×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air Albania planuje loty do Włoch i Wielkiej Brytanii


Air Albania planuje uruchomienie lotów do Mediolanu, Rzymu i Bolonii we Włoszech, a także do Londynu jeszcze w sezonie letnim 2019. Obecnie przewoźnik operuje z Tirany do Stambułu.


Linia rozpoczęła działalność 19 kwietnia 2019 r., kiedy to wykonała swój inauguracyjny lot z Tirany. Pierwszy lot rozkładowy Air Albania odleciał do Stambułu. Połączenie obsługiwane jest dwa razy w tygodniu airbusem A319, na pokładzie którego miejsce znajdzie 160 pasażerów. Jest to obecnie jedyna maszyna we flocie firmy, wydzierżawiona od Turkish Airlines.

Air Albania miała rozpocząć swoją działalność już latem 2018 r., miała też w planach rozpoczęcie lotów transatlantyckich w grudniu 2018 r.

Tureckie miasto jest jak na razie jedynym kierunkiem, jednak, według informacji znajdujących się na stronie internetowej Air Albania, przewoźnik planuje uruchomienie lotów do Mediolanu, Rzymu i Bolonii we Włoszech, a także do Londynu jeszcze w sezonie letnim 2019. Sinaha Dileka, prezes nowego lotniczego projektu, podtrzymuje ponadto wcześniejsze plany lotów do Stanów Zjednoczonych w przyszłości.


Air Albania, według pomysłodawców, ma zostać wiodącym przewoźnikiem lotniczym w Albanii. Właścicielem 41 proc. jest MDN Investment, prywatna albańska firma inwestycyjna, kolejne 49 proc. udziałów kontrolowanych jest przez Turkish Airlines, a pozostałe 10 proc. należy do Albcontrol - albańskiej spółki zajmującej się kontrolą ruchu lotniczego, której właścicielem jest Ministerstwo Transportu i Energii. Szacuje się, że Turkish Airlines zainwestował w lotniczy start-up ok. 30 mln dolarów.

Pomimo, że Albania nie ma narodowej linii lotniczej od 2011 r., rynek lotniczy w tym kraju gwałtownie rośnie - głównie dzięki dużej populacji emigrantów z Albanii i ich rodzin. Liczba pasażerów podróżujących do i z Albanii prawie podwoiła się w ciągu ostatnich 10 lat, a Port lotniczy im. Matki Teresy w Tiranie obsłużył w 2018 r. 2,95 mln pasażerów, co stanowi wzrost na poziomie 12 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Fot. Albańskie Ministerstwo Transportu i Energii



gość_82ec1 - Profil
gość_82ec1
  

W tym temacie przeczytasz



Pasazer.com na Facebooku



Spodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie