Wizz Air wraca na Ukrainę. Przywróci zamkniętą spółkę-córkę

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
14 maja 2019 08:48
1 komentarz
​​Węgierskie linie lotnicze Wizz Air, jeszcze przed początkiem 2020 roku, ponownie uruchomią swój oddział na Ukrainie - informuje szef ukraińskiego resortu infrastruktury.
Reklama

- Ogłosił to ich lider, który spotkał się w zeszłym roku z prezydentem Petrem Poroszenką. Z naszej strony oferujemy pełną pomoc, ale samo wdrożenie projektu stoi po ich stronie. Myślę, że otworzą ukraiński oddział, zgodnie ze wcześniejszą obietnicą, w tym roku - powiedział Włodzimierz Omelian, minister infrastruktury na Ukrainie.

O rozmowie, do której nawiązuje Omelian, informowaliśmy w listopadzie 2018 r. Doszło do niej pomiędzy Józsefem Váradim, dyrektorem generalnym Wizz Air a Petrem Poroszenką, prezydentem Ukrainy. Już wówczas rozmawiano o planach przywrócenia działalności ukraińskiej spółki Wizz Air.

Minister dodał, że wszyscy przewoźnicy obecni na rynku ukraińskim stale rozszerzają swoją siatkę połączeń. Według danych ministerstwa, ruch pasażerski dzieli się po połowie na Ukraińców oraz cudzoziemców.


Pierwotnie linia Wizz Air Ukraina rozpoczęła działalność 11 lipca 2008 roku i realizowała rejsy krajowe z kijowskiego lotniska Żuliany. Z czasem rozpoczęto realizację lotów międzynarodowych oraz uruchomiono kolejną bazę w Doniecku. Dynamiczny rozwój został zahamowany przez działania militarne na wschodzie kraju. W kwietniu 2014 r. zamknięto bazę w Doniecku, rok później spółka Wizz Air Ukraina całkowicie zakończyła działalność. Oferta połączeń Wizz Air na Ukrainie została znacząco zmniejszona, a pozostałe loty realizowane były przez węgierski oddział spółki.

József Váradi zapowiada, że do 2025 r. w ukraińskich bazach linii umieszczonych zostanie 20 airbusów A320 oraz A321. Wizz Air planuje zainwestować na Ukrainie ok. 2,5 mld dolarów.

fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_ec29c 2019-05-14 23:01   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Jeżeli dobrze kojarzę, to Kołomojski kontroluje UIA, a z drugiej strony kontrolowany przez niego kanał 1+1 wypromował nowego prezydenta Ukrainy. Kołomojski, o ile dobrze pamiętam, był też kiedyś udziałowcem Wizz Ukraina.

Ciekawe jak w takiej sytuacji potoczy się ekspansja LCC na Ukrainie, w szczególności Ryanka?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama