Premier Morawiecki rozpoczął budowę lotniska w Radomiu

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
07 maja 2019 18:25
34 komentarzy
Dzisiejsza (7.05) inauguracja konstrukcji portu lotniczego Radom-Sadków odbyła się przy osobistym udziale premiera Mateusza Morawieckiego, który wbił pierwszą łopatę na placu budowy.
Reklama

Symboliczne rozpoczęcie budowy nowego lotniska w Radomiu zostało zorganizowane z pompą. Uroczystość uświetnił premier Morawiecki, wicemarszałek Adam Bielan, wiceminister Mikołaj Wild oraz prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) Mariusz Szpikowski.

Premier Morawiecki podkreślił, że inwestycja w radomski port ma uzasadnienie lokalizacyjne i biznesowe. Stwierdził, że symboliczne rozpoczęcie inwestycji jest kluczowym krokiem w kierunku rozbudowy lotniska do wielkości 3 mln pasażerów rocznie. Z kolei prezes Szpikowski akcentował znaczenie nowego lotniska dla lokalnego biznesu. - Nowa inwestycja to nowe miejsca pracy. Liczymy na to, że rozwój portu przyniesie wymierne korzyści nie tylko inwestorom, ale także lokalnym przedsiębiorcom - powiedział szef PPL.W czasie dzisiejszej uroczystości zaprezentowano też nową nazwę radomskiego lotniska: Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. Jeszcze przed wydarzeniem wicemarszałek Bielan na swoim koncie na Facebook'u udostępnił wizualizację projektu nowego lotniska opracowaną przez firmy GMT Sp. z o.o. z Mysłowic oraz PiG Architekci z Warszawy. Konsorcjum tych przedsiębiorstw wygrało przetarg na zaprojektowanie terminala pasażerskiego za kwotę 1 mln 882 tys. zł. PPL ogłosił decyzję o wyborze projektanta 15 lutego br.


Z kolei najważniejszy przetarg w Radomiu jest nadal w stadium oceny ofert. Przypomnijmy, że chodzi o opracowanie projektu wykonawczego wraz z przedmiarem robót i sprawowanie nadzoru autorskiego nad projektem budowlanym z 2018 r., dokonywanie w nim zmian w razie konieczności oraz realizacja robót budowlanych dla inwestycji polegającej na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej (o 500 m) w porcie lotniczym Radom-Sadków. Do wykonania tego zadania zgłosiło się 4 oferentów i wszyscy zmieścili się w przewidzianym przez PPL budżecie.


Budowa radomskiego lotniska ma zostać ukończona w październiku 2020 r. Pierwsze cywilne samoloty mają wylądować na Sadkowie w tym samym roku. Ze względu jednak na fakt, że nowe lotnisko ma służyć głównie przewoźnikom czarterowym, to można realistycznie przyjąć, że port lotniczy ruszy najwcześniej na wiosnę 2021 r.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_cf95f 2019-05-14 07:55   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
@gość_02676 jakie projekty? wszystko co dotychcasz kończy się budować bądź trwa zostało zaplanowane i rozpisane jeszcze za PO lub przed nimi. to, że teraz wstęgi przecinają wazeliniarze z PiSu nie oznacza ich sukcesów tylko odpisywania się po cudze...
a tylu klakierów RDO to już dawno nie widziałem. udowadnianie, że nieistniejące lotnisko w środku miasta będzie jakimkolwiek wsparciem dla Wawy jest niezłym żartem
gość_c518b 2019-05-09 18:02   
gość_c518b - Profil gość_c518b
Wizje oraz mowa trawa. Nic więcej. Powodzenia,
gość_1d0df 2019-05-09 16:33   
gość_1d0df - Profil gość_1d0df
Tez nie jestem za tym lotniskiem bo to poroniony pomysl, podobnie jak w Zielonej Gorze gdzie, przypominam, od dluzszego czasu rzadzi PO. Co roku samorzad wojewodztwa doplaca grube miliony do lotniska w Babimoscie. Zatem glupota nie jest jedynie domena jednej partii.

Niestety musze jednak stwierdzic, ze na tym Portalu moderacje stosuje sie wybiorczo. Doswiadczylem tego sam na wlasnej skorze i mam wrazenie, ze niestety pewne tematy sa profilowane politycznie.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich komentujacych :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama