×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Paris Air Show: IAG kupi 200 boeingów 737 MAX


Podczas odbywającego się właśnie Paris Air Show miała miejsce sytuacja, która z pewnością poprawiła nieco nastrój szefów Boeinga borykającego się z kryzysem w związku z uziemieniem boeingów 737 MAX. Mimo to International Airlines Group poinformowała o planach zakupu 200 takich maszyn.


International Airlines Group (IAG) i Boeing poinformowały w Paryżu, że rozmawiają o możliwościach współpracy i podpisały list intencyjny, którego wartość szacowana jest w oparciu o aktualne ceny boeingów 737 MAX na ponad 24 miliardy dolarów. IAG jest holdingiem założonym przez British Airways i Iberię zrzeszającym poza tym takie linie jak Aer Lingus, Vueling i LEVEL. Łącznie przewoźnik obsługuje rocznie ponad 113 milionów pasażerów.

IAG już od wielu lat wykorzystuje w swojej działalności samoloty produkcji amerykańskiego giganta. Na początku tego roku grupa zobowiązała się do sfinalizowania dużego zamówienia na najnowszy model Boeinga, samolot ze składanymi skrzydłami, B777X, który uzupełniłby flotę boeingów 777 i nowszych dreamlinerów. W segmencie wąskokadłubowym IAG wykorzystywała boeingi 737 Classic. Dziś flota grupy to prawie wyłącznie samoloty Airbusa z rodziny A320. Dyrektor generalny IAG Willie Walsh powiedział, że grupa uznaje boeingi 737 MAX za samoloty, które mogą posłużyć do dywersyfikacji floty i pobudzenia konkurencji.


Jesteśmy bardzo zadowoleni z podpisania listu intencyjnego z Boeingiem i jesteśmy pewni, że te konkretne samoloty będą doskonałym uzupełnieniem floty krótkodystansowej IAG - powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IAG. -Mamy pełne zaufanie do Boeinga i spodziewamy się, że uziemione samoloty powrócą do służby w nadchodzących miesiącach, po uzyskaniu zgody organów regulacyjnych.

Wybierając boeingi 737 MAX, IAG twierdzi, że cała grupa będzie wykorzystywać w swoich operacjach wariant 737 MAX 8, który może pomieścić do 178 pasażerów w konfiguracji z dwiema klasami, oraz większy 737 MAX 10, który może pomieścić nawet 230 pasażerów. Grupa nie ujawniła planów podziału zamawianego wolumenu pomiędzy te dwa modele. Wiadomo jednak, że IAG przewiduje włączenie maxów do flot kilku linii, w tym na pewno Vueling i LEVEL. Po ustaleniu ostatecznej formy umowy informacje dotyczące zamówienia zostaną opublikowane przez Boeinga.

Jesteśmy naprawdę zaszczyceni decyzją kierownictwa International Airlines Group oraz tym, że pokładają zaufanie w nas i w 737 MAX. IAG widzi też staranność pracowników Boeinga i nasze głębokie zaangażowanie w zapewnianie przede wszystkim wysokiego poziomu jakości i bezpieczeństwa naszych maszyn - powiedział Kevin McAllister, prezes i dyrektor generalny Boeing Commercial Airplanes. - Cieszymy się, że zespół IAG docenił doskonałe parametry 737 MAX i wyraził zamiar powrotu do użytkowania samolotów z rodziny 737. Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap naszej wieloletniej współpracy z IAG.


Boeing 737 MAX jest napędzany nowoczesnym silnikiem CFM International LEAP-1B, posiada zaawansowane aerodynamicznie winglety na końcówkach skrzydeł, a także inne ulepszenia w stosunku do poprzedniej generacji, aby zapewnić najwyższą wydajność, niezawodność i komfort pasażerów. Maxy są też wyposażone w nowoczesny system zapobiegania przeciągnięciu, MCAS, który okazał się jednak wadliwy i doprowadził do dwóch katastrof tych samolotów, w październiku 2018 w Indonezji oraz marcu 2019 w Etiopii. 737 MAX potrzebuje też o 14 proc. mniej paliwa niż dzisiejsze najbardziej nawet ekonomiczne wersje modelu 737 NG i o 20 proc. w stosunku do 737 NG z okresu gdy wchodziły one do eksploatacji.

International Airlines Group to jeden z największych holdingów lotniczych na świecie, który użytkuje 582 samoloty latające regularnie do 268 lotnisk, i który przewiózł w 2018 roku 113 mln. pasażerów.

fot. mat. prasowe
gość_aaaac - Profil
gość_aaaac
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie