Zmiany na "czarnej liście lotnictwa" Komisji Europejskiej

18 kwietnia 2019 09:30
Obecnie 120 linii lotniczych jest objętych zakazem latania do Unii Europejskiej. Największe zmiany w zestawieniu opublikowanym 16 kwietnia br. dotyczą przewoźników z Angoli i Mołdawii.
Reklama
Usunięte z listy zostały dwie linie z Angoli - mniejszy, czarterowy Heli Malongo Airways oraz TAAG Angola Airlines - należące do rządu, narodowe linie z siedzibą w Luandzie. Obaj przewoźnicy borykali się z ograniczeniami na lotach do UE od listopada 2008 r. Wszystkie pozostałe linie w Angoli nadal mają zakaz lotów do krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Ta zmiana powinna zostać przyjęta w Angoli z zadowoleniem. W ostatnich latach branża lotnicza zmaga się w tym kraju z wieloma trudnościami - m. in. finansowymi oraz dotyczącymi bezpieczeństwa pasażerów. W styczniu 2018 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) oszacowało, że linie lotnicze w Angoli zalegają z płatnościami dostawcom i partnerom biznesowym na kwotę 500 mln dolarów.


- Naszym priorytetem jest utrzymanie najwyższego możliwego poziomu bezpieczeństwa na europejskim niebie. Lista zakazanych w Unii Europejskiej linii lotniczych pozostaje jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do osiągnięcia tego celu - skomentowała najnowszą listę zakazanych w UE przewoźników Violeta Bulc, komisarz Unii Europejskiej ds. transportu.

Sytuacja pogorszyła się znacznie w Mołdawii - wszyscy przewoźnicy z tego kraju, z wyjątkiem Air Moldova, Fly One i Aerotranscargo, mają od teraz zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej z powodu "braku odpowiedniego stopnia nadzoru nad bezpieczeństwem ze strony lokalnego urzędu lotnictwa cywilnego Mołdawii”.

Większej kontroli, z powodu podejrzeń o zmniejszenie skuteczności nadzoru nad bezpieczeństwem, zostały natomiast poddane władze lotnictwa cywilnego Dominikany oraz Białorusi.


Ponadto, sześć innych przewoźników zostało pozbawionych możliwości lotów nad terytorium Unii Europejskiej ze względu na obawy dotyczące wewnętrznych zasad bezpieczeństwa: Avior Airlines (Wenezuela), Iran Aseman Airlines (Iran), Iraqi Airways (Irak), Blue Wing Airlines (Surinam), Med-View Airlines (Nigeria) oraz Air Zimbabwe (Zimbabwe).

Także na cztery inne firmy zostały nałożone ograniczenia w zakresie użytkowania niektórych modeli posiadanych samolotów na niebie UE. Są to Afrijet (Gabon), Air Koryo (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna), Air Service Comoros (Komory) oraz Iran Air (Iran).

Aktualizacja czarnej listy to zadanie Komisji Europejskiej, a więc organu wykonawczy Unii Europejskiej, który wspierany jest przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Lotniczego UE (ASC). W skład Komitetu wchodzą czołowi eksperci ds. bezpieczeństwa podróży lotniczych ze wszystkich państw członkowskich UE. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie ze KE w tej sprawie, do tej pory wszystkie decyzje dotyczące nałożenia lub zniesienia ograniczeń na przewoźników lotniczych zawsze były podejmowane przy jednogłośnym poparciu ASC.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy