Boeing wykreślił z list kolejne 210 zamówień w związku z bankructwem Jet Airways

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
25 kwietnia 2019 12:30
1 komentarz
Wczoraj (24.04) z listy zamówień amerykańskiego giganta wykreślono 210 pozycji - podaje agencja Reuters. Ruch ten łączony jest z poważnymi problemami indyjskich linii lotniczych Jet Airways.
Reklama

Indyjski przewoźnik od 12 kwietnia br. borykał się z bardzo dużymi problemami i zaprzestał wykonywania połączeń międzynarodowych, a ostatecznie skończyło się 17 kwietnia zawieszeniem działalności. Dyrektor finansowy Boeinga, Greg Smith, poinformował, że korekta portfela zamówień była związana właśnie z działaniami Jet Airways, po tym jak kredytodawcy linii odmówili dalszego finansowania. Zgodnie z nowymi regułami dotyczącymi tworzenia sprawozdań finansowych Boeing musi teraz przenosić do osobnej kategorii zamówienia, które nie spełnią kryteriów dotyczących przychodu. Tak duże zmiany na liście zamówień oznaczają, że największy na świecie producent samolotów znalazł się na drugim miejscu za Airbusem jeśli chodzi o osiągnięcia w tym roku. Europejski koncern również musi mierzyć się z odwołaniami zamówień, ale są one nieco mniejsze. Boeing ma w tej chwili w pierwszym kwartale 2019 roku minus 119 zamówień netto, a to i tak przy uwzględnieniu sporej liczby zamówionych szerokokadłubowców. W tym samym okresie Airbus wypada lepiej, choć również z wynikiem ujemnym wynoszącym minus 58 zamówień.


Również w pierwszym kwartale tego roku Boeing zanotował już stratę operacyjną na poziomie 707 mln. dolarów w porównaniu z kwotą 326 mln. dolarów w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak mówią przedstawiciele producenta, straty wynikają z tytułu obniżenia liczny zamówień, a także niektórych innych czynników i związane są między innymi z kosztami ponoszonymi w związku z odroczonymi płatnościami oraz zwiększaniem nakładów inwestycyjnych na badania i rozwój koncernu. Ciekawostką związaną z Jet Airways i Boeingiem wydają się także branżowe plotki jakoby należący do amerykańskiego producenta fundusz leasingowy Boeing Capital na zlecenie indyjskiego przewoźnika miał zamówić 75 maszyn. Bezpośrednie zamówienie linii opiewało bowiem na 125 samolotów, a liczba wykreślonych zamówień przekracza faktycznie 200. Aby dopełnić tę liczbę do 210 należy wskazać na zamówienie 10 boeingów 787, które miało być realizowane w okresie 10 lat. Jak donoszą osoby, które miały okazję odwiedzić w ostatnim czasie fabrykę Boeinga, co najmniej jeden dreamliner dla Jet Airways został już zbudowany.

fot. mat. prasowe
Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

gość_5b802 2019-04-25 22:56   
gość_5b802 - Profil gość_5b802
Życie nie lubi próżni, chętni się zaraz znajdą jak je tylko odziemią
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama