TAP: 10 lat rejsów z Warszawy do Lizbony

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
13 czerwca 2019 12:24
TAP świętuje 10. rocznicę otwarcia połączenia Warszawa-Lizbona. W 2009 r. między stolicami Polski i Portugalii TAP przewiózł 28 tys. pasażerów, zaś w 2018 liczba ta wzrosła do 102 tys. W ciągu dziesięciu lat liczbę podróżnych udało się zatem zwiększyć ponad trzykrotnie.
Reklama

Połączenie z Warszawy do Lizbony zostało zainaugurowane w 2009 r. W pierwszym okresie funkcjonowało ono 5 razy w tygodniu. Obecnie przewoźnik wykonuje 9 rotacji tygodniowo między miastami. Jubileuszowy rejs wykonany został airbusem A320neo - jednym z najnowyszych nabytków portugalskiej linii.


Wraz ze wzrostem liczby pasażerów zwiększały się wpływy z rynku polskiego. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2019 r. przychody ze sprzedaży z polskiego rynku wzrosły o 37 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w zaszłym roku. Rośnie także ruch i obroty na połączeniach z Polski do Brazylii i USA. To rezultat promocji nowego samolotu A330neo w barwach TAP-u oraz otwarcia w tym roku nowych kierunków do USA (Chicago, San Francisco i Waszyngton).


TAP jest obecnie jedyną linią lotniczą na świecie mającą we flocie wszystkie maszyny pochodzące z nowej generacji Airbusa. To samoloty nowoczesne, zużywające mniej paliwa, bardziej przyjazne dla środowiska i bardziej wygodne. Historycznym dniem w 74-letniej historii TAP-u było pojawienie się kolejnego airbusa A330neo - CS-TUI, któremu nadano imię króla Alfonsa Henryka. Wraz z nowym samolotem ilość maszyn we flocie przewoźnika wzrosła do 100. Warto przypomnieć, że także i ta maszyna została zaprezentowana w Warszawie.

Do 2025 r. linia otrzyma 71 nowych samolotów przeprowadzając w ten sposób całkowite odmłodzenie swojej floty, która stanie się jedną z najbardziej wydajnych i najnowocześniejszych na świecie. Nowa flota pozwala TAP-owi rozszerzać siatkę połączeń i daje również poważny wkład do gospodarki kraju przynosząc rocznie 28 mln euro w podatkach i innych zobowiązaniach. Stwarza ponadto więcej niż 750 nowych miejsc pracy.


Obecnie TAP rozwija połączenia na trasach brazylijskich. Jest to rynek, na którym dzierży w Europie prym. W latach 2015-2018 przewoźnik odnotował wzrost o 22,8 proc. liczby pasażerów w tym segmencie. W tym samym okresie ruch na trasach do Ameryki Północnej zwiększył się o ponad 176 proc., zaś oferowanie - czterokrotnie.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama