Paris Air Show: IAG kupi 200 boeingów 737 MAX

19 czerwca 2019 11:30
7 komentarzy
Podczas odbywającego się właśnie Paris Air Show miała miejsce sytuacja, która z pewnością poprawiła nieco nastrój szefów Boeinga borykającego się z kryzysem w związku z uziemieniem boeingów 737 MAX. Mimo to International Airlines Group poinformowała o planach zakupu 200 takich maszyn.
Reklama
International Airlines Group (IAG) i Boeing poinformowały w Paryżu, że rozmawiają o możliwościach współpracy i podpisały list intencyjny, którego wartość szacowana jest w oparciu o aktualne ceny boeingów 737 MAX na ponad 24 miliardy dolarów. IAG jest holdingiem założonym przez British Airways i Iberię zrzeszającym poza tym takie linie jak Aer Lingus, Vueling i LEVEL. Łącznie przewoźnik obsługuje rocznie ponad 113 milionów pasażerów.

IAG już od wielu lat wykorzystuje w swojej działalności samoloty produkcji amerykańskiego giganta. Na początku tego roku grupa zobowiązała się do sfinalizowania dużego zamówienia na najnowszy model Boeinga, samolot ze składanymi skrzydłami, B777X, który uzupełniłby flotę boeingów 777 i nowszych dreamlinerów. W segmencie wąskokadłubowym IAG wykorzystywała boeingi 737 Classic. Dziś flota grupy to prawie wyłącznie samoloty Airbusa z rodziny A320. Dyrektor generalny IAG Willie Walsh powiedział, że grupa uznaje boeingi 737 MAX za samoloty, które mogą posłużyć do dywersyfikacji floty i pobudzenia konkurencji.


- Jesteśmy bardzo zadowoleni z podpisania listu intencyjnego z Boeingiem i jesteśmy pewni, że te konkretne samoloty będą doskonałym uzupełnieniem floty krótkodystansowej IAG - powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IAG. -Mamy pełne zaufanie do Boeinga i spodziewamy się, że uziemione samoloty powrócą do służby w nadchodzących miesiącach, po uzyskaniu zgody organów regulacyjnych.

Wybierając boeingi 737 MAX, IAG twierdzi, że cała grupa będzie wykorzystywać w swoich operacjach wariant 737 MAX 8, który może pomieścić do 178 pasażerów w konfiguracji z dwiema klasami, oraz większy 737 MAX 10, który może pomieścić nawet 230 pasażerów. Grupa nie ujawniła planów podziału zamawianego wolumenu pomiędzy te dwa modele. Wiadomo jednak, że IAG przewiduje włączenie maxów do flot kilku linii, w tym na pewno Vueling i LEVEL. Po ustaleniu ostatecznej formy umowy informacje dotyczące zamówienia zostaną opublikowane przez Boeinga.

- Jesteśmy naprawdę zaszczyceni decyzją kierownictwa International Airlines Group oraz tym, że pokładają zaufanie w nas i w 737 MAX. IAG widzi też staranność pracowników Boeinga i nasze głębokie zaangażowanie w zapewnianie przede wszystkim wysokiego poziomu jakości i bezpieczeństwa naszych maszyn - powiedział Kevin McAllister, prezes i dyrektor generalny Boeing Commercial Airplanes. - Cieszymy się, że zespół IAG docenił doskonałe parametry 737 MAX i wyraził zamiar powrotu do użytkowania samolotów z rodziny 737. Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap naszej wieloletniej współpracy z IAG.


Boeing 737 MAX jest napędzany nowoczesnym silnikiem CFM International LEAP-1B, posiada zaawansowane aerodynamicznie winglety na końcówkach skrzydeł, a także inne ulepszenia w stosunku do poprzedniej generacji, aby zapewnić najwyższą wydajność, niezawodność i komfort pasażerów. Maxy są też wyposażone w nowoczesny system zapobiegania przeciągnięciu, MCAS, który okazał się jednak wadliwy i doprowadził do dwóch katastrof tych samolotów, w październiku 2018 w Indonezji oraz marcu 2019 w Etiopii. 737 MAX potrzebuje też o 14 proc. mniej paliwa niż dzisiejsze najbardziej nawet ekonomiczne wersje modelu 737 NG i o 20 proc. w stosunku do 737 NG z okresu gdy wchodziły one do eksploatacji.

International Airlines Group to jeden z największych holdingów lotniczych na świecie, który użytkuje 582 samoloty latające regularnie do 268 lotnisk, i który przewiózł w 2018 roku 113 mln. pasażerów.

fot. mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2019-06-20 10:25   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
W ubiegłym roku Boeing świętował sukcesy na salonie. W tym roku niestety już przed startem salonu było wiadomo, że Airbus będzie świętował. Salon pokory jednego i sukcesów drugiego.
gość_f0f3c 2019-06-20 08:36   
gość_f0f3c - Profil gość_f0f3c
@gość_e708e
Tak czytam i się zastanawiam czy udajesz, czy naprawdę nie potrafisz odmieniać... Boeing-a, Walsh-a itp. to tak, jakby pisać o zakup-ie sok-u czy samolot-u dla Andrzej-a...
Trzeba czytać książki, mądre publikacje i wyciągać wnioski.
gość_00546 2019-06-20 01:00   
gość_00546 - Profil gość_00546
O ile dojdzie do sfinalizowania tej wstępnej umowy to wyobrażam sobie jakie zniżki musiał im dać Boeing żeby na to poszli bo są pod ścianą. Moim zdaniem gdzieś w granicach 50% poniżej normalnej ceny.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy