Akrobaci z Red Arrows polecą obok B747 BOAC

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
12 czerwca 2019 08:18
Podczas największych na świecie pokazów lotnictwa wojskowego Royal International Air Tattoo będzie miał miejsce specjalny przelot boeinga 747 w malowaniu BOAC linii British Airways w asyście grupy akrobacyjnej RAF Red Arrows. To kolejna atrakcja przygotowana przez BA z okazji stulecia działalności.
Reklama

Kultowa maszyna jaką bez wątpienia boeing 747 została z okazji setnej rocznicy istnienia linii British Airways pomalowana w historyczne barwy British Overseas Airways Corporation (BOAC). W takim malowaniu samolot ma przypominać o różnorodnej historii przewoźnika. British Airways zaplanowało wykorzystanie jumbo-jeta na lotach zarówno długodystansowych jak i krajowych, a także udział maszyny w pokazach lotniczych. Boeing 747 w jubileuszowym malowaniu w sobotę 20 lipca tego roku przelot w asyście grupy akrobacyjnej Red Arrows podczas imprezy Royal International Air Tattoo.


Tegoroczna edycja Royal International Air Tattoo odbędzie się w dniach 19 - 21 lipca w bazie Royal Air Force (Królewskich Sił Powietrznych) w Fairford w hrabstwie Gloucestershire. Niewiele imprez lotniczych może rywalizować z intensywnością, dramaturgią i skalą widowiska, które oferuje organizator tych największych pokazów lotniczych na świecie. W tym roku odwiedzając bazę w Fairford będzie można ujrzeć na własne oczy 28 maszyn wojskowych z 20 różnych krajów. W pokazach dynamicznych i na wystawie statycznej zaprezentują się gościom takie samoloty i zespoły akrobacyjne jak między innymi dwa harriery hiszpańskiej marynarki wojennej, ukraiński Su-27, reprezentujący US Air Force F-16 Viper Demo Team, niesamowicie porywający Włosi z Frecce Tricolori, F-35B Lightning w barwach RAF.


Jak zapowiadają organizatorzy i brytyjski przewoźnik narodowy, pojawienie się na tej imprezie należącego do British Airways jumbo-jeta w malowaniu BOAC jest jedną z wielu atrakcji organizowanych przez przewoźnika na stulecie linii. Niektóre z nich mają na celu rzucać spojrzenie w przyszłość kolejnych 100 lat lotnictwa, inne zaś być okazją do świętowania jego znakomitej przeszłości. British Airways zdecydował się między innymi na organizację „BA2119” - programu, który będzie okazją do debaty na temat przyszłości branży, i który naświetli nieco bardziej ścieżki rozwoju zrównoważonych paliw lotniczych i doświadczeń zapewnianych klientom linii lotniczych w nadchodzących latach.


Zespół akrobacyjny Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii Red Arrows został założony pod koniec 1964 roku jako jedna ekipa mająca reprezentować wszystkie dywizjony RAF. Drużyna stacjonuje na lotnisku Scampton w Wielkiej Brytanii. Zespół wykorzystuje samoloty BAE Hawk, których posiada we flocie 12, z których aż połowa jest w służbie od 1979 roku, czyli od momentu kiedy maszyny te stały się nowymi oficjalnymi służącymi grupie do pokazów. Red Arrows wykonują swoje pokazy w dziewięcioosobowej grupie, a ich godło to właśnie 9 samolotów w formacji "Diament" oraz motto "Eclat" oznaczające perfekcję. Ponieważ na każde miejsce w zespole przypada średnio dziesięciu chętnych pilotów RAF to służba w Red Arrows może trwać maksymalnie 3 lata. Co roku trzy osoby opuszczają zespół, a na ich miejsce trafiają trzy nowe, dzięki czemu zawsze 33 proc. składu to weterani trzeciego roku, jedna trzecia to "dwulatkowie", a pozostała trójka to najmniej doświadczeni piloci.

fot. mat. prasowe, wikimedia (CC)

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama