×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IATA: Światowy przemysł lotniczy zarobi 28 mld dol. w 2019 roku


Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) na corocznym walnym zgromadzeniu zmniejszyło swoje prognozyzysków linii lotniczych na świecie w 2019 roku.


Organizacja przewiduje 28 mld dol. zysku netto u wszystkich przewoźników lotniczych, czyli o 7,5 mld dol. mniej w porównaniu do wcześniej spodziewanych 35,5 mld dol. zysku netto. Jest to również spadek w porównaniu do wygenerowanego zysku przez światowe linie w wysokości 30 mld dolarów w 2018 roku. Gorsze wyniki przewoźników spowodowane są głównie przez rosnące ceny ropy oraz wojny handlowe, które osłabiają przewozy lotnicze pasażerskie, jak również cargo.

IATA, która zrzesza około 290 linii szacuję ogólny wzrost kosztów w branży o 7,4 proc. Eksperci organizacji natomiast prognozują zwiększenie przychodów już tylko o 6,5 proc. W konsekwencji średni zysk z każdego pasażera ma spaść z 6,85 dol. w 2018 roku do poziomu 6,12 dol.

- Marże w branży są ograniczane przez rosnące koszty pracy, paliwa oraz infrastruktury. Ostra rywalizacja pomiędzy przewoźnikami zmniejsza ich dochody. Światowy handel będzie słabł wraz z nasilaniem się wojny handlowej. Wszystkie te czynniki wpływają na wyniki przewozów cargo, jak również pasażerskich. Linie lotnicze zakończą obecny rok z zyskiem, natomiast nie będą to łatwo zarobione pieniądze  – mówił Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.

W Seulu odbywa się siedemdziesiąte piąte coroczne walne zgromadzenie członków należących do organizacji IATA. To największe takie spotkanie od momentu katastrof boeingów 737 MAX i to właśnie tematy związane z tymi maszynami jak i słabnącymi wynikami przewoźników lotniczych zdominowało tematykę zgromadzenia.

fot. IATA
gość_d2116 - Profil
gość_d2116
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie