×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Możliwy strajk pilotów SAS-u


Związek zawodowy SAS Pilot Group (SPG) nie jest zadowolony z przeprowadzonych przez Wielkanocą negocjacji płacowych. Piloci nadal żądają podwyżek i grożą strajkiem, który zaplanowany jest na piątek, 26 kwietnia br.


Negocjacje nowych porozumień zbiorowych toczyły się już przed Wielkanocą. Najpierw zostały zerwane w Szwecji i Norwegii, potem także w Danii. To oznacza, że musi odbyć się kolejna runda mediacji zgodnych z ustawodawstwem poszczególnych krajów. 

- Średnia miesięczna pensja pilotów wynosi 93 tys. koron szwedzkich (ok. 38 tys. zł - przyp. red.), a ich żądania wiążą się jeszcze z 15-proc. wzrostem. Są one na tyle ekstremalne, że zagrażałyby bezpieczeństwu finansów i trwałości firmy - powiedział Torbjörn Granevärn, główny negocjator Szwedzkiej Konfederacji Przedsiębiorstw Transportowych cytowany przez serwis thelocal.no.

Przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie nowych wynagrodzeń SAS rozwiązał jednostronnie obowiązujące porozumienie zbiorowe pracy. Tłumaczył to, dążeniem do zrównoważenia finansów i polepszenia kondycji finansowej firmy. To jednak spotkało się z wielkim niezrozumieniem pilotów, którzy twierdzą, że zarówno w 2017 jak i 2018 zyski przewoźnika znacznie się polepszyły, także dzięki ich zaangażowaniu i wyniosły odpowiednio 1,7 mld i 2,1 mld koron szwedzkich. Piloci dodają także, że ich oczekiwania są zgodne z rynkowymi standardami płacowymi. 


Dużą kością niezgody jest także czas pracy i jego planowanie. Piloci narzekają na nieprzewidywalność grafików i przeciążenie.

- Większość pilotów w SAS nie ma kontroli nad tym kiedy i jak długo powinni pracować. Zgodnie z zasadami powinniśmy mieć w miesiącu jeden wolny weekend. Grafiki planowane są często w ostatniej chwili, często w taki sposób, że w najgorszym przypadku piloci ryzykują konieczność pracy przez siedem kolejnych weekendów. To nie do utrzymania. Brak możliwości zaplanowania swojego życia jest dużym obciążeniem i dlatego wymagaliśmy większej przewidywalności w harmonogramach. Niestety, SAS wykazuje niewielkie zrozumienie tego żądania - mówi Wilhelm Tersmeden, przewodniczący SGP przytaczany przez portal loyaltylobby.com.

SAS twierdzi jednak, że odpowiedzialność za fiasko negocjacji ponosi związek zawodowy. Próbuje on zastraszyć klientów przewoźnika wypuszczając do mediów informacje o możliwym strajku. Jak zauważają jednak lokalne skandynawskie media, jest on stosunkowo mało prawdopodobny. 

- SAS jak zwykle będzie dążyć do osiągnięcia porozumienia w postaci nowych układów zbiorowych pracy, aby uniknąć konfliktu - czytamy w lakonicznym oświadczeniu przesłanym przez linię.

fot. mat. prasowegość_8af54 - Profil
gość_8af54
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie