Wizz Air chce latać z Grodna

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
06 maja 2019 10:28
5 komentarzy
Wizz Air jest zainteresowany uruchomieniem bezpośrednich lotów z białoruskiego Grodna - informuje portal "Belsat". O wejściu linii do tego kraju rozmawiali przedstawiciele Węgier i Białorusi.
Reklama

Jak podaje białoruski serwis, przedstawiciel władz obwodu grodzieńskiego brał udział w rozmowach z ambasadorem Węgier na Białorusi. Tematem rozmów było uruchomienie bezpośrednich lotów z Grodna do Budapesztu przez niskokosztowego przewoźnika, który także prowadzi negocjacje z lokalnym lotniskiem.

Już wcześniej informowaliśmy, że Wizz Air jest potencjalnie zainteresowany uruchomieniem lotów do Mińska. Wizz Air mógłby na początku uruchomić loty z Węgier, a w przyszłości założyć także spółkę córkę na Białorusi i zaoferować loty do innych europejskich krajów. Kraj bardzo liczy na rozwój turystyki i między innymi w tym celi i łagodzi reguły wizowe dla obywateli innych krajów.

W 2017 r. dotarliśmy do informacji, że Polskie Linie Lotnicze LOT rozważają uruchomienie połączenia lotniczego z Warszawy do Grodna. Na Białorusi mieszka dużo osób polskiego pochodzenia. Według ostatniego spisu powszechnego przeprowadzonego przez władze tego kraju, polskie pochodzenie zadeklarowało 295 tys. osób. Nieoficjalnie szacuje się, że Polaków na Białorusi jest od 500 tys. do 1,2 mln. Największym skupiskiem Polaków jest właśnie obwód grodzieński.

Obecnie rejsy z Grodna wykonuje jedynie Belavia. Białoruski przewoźnik lata do Kaliningradu i sezonowo wykonuje rejsy czarterowe. W 2018 r. port obsłużył 180 tys. pasażerów.

fot. pixabay
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f4126 2019-05-07 13:21   
gość_f4126 - Profil gość_f4126
do jjemiolo:

Wizzair nie jest konkurencja dla Lotu. Wizzair celuje, takze na Bialorusi, w pasazerow, ktorzy nie podrozuja sluzbowo i dlatego, pomijajac kierunki robotnicze, sa gotowi poleciec w czasie i do miejsca wskazanego im przez Wizzair, byle bylo tanio. Stad kierunki z biednych krajow sa ciagle te same, tj. przewazajaca czesc kierunkow to wlasnie Hurghada, Sharm el Sheikh, Antalya, Burgas itd., co widac po oferowaniu z Grodna. Czesc osob w tych krajach ma juz najwyrazniej jakies pieniadze (z naszej perspektywy pewnie nieduze) i chce poczuc namiastke luksusu, ktora - wedle warunkow panujacych w tych krajach - sa wakacje w Egipcie, Turcji czy Bulgarii.

Tymczasem Lot mialby wozic na Bialorus biznes z reszty swiata, tak jak obecnie wozi ten biznes na Ukraine. Dodatkowo biznes bialoruski, robiacy interesy na zachodzie, bylby wozony z Bialorusi. Chodzi wiec o pasazerow przesiadkowych a nie o wozenie na wakacje. I tu dochodzimy do pytania czy sytuacja juz do tego na Bialorusi dojrzala.
usuniety 2019-05-07 10:11   
usuniety - Profil usuniety
@jjemiolo

Jeśli wierzyć rosyjskiej Wiki to z Grodna jest kilka czarterów: Burgas, Antalya, Tivat, Enfidha, Hurghada, Sharm el Sheikh. Plus sezonowy Kaliningrad. Niestety nie podają źródła tych informacji.

Czy to wystarczyłoby do zrobienia 180 tys?
gość_93c46 2019-05-07 00:34   
gość_93c46 - Profil gość_93c46
Jak znowu czytam, ze gdzieś jest potencjał, to pomału niedobrze mi się robi. Nie zarabia się pieniędzy na potencjale tylko na sprzedaży usług w tym wypadku. Na czym ten potencjał ma polegać? Na tym, ze rodzima białoruska linia przewiozła xxx pasażerów na dwóch kierunkach i to obsługiwanych sezonowo? Jak znam życie, to bilety Belavii nie maja realnych cen i są odpowiednio dotowane przez Lukaszenke.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama