Akademia Koordynacji WELCOME Airport Service

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
07 maja 2019 10:09
4 komentarze
Praca w branży lotniczej należy do jednej z najbardziej odpowiedzialnych, ze względu na swoją specyfikę. Niemal każdy z nią związany odpowiada za bezpieczeństwo tysięcy osób dziennie. Koordynacja operacji lotniczych jest jednym z zadań należących do obsługi naziemnej.
Reklama

Warto bowiem pamiętać, bez prawidłowo przeprowadzonej obsługi naziemnej żaden samolot nie poleci odpowiednio przygotowany, a bezpieczeństwo pasażerów i lotu nie zależy tylko od umiejętności pilota.

WELCOME Airport Services jako jeden z największych w Polsce agentów handlingowych, nieustannie działa w kierunku jak najwyższego wykwalifikowania swoich pracowników. Spółka znajduje się na największych polskich lotniskach i obsługuje kilkadziesiąt linii lotniczych z całego świata. Co za tym idzie standardy, jakie prezentują jej pracownicy muszą być na najwyższym poziomie. Projekt Akademia Koordynacji, którego pomysłodawcą jest Piotr Wieczorek, prezes zarządu WELCOME Airport Services, powstał właśnie z myślą o ludziach, o jak najlepszym ich wyszkoleniu, a przede wszystkim w celu ujednolicenia procedur operacyjnych we wszystkich oddziałach spółki oraz podniesienia kwalifikacji pracowników realizujących zadania w zakresie koordynacji operacji.

Spółka wielokrotnie podkreśla, że jej najważniejszą częścią są ludzie. Ich profesjonalne podejście, doświadczenie, wartości a nierzadko również lotnicza pasja sprawiają, że firma jest rozpoznawalna a przewoźnicy doceniają partnerskie podejście do współpracy. Wartość firmy, jakość świadczonych usług a co za tym idzie ocena klientów zależą nie tylko od doświadczenia i zaangażowania jej pracowników, ale także od ich kwalifikacji. Stąd realizowane w ostatnim okresie przedsięwzięcia, których celem jest przede wszystkim rozwój kompetencji - zauważa Paweł Litkiewicz, dyrektor operacyjny WELCOME Airport Services.

WELCOME Airport Services działa w branży od niemal 20 lat i przez ten czas spółka miała wiele okazji do dokładnego poznania oczekiwań swoich klientów.

- Przygotowując Akademię Koordynacji wyszliśmy poza utarte w branży schematy. Zakres szkoleń obejmuje nie tylko wiedzę specjalistyczną związaną z zadaniami osoby pracującej na wyjątkowo odpowiedzialnym stanowisku, ale także szereg kompetencji miękkich, takich jak doskonała komunikacja, decyzyjność czy działanie w warunkach podwyższonego stresu. Jesteśmy przekonani, że połączenie zaangażowania naszych pracowników, doświadczenia oraz szerokiego zakresu wiedzy i kompetencji jest czymś, co wyróżnia nas na rynku i na pewno zostanie zauważone i docenione przez naszych klientów – dodaje Litkiewicz.


Szkolenie w ramach Akademii Koordynacji WELCOME odbywają się w formie wykładów prowadzonych przez najbardziej doświadczonych pracowników w obszarze koordynacji operacji lotniczych i składają się z dwóch modułów: podstawowego oraz zaawansowanego, co pozwoli jego adeptom na pogłębienie dotychczas zdobytej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej.

Jeden z twórców Akademii, dyrektor oddziału Warszawa Mariusz Zieliński wyjaśnia w jaki sposób WELCOME zamierza podnosić kwalifikacje swoich koordynatorów:

Zadanie to realizujemy poprzez szkolenia pozwalające pracownikom na ugruntowanie zdobytej dotąd wiedzy jak i zdobycie nowych umiejętności. Program szkolenia zawiera zarówno zagadnienia stricte związane z branżą lotniczą i handlingową jak również inne istotne kwestie w pracy Specjalisty ds. Koordynacji Operacji Lotniczych, których nasi pracownicy powinni mieć świadomość. Bardzo ważnym aspektem projektu jest również wymiana doświadczeń i spostrzeżeń związanych z koordynacją obsługi naziemnej samolotów do jakiej dochodzi podczas szkoleń pomiędzy pracownikami Koordynacji ze wszystkich oddziałów naszej firmy.

Pracownicy są największym kapitałem pracodawcy, dlatego w oparciu o ich wiedzę, zaangażowanie i profesjonalizm WELCOME Airport Services kontynuuje budowę jak najsilniejszej pozycji na rynku usług handlingowych, znacznie wykraczając poza przyjęte w tym zakresie branżowe standardy.


Wiemy już jak mają wyglądać szkolenia w ramach Akademii Koordynacji WELCOME, ale w jaki właściwie sposób ma to wpłynąć w praktyce na późniejszą pracę specjalistów ds. koordynacji? Na to pytanie odpowiada Kierownik Działu Obsługi Samolotów, Mariusz Czarnecki:

Doskonalenie w tym obszarze pozwoli koordynatorom na uniknięcie ewentualnych pomyłek związanych z obsługą rejsu. Dzięki takiemu działaniu będziemy mieli realną możliwość zmniejszenia opóźnień rejsów wynikających z niezrozumienia lub zaburzeń w przekazywaniu informacji. Drugim elementem niezbędnym w pracy koordynatora jest asertywność. Wielokrotnie załogi podejmują decyzje związane z planowaną operacją konsultując z koordynatorem zasadność podejmowanych działań. Ważne jest, aby w momencie, kiedy koordynator widzi sytuację, z którą się nie zgadza umiał zakomunikować dowódcy statku powietrznego swoją dezaprobatę używając prostej odpowiedzi: „Panie Kapitanie nie zgadzam się z Pana decyzją, ponieważ […]” stanowczość, opanowanie, profesjonalizm trzy żelazne zasady, którymi powinien kierować się dobry koordynator.

Jednak zajęcia Akademii to nie tylko szkolenia czysto operacyjne. To również poszerzanie wiedzy w takim zakresie jak meteorologia, infrastruktura lotnisk, procedury startów ze zredukowaną mocą, czyli dlaczego i w jakich warunkach jest to możliwe, a ponadto pozostawanie na bieżąco z najnowszymi trendami rynku, aby każdy działał według nowoczesnego modelu zarządzania operacjami lotniczymi.

materiał sponsorowany
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6f9a9 2019-05-08 00:07   
gość_6f9a9 - Profil gość_6f9a9
Lot 171 Warszawa - Larnaca doleciał pod Lwów po czym zawrócił do Warszawy. Czyżby problemy z 737 .
gość_b20cd 2019-05-07 23:15   
gość_b20cd - Profil gość_b20cd
gość_38c80 zdecydowanie masz rację. Dziś kiedy pracownik przychodzi i odchodzi z powodu małego wynagrodzenia projekty szkoleniowe mogą się okazać nie wystarczające. W świecie obsługi lotniskowej najpierw trzeba postawić na zatrzymanie pracowników!
gość_9aa5a 2019-05-07 19:09   
gość_9aa5a - Profil gość_9aa5a
Nareszcie jakiś zarząd widzi potrzebę inwestycji w pracowników.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama