Linia kolejowa Katowice-Ostrawa z szansą na dofinansowanie przez UE

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
26 kwietnia 2019 11:27
4 komentarze
Centralny Port Komunikacyjny wnioskuje o unijne dofinansowanie prac przygotowawczych do budowy odcinka linii kolejowej łączącej Katowice z Ostrawą. Transgraniczna inwestycja ma być realizowana przez CPK we współpracy z czeskim zarządcą infrastruktury kolejowej SŽDC
Reklama

1,5 mln euro ma szanse otrzymać CPK w ramach instrumentu finansowego UE „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) na prace przygotowawcze do budowy szlaku od granicy polsko-czeskiej do połączenia z linią Chybie-Żory (w okolicach Jastrzębia Zdroju). Planowany odcinek o długości 30 km stanowi brakujące ogniwo w Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Złożony przez CPK wniosek o dofinansowanie w ramach CEF obejmowałby też prace analityczne dla całego projektu linii łączących region Katowic z czeską Ostrawą.

Infrastruktura kolejowa jest kapitałochłonna, dlatego niezbędne jest jej dofinansowanie z budżetu krajowego i unijnego.To pierwszy wniosek o dofinansowanie w ramach CEF dla inwestycji z Programu Kolejowego CPK – mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa spółki CPK. – Ten wniosek to dowód na to, że nasze inwestycje to nie tylko połączenia kolejowe wewnątrz kraju, ale także lepsza komunikacja kolejowa między Polską a sąsiadami. Inwestycja włączy do sieci połączeń dalekobieżnych prawie 90-tysięczne Jastrzębie-Zdrój, czyli obecnie największe w Polsce miasto bez dostępu do kolei – podkreśla.

W podpisanym w tym tygodniu liście intencyjnym między CPK a SŽDC znajduje się zapowiedź powołania grupy roboczej złożonej z ekspertów z obu krajów. Celem jest bliska współpraca w zakresie realizacji nowych linii: projektowania i budowy brakującej infrastruktury, zwiększenie przepustowości sieci kolejowej i skrócenie czasu podróży dla kolejowych połączeń kolejowych między Polską a Czechami.

Współpraca określona w liście intencyjnym wykracza poza najnowszy wniosek CEF, obejmując koordynację procesu przygotowania i budowy nie tylko nowej transgranicznej linii Katowice–Ostrawa, ale też Wrocław–Praga (jako planowanych elementów sieci TEN-T). Strony zobowiązały się do ścisłej współpracy w zakresie ustalenia dokładnego przebiegu, w tym określenia lokalizacji punktów stycznych linii na granicy państw, a także uzgodnienia szczegółowych parametrów technicznych inwestycji.Zakres współpracy obejmuje m.in. wymianę informacji, dokumentacji technicznej, opracowań analitycznych i studialnych oraz wsparcie w zakresie ułatwiającym planowanie, przygotowanie i implementacji projektu.


Powyższe inwestycje będą częścią Programu CPK, który zakłada budowę ok. 1600 km nowych linii (tzw. szprych kolejowych)prowadzących z 10 kierunków do nowego lotniska i do Warszawy. Linie te będą zapewniały spójność krajowej sieci kolejowej, łącząc miasta wojewódzkie ze stolicą, z CPK, a także wzajemnie między sobą. W ramach etapu zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Lotniczy Solidarność zdolności operacyjnej, wybudowane zostanie 140 km nowej linii dużych prędkości na trasie Warszawa-CPK-Łódź.

Każda z 10 szprych prowadzących do CPK, składać się będzie z:nowych odcinków torów i wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Na potrzeby budowy tego kolejowego systemu doszło już do podziału zadań inwestycyjnych między spółki: CPK, odpowiedzialną za realizację zadań lotniskowych i kolejowych (budowę nowych linii), i PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest zarządcą infrastruktury kolejowej w Polsce i zajmuje się modernizacją linii istniejących.

grafika: mat. prasowy
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b5839 2019-04-29 14:02   
gość_b5839 - Profil gość_b5839
Jastrzębie-Zdrój? A tereny tereny sejsmiczne/górnicze?
gość_c2d7a 2019-04-28 20:24   
gość_c2d7a - Profil gość_c2d7a
Żadna linie kolejowa do Ostravy nigdy nie biegła i nie będzie biegła przez Jastrzębie Zdrój. Po prostu to geograficznie nie po drodze zwłaszcza, że w Jastrzębiu od lat nie ma żadnych torów.
gość_64941 2019-04-28 09:38   
gość_64941 - Profil gość_64941
Chyba w przedstawionych materiałach jest błąd lub nieścisłość.
Zgodnie z koncepcją CPK opublikowaną w formie uchwały Rady Ministrów:
zobacz link
str. 116 w pdf
linia kolejowa z CPK do Ostrawy nie będzie prowadzona przez Katowice, a na wschód od GOP zaczynając na odbciciu z Centralnej Magistrali Kolejowej w Białej Błotnej i dalej przez tzw. Węzeł Małopolsko-Śląski do Chełmka i dalej linią nr 93 przez Czechowice-Dziedzice oraz nową linią przez Jastrzębie Zdrój do Bohumina.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama