Lagardère Duty Free Polska opowiada o sprzedaży w branży lotniskowej

Redakcja  - Profil Redakcja
09 maja 2019 16:47
1 komentarz
Wczoraj (8.05) w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja „Sprzedaż oparta na wartościach” zorganizowana przez Lagardère Duty Free Polska, operatora sklepów wolnocłowych na lotniskach jak np. Aelia Duty Free.
Reklama

W spotkaniu udział wzięło ponad 100 osób, w tym pracownicy firmy oraz osoby z zewnątrz, m.in. studenci UW. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Maciej Dowbor, coach Hanna Kąkol, eksperci branży turystycznej i lotniskowej oraz przedstawiciele Lagardère. Gościem specjalnym wydarzenia był Maciej Dowbor. W swoim power speech’u pt. „Nigdy nie rezygnuj ze swoich marzeń” opowiedział historię metamorfozy swojego życia, podkreślając, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Według Dowbora głównym czynnikiem do ciągłego doskonalenia jest wewnętrzna motywacja oraz wyznaczanie sobie celów, które chcemy zrealizować.

- Aby dokonać jakichkolwiek zmian, najważniejsze jest wyjście z własnej strefy komfortu. Postawienie sobie celu to jedno – aby go zrealizować, cechy takie jak determinacja, konsekwencja i wytrwałość muszą się na stałe wpisać w czyjś plan dnia. Dzięki nim w naszym życiu mogą na dobre zagościć takie uczucia jak satysfakcja i samoakceptacja, nawet jeżeli w międzyczasie odnosimy jakieś porażki, które często również są dużym motywatorem – mówi Maciej Dowbor.

Na scenie pojawiła się również Hanna Kąkol, coach oraz dyrektor zarządzająca firmy Perfect Consulting. Głównym przekazem jej wystąpienia było pokazanie, że dobry sprzedawca to osoba udzielająca klientom odpowiedzi na pytania, których nie zadali. Speech Hanny Kąkol skupiony był głównie wokół kompetencji miękkich, jakie powinny towarzyszyć nie tylko sprzedawcy, ale przede wszystkim perfekcyjnemu doradcy klienta. Wśród nich znalazły się takie cechy, jak ambicja, proaktywność, entuzjazm czy naturalność.

- W sprzedaży ważny jest nie tylko efekt końcowy w postaci sprzedanego produktu, ale przede wszystkim sam proces jej prowadzenia. Dlatego właśnie w swoich speechach tak duży nacisk kładę na to, aby pokazać moim słuchaczom, że pozytywne nastawienie i proaktywna postawa to co najmniej połowa sukcesu, który jak to niegdyś podsumował Jackson Brown, jest jak jazda na rowerze – albo jedziesz na przód, albo upadasz – powiedziała Hanna Kąkol.

Podczas wydarzenia poruszono również kwestie związane z wyzwaniami dotyczącymi branży sprzedaży lotniskowej oraz specyfiką polskiego rynku. Krzysztof Loga-Sowiński, ekspert portalu Pasazer.com, opowiedział o różnych typach pasażerów lotniczych oraz ich zwyczajach zakupowych. Podkreślił także, że ruch pasażerski na rynku polskim, który dotychczas był skierowany głównie na zachód, zmienia obecnie swój kształt. Lotnictwo otwiera się bowiem coraz bardziej na rynek wschodni, a na lotniskach w Europie znacznie częściej można spotkać podróżnych z Azji, dlatego też Aelia Duty Free Polska wprowadza dla nich kolejne udogodnienia, m.in. WeChat czy AliPay.


- Z obserwacji i badań wynika, że za pomocą smartfonów dokonuje się 25 proc. sprzedaży online w Stanach Zjednoczonych, z kolei w Chinach – prawie 75 proc. Dlatego też kolejno wprowadzane udogodnienia dla klientów z rynku azjatyckiego, którzy stają się coraz bardziej mobilni, przestają dziwić. Stają się one bowiem koniecznością, aby ułatwić proces sprzedaży i tym samym zapewnić maksymalne zadowolenie klienta – komentuje Krzysztof Loga-Sowiński, redaktor portalu Pasazer.com.

W wydarzeniu wziął również udział Łukasz Jarota z firmy GrowHR, który opowiedział o konieczności identyfikacji potrzeb klienta oraz nawiązaniu z nim rzeczywistej relacji. Jarota podkreślił, że aby prowadzić efektywną sprzedaż, dobry sprzedawca musi pokazać klientowi, że jest realnie zainteresowany tym, czego on rzeczywiście szuka i chce temu sprostać poprzez spersonalizowane dobranie produktów czy usług.

Pozostałe panele prowadzili pracownicy Lagardère, którzy przedstawili wartości zapisane w DNA firmy, takie jak kreatywność, przedsiębiorczość czy praca zespołowa. Sprzedawcy poszczególnych kategorii produktowych – alkoholi, kosmetyków oraz fashion – opowiedzieli o swojej pasji do nich i jej źródle, a także możliwości rozwoju dzięki szkoleniom oferowanym przez firmę. Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie braci specjalizujących się w sprzedaży alkoholu, którzy wspominali m.in. o szkoleniu w winnicach we francuskim Bordeaux.


- Dzisiejszy dzień był dla mnie świetnym doświadczeniem. Spotkania tego typu pozwalają zintegrować się oraz wymienić doświadczeniami z pracownikami z innych miast, ponieważ każdy z naszych sklepów jest inny i ma swoją specyfikę. Najbardziej zainteresowało mnie wystąpienie eksperta z portalu Pasazer.com, ponieważ pan Krzysztof opowiedział dużo o tym, jak będzie zmieniał się rynek w branży, w której pracuję, a moim zdaniem wiedza to klucz do sukcesu. Myślę też, że ogromną wartością był power speech Macieja Dowbora – jego doświadczenia i opowiedziana dziś historia z pewnością stanowią ogromną motywację dla wszystkich pracowników Aelia – podsumowuje wydarzenie Piotr Drużkowski, pracownik oraz ambasador Aelia Duty Free z Krakowa.
Reklama
Tagi
lagardere

Ostatnie komentarze

gość_cbfd0 2019-05-09 20:27   
gość_cbfd0 - Profil gość_cbfd0
ambicja, proaktywność, entuzjazm czy naturalność...
Wow. Zbiera mi się na mdłości.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama