Enter Air: wyniki za pierwszy kwartał 2019 r.

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
31 maja 2019 13:54
1 komentarz
Polski prywatny przewoźnik czarterowy Enter Air przedstawił osiągnięcia finansowe za pierwsze trzy miesiące 2019 r.
Reklama

W pierwszym kwartale br. przychody Enter Air wzrosły o ponad 46 proc. i wyniosły ponad 185 mln zł. Pomimo, że wskaźnik EBITDA wyniósł 49,5 mln zł, a zysk operacyjny 20,2 mln zł, to jednak linia lotnicza zanotowała 9 mln zł straty netto.


Przedstawiciele przewoźnika podkreślają, że na rezultat pierwszego kwartału wpłynęła zarówno specyfika okresu sprawozdawczego, jak i zmiany w samej metodzie raportowania. – Pierwszy kwartał jest w branży turystycznej okresem inwestycji w przygotowanie do sezonu, jest więc tradycyjnie słabszy niż kolejne okresy. Mimo to, dzięki dużemu popytowi, udało nam się znacząco zwiększyć liczbę operacji, poprawiając przychody i zyski. Pierwszy kwartał był znacząco lepszy niż rok wcześniej, ale nie łatwo jest porównać te okresy ze względu na rewolucyjną zmianę w prezentacji wyników. Dla nas liczy się jednak to co rzeczywiście wypracowaliśmy i zarobiliśmy – mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.

– Wprowadzony od początku 2019 roku MSSF16, istotnie wpłynął na sposób prezentacji naszych wyników. Tak naprawdę czytelnikom ciężko zorientować się czy firma zarabia lepiej, czy gorzej, gdyż dominującą rolę zaczynają odgrywać wirtualne różnice kursowe wynikające z wyceny bilansowej zobowiązań, a nie rzeczywiste zyski firmy i generowana gotówka. Jeśli porównalibyśmy wyniki tą samą metodą prezentacji jak w latach poprzednich, można zauważyć, iż wynik brutto spółki poprawił się o ponad 16,7 mln zł – wyjaśnia Polaniecki.

Istotny wpływ na wyniki Enter Air miały różnice kursowe oraz zmiany wynikające ze wspomnianych już nowych zasad księgowania MSSF16. Bez ich uwzględniania Enter Air osiągnąłby wynik brutto 15,8 mln zł . Z kolei EBITDA wyniosłaby 64 mln zł, czyli ponad 10 razy więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. O dobrej sytuacji finansowej świadczą też pozytywne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, które wyniosły 3,1 mln zł, wobec ujemnych przepływów na poziomie -79,5 mln zł rok wcześniej.


W maju 2019 r. Enter Air podpisał z Albex Aviation oraz osobami fizycznymi umowę inwestycyjną o wartości ok. 7,7 mln zł dotyczącą objęcia 49 proc. akcji nowej emisji w szwajcarskiej linii lotniczej Germania Flug, która od pięciu lat prowadzi przewozy na rynkach europejskich oraz popularnych kierunkach wakacyjnych w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Spółka ma podpisane kontrakty z biurami podróży oraz dostępne sloty na lotnisku w Zurychu. Flota Germania Flug to trzy samoloty Airbus A319.

Zarząd Enter Air zalecił, podobnie jak w poprzednich latach, wypłatę akcjonariuszom dywidendy w wysokości 12,3 mln zł, tj. 0,7 zł na jedną akcję. Walne Zgromadzenie, które podejmie decyzję o jej wypłacie odbędzie się 24 czerwca br.

Aktualnie Enter Air posiada 21 samolotów Boeing 737-800 oraz dwie maszyny Boeing 737 MAX 8, które zostały odebrane w grudniu 2018 r. i styczniu 2019 r. W pełni zakontraktowanym sezonie LATO 2019 r. do dyspozycji przewoźnika są też dwa boeingi 737-800, które w ramach umowy wet-lease zostały wypożyczone od słowackiej linii Go2Sky, oraz dwa airbusy A320 od firmy Electra. Flota pozwoli z powodzeniem zrealizować program handlowy i wykonywać lukratywne czartery ad-hoc.
Reklama

Ostatnie komentarze

shorty 2019-07-02 14:03   
shorty - Profil shorty
dziadostwo te linie na maxa. leciałem z nimi do grecji. wróciłem tydzien temu do dzis bagazu nie ma i nie wiadomo gdzie jest. o zachowaniu stewarda to nawet szkoda pisac:(
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama