W Dallas-Fort Worth powstanie szósty terminal pasażerski

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
21 maja 2019 09:30
2 komentarze
Władze lotniska Dallas Fort Worth oraz linii American Airlines zawarły porozumienie w sprawie budowy szóstego terminala pasażerskiego w tym porcie. Wieści o planowanej rozbudowie ogłoszono wczoraj (20.05) na konferencji w Dallas.
Reklama

Działania te są częścią planu inwestycyjnego, które koszty mogą sięgnąć nawet 3,5 mld dolarów. Jak powiedział Sean Donohue, dyrektor zarządzający lotniska w Dallas (DFW), planowany terminal F może mieć nawet 24 gate'y, a jego otwarcie spodziewane jest do końca 2025 roku.

- Terminal F będzie kolejnym dowodem na to jak szybko rozwija się nasz region - skomentowała Betsy Price, burmistrz Fort Worth.

Choć rozbudowa DFW nadal wymaga zatwierdzenia zarówno przez radę nadzorczą portu jak i American Airlines to zdaniem Williama Meadowsa, jednego z członków zarządu lotniska, jest to konieczne aby sprostać potrzebom dalszego rozwoju. Tak duży projekt wymaga też sporego finansowania, które tak jak zazwyczaj w podobnych przypadkach mogłoby pochodzić środków rządowych, a następnie suma ta byłaby spłacana w miarę wpływania od linii lotniczych opłat za użytkowanie terminala. W tym wypadku większość pieniędzy została by ostatecznie pozyskana z działalności American Airlines, dla której DFW to największy hub i główna baza. Przewoźnik ten wykonuje w Dallas cztery na pięć operacji.


W ramach omawianego planu inwestycyjnego remontowi mógłbym ulec także terminal C, który jest najbardziej zatłoczony, i który od ponad dwudziestu lat nie był odświeżany. Zdaniem Donohue, koszt tej części inwestycji mógłby wynieść około 1 mld dolarów. Są to jednak pieniądze, które z pewnością się zwrócą, ponieważ ostatnie prace modernizacyjne w terminalach A, B i E (gdzie American Airlines otworzył kolejne 15 gate'ów) pozwoliły lotnisku DFW na zaznaczenie swojej wiodącej pozycji na rynku przewozów z USA do Azji i Ameryki Łacińskiej.


Terminal F będzie przystosowany do obsługi ruchu lokalnego oraz międzynarodowego, tak jak terminal D. Na razie nie są znane żadne szczegółowe plany dotyczące wyglądu nowego kompleksu, ani też tego czy będzie on do wyłącznego użytku American Airlines, czy też dostęp do niego zyskają także inni przewoźnicy. Jak mówi Donohue, władze lotniska chciałyby na pewno skorzystać z okazji budowy nowego terminala do modernizacji systemu obsługi bagażowej, tak aby zwiększyć jego wydajność.

W ubiegłym roku port lotniczy w Dallas obsłużył 69 mln pasażerów, ale do 2023 może osiągnąć przepustowość na poziomie 100 mln podróżnych rocznie.

fot. mat. prasowe
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

Kubuś 2019-05-24 00:53   
Kubuś - Profil Kubuś
@marcelny: myślę że Dallas-Kraków jest mało realne, ale Dallas-Warszawa już bardziej
marcelny 2019-05-23 19:56   
marcelny - Profil marcelny
Do dobra to jak powstanie nowy terminal to meże ktoś by się zainteresował Polską np. Kraków czy Warszawa. Już to obojętne czy amerykański czy polski przewożnik, ważne żeby coś chodziasz latało.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama