×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qantas: Specjalni piloci do 23-godzinnej pracy


Qantas planuje uruchomić w 2022 r. ponad 21-godzinne loty z Sydney do Londynu i Nowego Jorku. Przewoźnik musi przekonać urzędników do zmiany przepisów określających długość pracy personelu kokpitowego.


Linie Qantas Airways chcą uruchomić najdłuższe połączenie lotnicze na świecie. Rejs między Sydney a Londynem ma trwać rekordowe 21 godzin i może pojawić się w siatce połączeń już w 2022 roku.

Alan Joyce, prezes linii, poinformował, że zarówno Airbus jak i Boeing zaprezentowali już samoloty zdolne do pokonania tak długiego dystansu, zaś do ustalenia została jedynie konfiguracja pokładowa. Przewoźnik chce oficjalnie złożyć zamówienie pod koniec tego roku. 

Takie ultra długie loty to wyzwanie nie tylko dla maszyn ale i dla załogi. W tym momencie australijski urząd lotnictwa cywilnego zezwala na maksymalnie 20-godzinny czas pracy personelu kokpitowego. W przypadku nowych tras piloci musieliby pracować z przerwami przez 23 godziny. Oznacza to, że Qantas musi przekonać urzędników do zmiany tego przepisu. Od tego jak szybko linii uda się uzyskać zgodę zależy złożenie zamówienia na nowe samoloty. 

Australijski ULC oceni propozycję przewoźnika przede wszystkim uwzględniając wyniki badań poziomu zmęczenia pilotów pracujących na 17-godzinnej trasie z Perth do Londynu. Potem urzędnicy mogą zatwierdzić dłuższy czas pracy lub wymóc dodatkowe warunki takie jak np. wybór personelu z dłuższym stażem pracy lub ustanowienie dłuższych przerw dla pilotów.

Obecnie najdłuższy lot na świecie jest wykonywany przez Singapore Airlines na trasie z Singapuru do Nowego Jorku i trwa 19 godzin, co oznacza, że czas pracy pilotów wynosi ok. 21 godzin. W przypadku australijskiego przewoźnika piloci pracowaliby o 2 godziny dłużej. Personelowi pokładowemu linii z Singapuru przysługuje 48-godzinny odpoczynek przed lotem, 72-godzinny odpoczynek po przylocie do Nowego Jorku i 96-godzinny odpoczynek po powrocie do Singapuru. 


Na pokładzie pracuje czterech członków personelu kokpitowego oraz 20 członków personelu pokładowego. Personel w zależności od zadań jest podzielony na załogę dowodzącą i zastępującą. Załoga dowodząca odpowiada za przygotowanie samolotu do odlotu, kołowanie, start oraz pięć pierwszych godzin lotu. 

Załoga zastępująca prowadzi samolot przez następne pięć godzin, po czym następuje zamiana na kolejne 3 godziny. Przez następne trzy godziny do kokpitu ponownie wchodzi druga załoga. Potem za zniżanie, lądowanie i kołowanie odpowiada załoga dowodząca. Na trasie z Perth do Londynu załoga kokpitowa również liczy cztery osoby. 

fot. mat. prasowe
gość_1193c - Profil
gość_1193c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie