KLM kupi 75 tys. ton paliwa ekologicznego

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
29 maja 2019 11:56
Linie lotnicze KLM zobowiązały się do udziału w projekcie i zakupu 75 tys. ton ekologicznego paliwa lotniczego rocznie, co wystarczy do zmniejszenia emisji o równowartość 1000 lotów KLM na trasie Amsterdam - Rio de Janeiro.
Reklama

Zobowiązanie to pomoże w rozwoju pierwszej w Europie dedykowanej instalacji do produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) przez SkyNRG w Delfzijl, porcie morskim w północno-wschodniej części Holandii. Zakład o nazwie DSL-01 będzie produkował 100 tys. ton SAF rocznie począwszy od 2022 roku.

KLM będzie pierwszą linią lotniczą, która zainwestuje w zrównoważone paliwo lotnicze na taką skalę. Fabryka będzie również wytwarzać produkt uboczny, którym będzie 15 tys. ton paliwa bioLPG, które zostanie zakupione przez SHV Energy, globalną firmę dystrybucyjną paliw LPG. Firma ta wraz z lotniskiem Amstedam-Schiphol jest jest również partnerem inwestycyjnym w fabrykę.

Obiekt DSL-01 będzie zasilany ekologicznym wodorem produkowanym przy użyciu wody i energii wiatrowej. W rezultacie SAF zapewni redukcję dwutlenku węgla o co najmniej 85 proc. w porównaniu z paliwami kopalnymi, a także znacznie mniejszą emisję ultradrobnych cząstek i siarki.

Surowcami używanymi do produkcji będą dające się wykorzystać pozostałości i odpady naturalne, takie jak m.in. zużyty olej kuchenny, oleje odpadowe, pochodzące głównie z firm i zakładów przemysłowych zlokalizowanych w okolicy. Obiekt będzie zasilany zrównoważonym wodorem, który jest wytwarzany przy użyciu wody i energii wiatrowej. Dzięki takim rozwiązaniom, wyprodukowane równoważone paliwo lotnicze pozwoli na redukcję emisji CO2 o co najmniej 85% w porównaniu z zastosowaniem tradycyjnych paliw kopalnych. Budowa tego obiektu jest w dużej mierze zgodna z celami zrównoważonego rozwoju KLM i stanowi ważny krok w kierunku wdrożenia szerszego planu działań w branży pod nazwą „Inteligentny i zrównoważony”, który został opracowany przez dwadzieścia wiodących organizacji transportowych i ośrodków naukowych. Amsterdamskie lotnisko Schiphol planuje również inwestować w rozwój tego obiektu.


- Jestem dumny z naszej współpracy z SkyNRG i SHV Energy przy rozpoczęciu projektu, w ramach którego powstanie pierwszy europejski zakład produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego. Pojawienie się lotnictwa miało ogromny wpływ na świat, dając ludziom 3 nowy sposób podróżowania. Ten przywilej idzie w parze z ogromną odpowiedzialnością wobec naszej planety. KLM traktuje to bardzo poważnie i dlatego od wielu lat inwestuje w zrównoważony rozwój. Dzięki wspólnej inicjatywie z naszymi partnerami, możemy zbudować fabrykę, która przyspieszy rozwój rynku biopaliw lotniczych. Od uruchomienia produkcji w 2022 roku, zakład będzie wytwarzał 100 tysięcy ton biopaliwa rocznie, z czego każdego roku KLM kupi 75 tysięcy ton. Realizowanie lotów z wykorzystaniem nowego paliwa pozwoli nam obniżyć całkowitą emisję CO2 o 200 tysięcy ton rocznie. Dla porównania, jest to tyle CO2, ile trafia do atmosfery w czasie 1000 lotów między Amsterdamem a Rio de Janeiro wykonywanych na tradycyjnej kerozynie – powiedział Pieter Elbers, prezes KLM.

- Dziś mam zaszczyt oficjalnie rozpocząć nasz projekt i cieszy mnie fakt, że zrealizujemy go w Holandii i wraz z tak silnymi partnerami. Dla nas wszystkich to przedsięwzięcie jest ważnym kamieniem milowym w dalszym budowaniu rynku zrównoważonego paliwa lotniczego. Jesteśmy pierwszymi, którzy zrobili krok na taką skalę i mamy nadzieję, że posłuży to jako przykład dla całej branży w tworzeniu bardziej ekologicznej przyszłości lotnictwa komercyjnego – powiedział Maarten van Dijk, dyrektor wykonawczy SkyNRG.

Inne firmy zaangażowane w różne fazy projektu SkyNRG oprócz KLM i SHV Energy to: EIT Climate-KIC, Royal Schiphol Group, GROEIfonds, NV NOM, Groningen Seaports, Nouryon, Gasunie, Arcadis, TechnipFMC, Haldor Topsoe, Desmet Ballestra, Susteen Technologies i MBP Solutions.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama