×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Premier Morawiecki rozpoczął budowę lotniska w Radomiu


Dzisiejsza (7.05) inauguracja konstrukcji portu lotniczego Radom-Sadków odbyła się przy osobistym udziale premiera Mateusza Morawieckiego, który wbił pierwszą łopatę na placu budowy.


Symboliczne rozpoczęcie budowy nowego lotniska w Radomiu zostało zorganizowane z pompą. Uroczystość uświetnił premier Morawiecki, wicemarszałek Adam Bielan, wiceminister Mikołaj Wild oraz prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) Mariusz Szpikowski. 

Premier Morawiecki podkreślił, że inwestycja w radomski port ma uzasadnienie lokalizacyjne i biznesowe. Stwierdził, że symboliczne rozpoczęcie inwestycji jest kluczowym krokiem w kierunku rozbudowy lotniska do wielkości 3 mln pasażerów rocznie. Z kolei prezes Szpikowski akcentował znaczenie nowego lotniska dla lokalnego biznesu. - Nowa inwestycja to nowe miejsca pracy. Liczymy na to, że rozwój portu przyniesie wymierne korzyści nie tylko inwestorom, ale także lokalnym przedsiębiorcom - powiedział szef PPL. W czasie dzisiejszej uroczystości zaprezentowano też nową nazwę radomskiego lotniska: Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. Jeszcze przed wydarzeniem wicemarszałek Bielan na swoim koncie na Facebook'u udostępnił wizualizację projektu nowego lotniska opracowaną przez firmy GMT Sp. z o.o. z Mysłowic oraz PiG Architekci z Warszawy. Konsorcjum tych przedsiębiorstw wygrało przetarg na zaprojektowanie terminala pasażerskiego za kwotę 1 mln 882 tys. zł. PPL ogłosił decyzję o wyborze projektanta 15 lutego br. 


Z kolei najważniejszy przetarg w Radomiu jest nadal w stadium oceny ofert. Przypomnijmy, że chodzi o opracowanie projektu wykonawczego wraz z przedmiarem robót i sprawowanie nadzoru autorskiego nad projektem budowlanym z 2018 r., dokonywanie w nim zmian w razie konieczności oraz realizacja robót budowlanych dla inwestycji polegającej na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej (o 500 m) w porcie lotniczym Radom-Sadków. Do wykonania tego zadania zgłosiło się 4 oferentów i wszyscy zmieścili się w przewidzianym przez PPL budżecie.  


Budowa radomskiego lotniska ma zostać ukończona w październiku 2020 r. Pierwsze cywilne samoloty mają wylądować na Sadkowie w tym samym roku. Ze względu jednak na fakt, że nowe lotnisko ma służyć głównie przewoźnikom czarterowym, to można realistycznie przyjąć, że port lotniczy ruszy najwcześniej na wiosnę 2021 r.gość_27b4c - Profil
gość_27b4c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie