×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Beijing-Daxing po pierwszych testach


W poniedziałek (13.05) w porcie lotniczym Pekin-Daxing pojawiły się pierwsze samoloty pasażerskie - na razie w ramach testów. Jest to kolejny etap przygotowań do otwarcia lotniska, co nastąpić ma już 30 września 2019 r.


W ramach testu cztery biorące udział w przedsięwzięciu linie lotnicze (Air China, China Eastern, China Southern oraz Xiamen Air) wysłały swoje flagowe samoloty - odpowiednio boeinga B747-8, airbusa A350-900, airbusa A380 oraz boeinga 787-9. Samoloty wystartowały z portu lotniczego Pekin-Capital, położonego 67 km od Daxing, tuż po godz. 9 rano.

Airbus A380 jest największym na świecie samolotem pasażerskim i ma także najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa, co oznacza, że jego lądowanie było na Daxing kluczowe. Udane przyjęcie A380 oznacza, że nowe lotnisko osiągnęło standard 4F – najwyższy w Chinach standard dotyczący długości i szerokości samolotu oraz wytrzymałości pasa startowego. Lotnisko będzie więc w stanie pomieścić samoloty o rozpiętości skrzydeł od 65 do 80 m i przekątnej wlotu silnika między 14 a 16 m.


- Testowe lądowanie było stabilne i płynne, a obecny projekt trasy podejścia do lądowania był zoptymalizowany i rozsądny. Urządzenia nawigacyjne i pomocnicze działały dobrze i w pełni spełniały swoją rolę. Widać, że przy budowie nowego lotniska skupiono się także na budowie infrastruktury i przygotowaniach operacyjnych - powiedział po wylądowaniu Zhang Tao, kapitan airbusa A380 China Southern Airlines biorącego udział w teście.

Airbus A350-900 należący do China Eastern był drugim samolotem lądującym na nowym lotnisku. Przewoźnik planuje stworzyć w Daxing hub składający się z 200 samolotów i obejmujący wszystkie najważniejsze miasta chińskie, a także kluczowe międzynarodowe metropolie, w tym Paryż, Amsterdam, Detroit, Seattle czy Seul. Xiamen Air, który testował nowy port lotniczy z pomocą boeinga 787-9, planuje otworzyć tu swój hub w marcu 2020 r.


Do tej pory ponad 50 chińskich i zagranicznych linii lotniczych wyraziło zainteresowanie operowaniem na nowe lotnisko. Loty do Pekinu obsługiwane przez LOT najprawdopodobniej nadal będą odbywać się na lotnisko Capital, jako że Daxing ma początkowo przyjmować jedynie przewoźników należących do sojuszu SkyTeam, a linie stowarzyszone w Star Alliance, w tym LOT, nadal będą korzystać z Capital.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) przyznało lotnisku Daxing trzyliterowy kod PKX. Wraz z otworzeniem Daxing zamknięte zostanie obsługujące głównie ruch krajowy lotnisko Pekin-Nanyuan znajdujące się 15 km od centrum miasta. W 2018 r. port obsłużył 6,51 mln pasażerów.gość_8ff27 - Profil
gość_8ff27
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie