Opóźnia się powstanie rady społecznej ds. budowy CPK

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
15 maja 2019 10:28
Rada społeczna ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) zbierze się dopiero w czerwcu br., choć pierwotnie planowano, że nastąpi to w lutym.
Reklama

Członkami rady, która ma funkcjonować przy pełnomocniku rządu ds. budowy CPK mają być reprezentanci gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. To właśnie na ich obszarach ma powstać port Solidarność. Tym razem opóźnienie nie jest spowodowane ociąganiem się Ministerstwa Infrastruktury (MI), ale niewyłonieniem członków rady przez gminy Teresin i Wyskitki. Jedynie Baranów wyznaczył swoich kandydatów. Oczekuje się, że dwaj pozostali partnerzy społeczni dokonają wyboru ok. 20 maja br.


Rada społeczna ma liczyć 15 osób, a na tę liczbę złoży się po 5 reprezentantów z każdej wymienionej gminy. Celem działań rady będzie doradzanie pełnomocnikowi rządu do spraw CPK Mikołajowi Wildowi i prezesowi spółki celowej CPK Piotrowi Malepszakowi w sprawach istotnych dla społeczności lokalnych. Najważniejszymi zagadnieniami będą sposoby pozyskiwania nieruchomości pod budowę portu. Rada ma też pomagać w prowadzeniu dialogu ze społecznościami lokalnymi w trakcie całego procesu przygotowywania i realizacji inwestycji.

Jeszcze na początku zeszłego roku wiceminister Wild twierdził, że decyzja o konkretnej lokalizacji CPK zapadnie we wrześniu 2018 r. Opóźnienie, za które nie ponoszą winy jedynie samorządy, ale również MI, przedłuża okres niepewności w regionie i dezorganizuje życie mieszkańców trzech gmin, w granicach których ma powstać CPK. Przypomnijmy, że zgodnie z planem nowe lotnisko ma zostać oddane do użytku przed końcem 2027 r., czyli już za 8 lat.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama