Katowice: W pierwszym kwartale 712 tys. pasażerów

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
19 kwietnia 2019 14:10
23 komentarzy
Katowice Airport obsłużyły w pierwszym kwartale br. 712 tys. pasażerów. To identyczny wynik jak w analogicznym okresie 2018 roku.
Reklama

Statystyki Katowice (KTW)
W styczniu i w lutym lotnisko odnotowało minimalne wzrosty - odpowiednio o 0,6 proc. i 1,3 proc. Marzec zakończył się natomiast spadkiem liczby odprawionych pasażerów o 1,7 proc. w porównaniu do trzeciego miesiąca 2018 roku.

Jak czytamy w informacji prasowej nadesłanej do redakcji, w trakcie trzech pierwszych miesięcy 2019 roku z siatki połączeń regularnych Katowice Airport skorzystało 569 tys. osób, czyli niespełna 3 proc. mniej w porównaniu z okresem od stycznia do końca marca ubiegłego roku. W ruchu czarterowym w Pyrzowicach obsłużono niespełna 141 tys. pasażerów, to jest o 14,1 proc. więcej niż w pierwszym kwartale minionego roku.


Pozytywne wiadomości dotyczą sektora cargo - pierwszy kwartał br. w Katowice Airport przyniósł rekordowo wysoki wynik w tym segmencie przewozów. Na trasach z i do Pyrzowic przewieziono 4 912 ton frachtu, to jest o 3,8 proc. więcej w porównaniu z trzema pierwszymi miesiącami ubiegłego roku.

- Zgodnie z prognozami pierwszy kwartał bieżącego roku stał pod znakiem stabilizacji ruchu pasażerskiego ogółem. Wynik za pierwsze trzy miesiące potwierdza, że Pyrzowice są krajowym liderem w segmencie obsługi ruchu czarterowego. Warto podkreślić, że według najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w minionym roku, Katowice Airport umocniły się na tej pozycji. Na 5,46 mln pasażerów obsłużonych na czternastu polskich lotniskach w ruchu czarterowym, aż 36 proc. podróżowało z naszego. Cieszy nas 4-proc. wzrost przewozów cargo, szczególnie, że w tym segmencie, począwszy od listopada 2018 r. ACI Europe, co miesiąc notuje ujemną wartość wskaźnika dynamiki ruchu cargo na Starym Kontynencie - powiedział Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego Katowice Airport.


Port przypomina, że kolejne miesiące będą obfitowały w inauguracje nowych połączeń, stąd spodziewa się co najmniej 5 milionów pasażerów w bieżącym roku. W celu sprostania rosnącego ruchu w Katowice Airport prowadzonych jest szereg inwestycji w infrastrukturę lotniskową.

fot. mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mechanik59 2019-05-10 10:41   
mechanik59 - Profil mechanik59
filipsta1 - Według Fly4free Ateny i Katania nie wrócą już na lato 20 a jak będzie to się okaże bo ostatnio pisali o pewnym Budapeszcie z KTW a lotnisko nic na ten temat nie wie.
filipsta1 2019-05-09 21:53   
filipsta1 - Profil filipsta1
kinder - Od zawsze tak jest. Chcesz lecieć do Splitu z KTW w zimę? Santander, Fuerteventura i Castellon to nowe sezonowe kierunki. Ateny i Katania wcześniej były na zimę, a w tym roku zostają sezonowymi kierunkami.
kinder 2019-05-09 21:04   
kinder - Profil kinder
Próbuję coś południowego sklecić na zimę z Katowic i prawie wszystkie kierunki są zamykanie w połowie września lub z końcem października. Czy tak jest co roku czy to reakcja Wizz na bazę FR? Poniżej to co jest zamykane: Burgas, Split, Ateny, Alghero, Bari, Bolonia, Catania, Neapol, Podgorica, Lizbona, Porto, Castellon, Fuerteventura, Malaga, Santander, Glasgow.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama