Pierwszy elektryczny autobus na płycie gdańskiego lotniska

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
29 maja 2019 10:15
5 komentarzy
Firma Welcome Airport Services działająca w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zakupiła elektryczny autobus, którym zamierza rozwozić pasażerów po płycie lotniska między terminalem, a samolotami. Jest to wyraźny krok w stronę obniżenia szkodliwych emisji.
Reklama

Nabyty przez gdański oddział Welcome Airport Services pojazd to niskopodłogowy Solaris Urbino 12, autobus polskiej produkcji wyposażony w akumulatory litowo-jonowe, które zapewniają mu możliwość poruszania się po lotnisku przez cały dzień na jednym tylko ładowaniu. Gdy w bateriach autobusu zabraknie energii to będzie on ładowany w bazie firmy na lotnisku. Urbino 12 to bardzo nowoczesny i komfortowy pojazd, a dzięki elektrycznym silnikom i pojemnym bateriom jest również ekologiczny i obniża poziom szkodliwych emisji.

Welcome Airport Services z Gdańska posiada też w swojej bazie sprzętowej elektryczny holownik do wypychania samolotów z miejsc postojowych. Jest to jedyny taki pojazd w Polsce i jeden z około setki w całej Europie.
Gdański port wkracza coraz śmielej i dalej w obszar działalności lotnisk dbających o środowisko naturalne, gdzie doświadczonym graczem jest fiński zarządca lotnisk Finavia, który postawił na wykorzystanie paliw pochodzących ze źródeł odnawialnych.


- Już niemal połowa całego sprzętu naszej firmy jest elektryczna - powiedział Jarosław Lewkowicz, kierownik działu technicznego Welcome Airport Services. - Dysponujemy chociażby aż osiemnastoma agregatami do zasilania samolotów w energię elektryczną. Mamy jeszcze tylko trzy spalinowe, ale używane są one tylko awaryjnie. Pod względem ekologicznym jesteśmy absolutnym liderem na polskich lotniskach.

Rozwój pojazdów elektrycznych na całym świecie postępuje i choć ich wady w postaci choćby stosunkowo małego zasięgu mogą odstraszać osoby indywidualne od idei użytkowania takiego auta, to jednak sprawdzają się one doskonale w komunikacji zbiorowej. Eksperci zakładają, że do 2030 roku prawie połowa nowoprodukowanych autobusów będzie wyposażona w napęd elektryczny, a silniki spalinowe znajda się tylko w 7 proc. z nich.

fot. mat. prasowe Port lotniczy Gdańsk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0fd9e 2019-05-31 17:04   
gość_0fd9e - Profil gość_0fd9e
Autobus juz od jakiegos czasu jezdzil w Warszawie.
gość_cf95f 2019-05-30 12:33   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
UE obniży emisję o kilka procent, a USA i Chiny dorzucą kilkanaście swoich nowych...
gość_18306 2019-05-30 00:37   
gość_18306 - Profil gość_18306
Autobusy elektryczne są tak emisyjne jak emisyjna jest energetyka w danym regionie lub mieście !
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama