczęła w lutym tego roku. Delta to pierwszy w USA operator A220, a także największy do tej pory klient Airbusa na ten typ samolotu. Przewoźnik posiada 90 potwierdzonych zamówień na te maszyny.


Tak jubileuszowa dostawa samolotu produkcji Airbusa do amerykańskiej linii lotniczej, ponadto wyprodukowanego w Kanadzie, podkreśla rosnącą obecność europejskiego producenta na rynku Ameryki Północnej. Airbus wziął program A220 pod swoje skrzydła w lipcu 2018, a już w styczniu tego roku w Mobile w Alabamie nastąpiło rozpoczęcie przygotowań do budowy drugiej linii montażowej tych samolotów. Pierwsze maszyny z tego zakładu mają dotrzeć do amerykańskich odbiorców już w przyszłym roku.


Airbus dostarczył swój pierwszy samolot, którym był A300B2 do Air France, w 1974 roku. Do 2010 roku, w ciągu 36 lat działalności Airbus przekazał do klientów 6 tys. samolotów. W ciągu kolejnych dziewięciu lat tempo produkcji i sprzedaży wzrosło na tyle, że producent podwoił tę liczbę i teraz może poszczycić się już dwunastoma tysiącami dostarczonych do odbiorców maszyn.

fot. mat. prasowe Airbus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama