×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pierwszy elektryczny autobus na płycie gdańskiego lotniska


Firma Welcome Airport Services działająca w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zakupiła elektryczny autobus, którym zamierza rozwozić pasażerów po płycie lotniska między terminalem, a samolotami. Jest to wyraźny krok w stronę obniżenia szkodliwych emisji.


Nabyty przez gdański oddział Welcome Airport Services pojazd to niskopodłogowy Solaris Urbino 12, autobus polskiej produkcji wyposażony w akumulatory litowo-jonowe, które zapewniają mu możliwość poruszania się po lotnisku przez cały dzień na jednym tylko ładowaniu. Gdy w bateriach autobusu zabraknie energii to będzie on ładowany w bazie firmy na lotnisku. Urbino 12 to bardzo nowoczesny i komfortowy pojazd, a dzięki elektrycznym silnikom i pojemnym bateriom jest również ekologiczny i obniża poziom szkodliwych emisji. 

Welcome Airport Services z Gdańska posiada też w swojej bazie sprzętowej elektryczny holownik do wypychania samolotów z miejsc postojowych. Jest to jedyny taki pojazd w Polsce i jeden z około setki w całej Europie.
Gdański port wkracza coraz śmielej i dalej w obszar działalności lotnisk dbających o środowisko naturalne, gdzie doświadczonym graczem jest fiński zarządca lotnisk Finavia, który postawił na wykorzystanie paliw pochodzących ze źródeł odnawialnych.


- Już niemal połowa całego sprzętu naszej firmy jest elektryczna - powiedział Jarosław Lewkowicz, kierownik działu technicznego Welcome Airport Services. - Dysponujemy chociażby aż osiemnastoma agregatami do zasilania samolotów w energię elektryczną. Mamy jeszcze tylko trzy spalinowe, ale używane są one tylko awaryjnie. Pod względem ekologicznym jesteśmy absolutnym liderem na polskich lotniskach.

Rozwój pojazdów elektrycznych na całym świecie postępuje i choć ich wady w postaci choćby stosunkowo małego zasięgu mogą odstraszać osoby indywidualne od idei użytkowania takiego auta, to jednak sprawdzają się one doskonale w komunikacji zbiorowej. Eksperci zakładają, że do 2030 roku prawie połowa nowoprodukowanych autobusów będzie wyposażona w napęd elektryczny, a silniki spalinowe znajda się tylko w 7 proc. z nich.

fot. mat. prasowe Port lotniczy Gdańskgość_676a3 - Profil
gość_676a3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie