Lublin: Nowa część terminalu otwarta

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
30 maja 2019 16:49
10 komentarzy

Od 29 maja pasażerowie latający z lubelskiego lotniska będą mogli korzystać z nowej hali odlotów. Dzięki inwestycji Port Lotniczy Lublin będzie mógł także bezkolizyjnie obsłużyć kilka samolotów w tym samym czasie.

Reklama

Rozbudowana została wschodnia część terminalu, gdzie znajduje się hala odlotów, która w ramach inwestycji została powiększona. Prace objęły powierzchnię ponad 2 tys. m2. W dobudowanej części terminalu na lot oczekiwać będą pasażerowie strefy Schengen. Jej powierzchnia ma 1400 m2. Wcześniej pasażerowie mieli do dyspozycji 600 m2.

Podróżni strefy Non Schengen będą korzystać z dotychczasowej hali odlotów, zlokalizowanej w „starej części” terminalu. Dzięki rozbudowie i przeniesieniu ruchu strefy Schengen do dobudowanej części, jej powierzchnia zwiększyła się z aż czterokrotnie – z 167 m2 do 780 m2.

Rozbudowa była podyktowana koniecznością zwiększenia przepustowości terminalu, a co za tym idzie, podniesieniem komfortu podróżnych oczekujących na samolot. Odpowiednio rozwinięta infrastruktura to także niezbędny element do tego, abyśmy mogli się rozwijać i podejmować rozmowy z przewoźnikami dotyczące uruchomienia nowych połączeń. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli jednocześnie obsłużyć pięć, a nie jak do tej pory dwa samoloty. Przepustowość terminalu zwiększy się do około 2 milionów pasażerów rocznie, co da nam dużo większe możliwości – powiedział Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin.

W nowej hali zlokalizowane są m.in.: poczekalnia z wyjściami – dedykowana pasażerom strefy Schengen, nowa strefa kontroli bezpieczeństwa, pomieszczenia Służby Ochrony Lotniska, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, toalety i pomieszczenia techniczne. Pasażerowie strefy Schengen będą mogli także skorzystać z nowego saloniku „business lounge” z wyjściem na patio.

Rozbudowa pozwoliła znacznie rozwinąć przestrzeń handlową w terminalu. Wzrosła ona ponad czterokrotnie - z około 200 m2 do ponad 850 m2.. W nowej części terminalu pojawiły się dwa duże sklepy wolnocłowe oraz dwa punkty gastronomiczne. Warto zauważyć, że sklepy zostały zaprojektowane w oparciu o model „walk through shop”. Oznacza to, że mają one otwartą formułę i zlokalizowane są na bezpośredniej drodze, jaką pokonują pasażerowie pomiędzy kontrolą bezpieczeństwa a poczekalnią.

Ten model organizacji odpraw jest dobrze znany polskim pasażerom korzystającym z lotnisk w Wielkiej Brytanii np. z lotniska Londyn Luton. Podobne rozwiązanie w Polsce na lotniskach regionalnych zastosowano we Wrocławiu i Gdańsku. W ramach sklepu Aelia Duty Free będzie funkcjonowało także stoisko Lublin Touch, oferujące lokalne produkty – m.in. piwo z lubelskiego browaru, miody pitne z Lublina.

Warto też dodać, że nowe skrzydło zostało dostosowane do ewentualnego zniesienia strefy Schengen poprzez zabezpieczenie miejsca pod stanowiska kontrolerskie Straży Granicznej.

Rozbudowa terminalu pasażerskiego trwała od marca 2018 roku i kosztowała 10,5 mln złotych.

fot. mat. prasowe

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_05ea5 2019-06-07 23:51   
gość_05ea5 - Profil gość_05ea5
gość_5281b gość_698fc ciekawe co napiszecie za niedługo ? wiem, że LUZ ma wielu przeciwników, ale nieuchronnie zmierza do sukcesu:) i żadne Wasze wypociny nic tu nie zmienią:) skomleć to sobie możecie na swoim podwórku, ale stąd wypad:)
gość_5281b 2019-06-03 20:46   
gość_5281b - Profil gość_5281b
żal ..., wstęgi przemówienia, a lotnisko tak naprawdę pikuje w dół stając się jedynie drogim gadżetem dla regionu
gość_698fc 2019-06-01 15:46   
gość_698fc - Profil gość_698fc
Po co ta rozbudowa? Wizzair ogranicza ilość rejsów do Luton. Miło być 10 rotacji a jest już 9 i do tego w trzy soboty w czerwcu zero Luton.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama