American Airlines zarobił 185 mln dolarów w I kwartale 2019 roku

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
29 kwietnia 2019 10:24
Amerykańska linia lotnicza zanotowała zysk netto w wysokości 185 mln dolarów za I kwartał 2019 roku, czyli o 16 proc. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.
Reklama

Duże zapotrzebowanie na usługi przewoźnika ze strony pasażerów spowodowało wzrost jego przychodów o 1,8 proc. do poziomu rekordowych 10,6 mld dolarów. Składało się na to 9,7 mld dol. z przewozów pasażerskich, 218 mln dol. (-4proc.) z przewozów cargo oraz 708 mln dol. (+1,9 proc.) z innych działalności linii.

Koszty w I kwartale 2019 roku wyniosły 10,2 mld dolarów, czyli o 2 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Składały się na nie głównie wydatki: 3,1 mld dol. na świadczenia pieniężne, 1,8 mld dol. wsparcia regionalnych przewoźników, którzy są podlegli American Airlines, 1,7 mld dol. za zakup paliwa, 561 mln dol. za utrzymanie i obsługę techniczną samolotów, 327 mln dol. za leasing samolotów oraz 2,7 mld dol. za pozostałe koszty.

Zysk operacyjny American Airlines w I kwartale zmniejszył się o 5 proc. z 396 mld dolarów do 375 mld dolarów.


- Chcemy podziękować naszym sto trzydziestu tysiącom pracowników za ich znakomitą pracę, którą wykonali aby zająć się wszystkimi pasażerami, mimo utrudnień wynikających z braków we flocie. Ich praca pozwoliła American Airlines zanotować rekordowy przychód w trudnych dla nas warunkach operacyjnych – powiedział Doug Parker, prezes American Airlines

Federalna Agencja Lotnictwa w USA (FAA) 13 marca br. uziemiła wszystkie boeingi 737 MAX. We flocie American Airlines lata ich 24. W wyniku uziemienia, przewoźnik zmuszony był odwołać blisko 1 200 lotów w I kwartale 2019 roku. Największa amerykańska linia lotnicza szacuję, że uziemione samoloty i związane z nimi odwołane loty skutkowały zmniejszeniem zysku o 80 mln dolarów.

- Powoli zbliżamy się do szczytu sezonu letniego, w związku z czym popyt na usługi pozostaje wysoki. Jednakże nasze prognozy zysków krótko-terminowych zostały zaburzone przez uziemienie boeingów 737 MAX. Szacujemy, że spowoduje to zmniejszenie naszego zysku brutto w 2019 roku o około 350 mln dolarów – dodał Parker.

Zysk American Airlines w omawianym okresie prezentuje się zdecydowanie gorzej od jego amerykańskiego konkurenta, jakim jest Delta Air Lines. Przewoźnik z siedzibą w Atlancie zanotował w I kwartale 2019 roku zysk netto na poziomie 730 mln dolarów, mimo iż obsługuje mniej pasażerów, a jego wpływy są zbliżonego do tych, które osiąga American.

United Airlines, czyli ostatni przewoźnik z trzech „wielkich” amerykańskich linii lotniczych jeszcze nie opublikował swoich statystyk finansowych za I kwartał obecnego roku.

Fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama