Air India na sprzedaż

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
11 czerwca 2019 09:30
Indyjski rząd chce sprzedać 100 proc. udziałów w linii Air India. Wcześniejsza oferta sprzedaży 74 proc. udziałów nie spotkała się z zainteresowaniem. Rządowi zależy, aby nowa transakcja zakończyła się do końca roku.
Reklama

Ponadto zdecydowano, że zadłużenie w wysokości 5 mld dolarów zostanie przeniesione do spółki celowej, co pozwoli na odciążenie firmy. Ulepszona oferta sprzedaży ma zostać udostępniona potencjalnym nabywcom na początku lipca. W ciągu 3 miesięcy zostaną również uaktualnione informacje finansowe spółki.

Wcześniejsza oferta sprzedaży 74 proc. nie spotkała się z zainteresowaniem, dlatego też rząd postanowił wystawić na sprzedaż całe przedsiębiorstwo. Zgodnie z indyjskim prawem, zagraniczna linia lotnicza może nabyć do 49 proc. udziałów w linii lotniczej z Indii, natomiast inwestor spoza branży może wykupić 100 proc. udziałów. Jednocześnie rząd pozostawił sobie możliwość wyrażenia indywidualnej zgody na wykup 100 proc. przez zagranicznego przewoźnika.

Air India są w tej chwili dużym obciążeniem dla budżetu z całkowitym długiem sięgającym prawie 8 mld dolarów. Tylko w zeszłym roku obsługa długu kosztowała 500 mln dolarów. Żeby uatrakcyjnić ofertę, rząd zdecydował się na przeniesienie większości zadłużenia do innej spółki, także inwestor przejmujący Air India zostanie z długiem wynoszącym mniej niż 3 mld dolarów.

Z problemami finansowymi boryka się także indyjski Jet Airways. Mimo że rynek lotniczy w tym kraju rośnie w tempie ok. 20 proc. w skali roku, to przewoźnicy muszą ze sobą agresywnie konkurować, co jak widać ma fatalne skutki.

fot. mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama