Inwestycje na Okęciu mają zostać wstrzymane

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
22 maja 2019 15:53
16 komentarzy
Departament Lotnictwa w Ministerstwie Infrastruktury, który nadzoruje Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" nie zgodził się na planowaną rozbudowę Okęcia.
Reklama
Beata Mieleszkiewicz szefowa Departamentu Lotnictwa w Ministerstwie Infrastruktury (MI), która nadzoruje Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) nie zgodziła się na planowaną rozbudowę Okęcia - dowiedział się nieoficjalnie Pasazer.com. Uzasadnieniem odmowy jest podobno konieczność przeprowadzenia oceny przepustowości Lotniska Chopina.

Wszystkie nierozpoczęte budowy na Okęciu mają zostać wstrzymane do czasu opracowania raportu o przepustowości portu. Jest to poważny cios dla planów PPL, które powinno jak najszybciej dokonać rozbudowy stołecznego lotniska, aby obsłużyć rekordowe liczby odprawianych pasażerów.


Modernizacja Okęcia rozpoczęła się już w marcu br. Trwają remonty dróg startowych i dróg kołowania, co powoduje wyłączanie na pewien okres czasu jednego z dwóch pasów. Skutki prac w porcie już teraz odczuwają mieszkańcy Piaseczna i Włoch, a w 2020 r. odczują lokatorzy Ursynowa i Ursusa. Kolejne prace na lotnisku Chopina mają polegać na budowie nowych dróg szybkiego zejścia samolotów i dróg kołowania. W dalszej perspektywie mają zostać zmodernizowane płyty postojowe, zbudowany centralny system zaopatrywania portu w paliwo lotnicze oraz zbudowany hotel i biurowiec. Z decyzji departamentu lotnictwa cywilnego MI ma wynikać, że wszystkie te inwestycje, poza pierwszą wymienioną, zostaną wstrzymane.

Piotr Rudzki z biura prasowego PPL twierdzi, że nie zna jeszcze treści pisma Departamentu Lotnictwa, ale potwierdza, że jutro (23.05) ma dojść do spotkania w tej sprawie wszystkich zainteresowanych stron.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3f4d5 2019-06-13 22:53   
gość_3f4d5 - Profil gość_3f4d5
mieszkancy Bemowa mają dość rozbudów, remontów pasów lotniska Chopina. Zapraszam redaktorów na grupę "CiszaNadBemowem" na facebooku. Tam min. o niedzialajacym i nienapawianym ounkcie pomiarowym na Kossutha (PPL nie dziala zgodnie z prawem, bo jest zobowiazane do pomiarów ciaglych!) https://www.facebook.com/groups/453481508775899/?epa=SEARCH_BOX a tu nasze dyskusje z Portem Chopina zobacz link
kobek 2019-05-26 08:47   
kobek - Profil kobek
Między 6:00 a 7:15 startuje chociażby Frankfurt i Monachium. Z perspektywy pasażera na takim locie możliwość dojazdu w 20 min na Okęcie jest błogosławieństwem. Taki lot z CPK będzie oznaczał pewnie zaczęcie dnia o 3:00 albo i wcześniej
gość_87731 2019-05-24 10:17   
gość_87731 - Profil gość_87731
Oczywiście, że mieszkańcy Mazowsza mają taki stosunek, gdyż wiele z nich pracuje w firmach uzależnionych od lotniska i boją się zmian jak i dłuższego dojazdu do pracy.
Polak z natury zmian nie lubi.

Co do zapychania się lotniska to np pomiędzy 6 rano a 7:15 nie startuje żaden LOTowski samolot i spokojnie można puścić sporo rotacji nie tranzytowych.
Takich dziur jest sporo. Wprowadzenie rotacji wczesno porannych daje tez większą niezależność linii, nie trzeba czekać na tranzyty więc wszystkie samoloty mogą wystartować o czasie.

LCC jak np Wizz, Ryan czy Easyet pokazują, że da się zapełnić samolot po dach.
Z Tegel np pomiędzy 6 a 6:55 startuje aż 25 samolotów.
25 * powiedzmy 160 oax * 2 (wylot i przylot) * 356 dni = prawie 3 mln pasażerów, zakładając średnio 4 rotacje dziennie = 12 mln.

Jak się dobrze popieści to się wszystko zmieści jak to mówią.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy