United Airlines wykonał "Lot dla Ziemi"

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
06 czerwca 2019 09:16
1 komentarz
Wczoraj (5.06) z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska amerykańskie linie lotnicze United Airlines wykonały historyczny "Lot dla Ziemi". Był to jak dotychczas najbardziej ekologiczny lot komercyjny w historii lotnictwa. Użyto nawet specjalnego paliwa.
Reklama

United Airlines zaplanował wykonanie "Lotu dla Ziemi" w celu umożliwienia oceny stopnia w jakim można zniwelować szkodliwy wpływ lotnictwa na środowisko. Przewoźnik chce osiągać w tej materii jak najlepsze wyniki poprzez wykorzystywanie najnowszych technologii oraz procedur ograniczających zużycie paliwa. Historyczny lot wystartował z gate'u B12 w głównym hubie linii zlokalizowanym na lotnisku Chicago O'Hare i udał się w podróż do eko-hubu w Los Angeles, gdzie od 2016 roku stosowane jest specjalne biopaliwo lotnicze. Wykonanie tego lotu potwierdza zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w odważne zobowiązanie do zmniejszenia śladu węglowego o 50 proc. do 2050 roku. Połączenie obsłużył boeing 737-900ER Eco-Skies, który w przeliczeniu na pasażera pokonuje średnio 77 mil zużywając jeden galon paliwa (czyli spala 3 litry na każde 100km).

- Historyczny "Lot dla Ziemi" ukazuje filozofię United polegającą na współpracy w poszukiwaniu nowych i innowacyjnych sposobów na wprowadzenie nas w bardziej zrównoważoną pod względem ochrony środowiska przyszłość - powiedział Scott Kirby, prezes United. - Jako linia lotnicza każdego dnia postrzegamy nasze środowisko z wyjątkowej perspektywy i wiemy, że musimy zrobić coś, aby chronić naszą planetę i nasze niebo.


Paliwo użyte do wykonania "Lotu dla Ziemi" to specjalna mieszanka 30 proc. niskowęglowego ekologicznego paliwa lotniczego wyprodukowanego przez bostońską firmę World Energy i 70 proc. tradycyjnego paliwa. Dzięki temu możliwe jest zredukowanie o 60 proc. emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do używania standardowego paliwa lotniczego. Biopaliwa są w lotnictwie najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie szkodliwego wpływu tej branży na środowisko. Linie United Airlines odnowiły niedawno umowę z World Energy i zakontraktowały kolejne 10 mln galonów (niemal 38 mln litrów) biopaliwa w najbliższych dwóch latach. Produkt ten nie dość że wpływa pozytywnie na zmniejszenie zanieczyszczeń to jest konkurencyjny cenowo. United był pierwszym przewoźnikiem lotniczym na świecie, który w sposób ciągły używał biopaliw lotniczych zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju i jako jedyna linia lotnicza w Stanach Zjednoczonych robi to obecnie.

W ramach dalszej dbałości o środowisko United oferuje w klasie ekonomicznej darmowe posiłki serwowane na zastawie, która może być w całości przetworzona lub poddana kompostowaniu. Wczoraj odbył się dodatkowy test pierwszego na rynku nadającego się do recyklingu kubka na gorące napoje. W klasie premium United nadal używa artykułów wielokrotnego użytku i zamienia plastikowe pudełka na opakowania z wosku pszczelego. Linia lotnicza usuwa również papierowe opakowanie ze sztućców. Przewoźnik wyeliminował już nie nadające się do recyklingu patyczki do mieszania napojów i wykałaczki i zastąpił je przyjaznymi dla środowiska produktami w 100 proc. wykonanych z bambusa.


Aby dodatkowo zmniejszyć szkodliwy wpływ na środowisko linie United Airlines poczyniły znaczne inwestycje w nowoczesną, oszczędną flotę, wprowadzając jednocześnie zmiany operacyjne i proceduralne zwiększające oszczędność paliwa. "Lot dla Ziemi" zademonstrował kołowanie jednosilnikowe, współpracę z organami służb ruchu lotniczego w zakresie ustalania priorytetów oraz podejście z nieprzerwanym zniżaniem do lądowania w Los Angeles, co pozwala zaoszczędzić paliwo i jednocześnie zmniejszyć negatywny wpływ hałasu na okolicę. Ponadto 40 proc. kwalifikujących się urządzeń używanych do obsługi naziemnej jest zasilanych prądem elektrycznym, a ponad 70 proc. operacji naziemnych w ekologicznym hubie United w Los Angeles wykorzystuje elektryczne urządzenia. United jest pierwszą linią lotniczą, która korzysta z nowych agregatów prądotwórczych ITW 7400, które zdecydowanie zmniejszają hałas w miejscu pracy i redukują emisję dwutlenku węgla o 90 proc.

fot. mat. prasowe United Airlines
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_34231 2019-06-06 17:45   
gość_34231 - Profil gość_34231
"Konkurencyjne cenowo" paliwo... uwielbiam takie sformułowania. "Jeszcze bardziej efektywne". "Tańsze niż myślisz". "Najbardziej ekologiczne spośród dotychczas stosowanych w branży". Myślę, że najwięcej możnaby zaoszczędzić, gdyby przestać wozić puste miejsca. Cała reszta to po prostu ideologia kompletnie oderwana od logiki.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama