Praga zabiega o połączenie do Atlanty

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
17 kwietnia 2019 11:58
15 komentarzy
Port lotniczy w Pradze podejmie współpracę z lotniskiem Hartsfield-Jackson w Atlancie - największym pod względem liczby obsługiwanych pasażerów portem lotniczym na świecie.
Reklama
Częścią partnerstwa pomiędzy dwoma lotniskami mają być m. in. negocjacje z przewoźnikami mające na celu przywrócenie bezpośrednich lotów pomiędzy dwoma miastami.

- Pomiędzy 2017 a 2018 r. liczba pasażerów podróżujących bezpośrednio pomiędzy Republiką Czeską a Stanami Zjednoczonymi wzrosła ponad dwukrotnie. Widzimy duży potencjał dalszego rozwoju połączeń lotniczych do USA. Wspólnie z przewoźnikami chcielibyśmy rozpocząć negocjacje dotyczące bezpośredniej trasy łączącej Pragą i Atlantę - skomentował Václav Řehoř, szef praskiego lotniska.


W sezonie letnim stolica Czech posiada trzy bezpośrednie kierunki do Stanów Zjednoczonych - lotnisko JFK w Nowym Jorku, na które sezonowo lata Delta Air Lines, w ubiegłym roku American Airlines otworzyły sezonowe połączenie do Filadelfii, które będzie kontynuowane i w tym roku, a od 6 czerwca 2019 r. z Pragi do Newark poleci United Airlines.

Na trasach długodystansowych z portu lotniczego im. Václava Havla można polecieć jeszcze do Seulu–Incheon w Korei Południowej na pokładzie Czech Airlines.

Przewoźnikiem, który mógłby zapewnić loty z Pragi do największego miasta stanu Georgia jest najprawdopodobniej Delta, która ma w Atlancie swój największy węzeł przesiadkowy i sama generuje tam ok. 70 proc. ruchu. W przeszłości Delta latał już sezonowo pomiędzy Pragą a Atlantą.


Międzynarodowe lotnisko Hartsfield-Jackson w Atlancie to najbardziej ruchliwe lotnisko na świecie, z ponad 107 mln obsłużonych pasażerów w 2018 r. Oferuje bezpośrednie połączenia do ponad 150 miast w Stanach Zjednoczonych oraz do 75 miejsc docelowych poza USA w ponad 50 krajach.

Lotnisko im. Vaclava Havla w Pradze obsłużyło w ubiegłym roku 16,8 mln pasażerów, co stanowi liczbę prawie 10 proc. większą niż przed rokiem. W tym roku lotnisko spodziewa się dalszego wzrostu - na poziomie ok 4 proc. W sezonie letnim z Pragi polecieć można do 162 miejsc.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Marcin14 2019-04-19 21:50   
Marcin14 - Profil Marcin14
Ciekawa dyskusja się wywiązała. Według mnie LOT powinien dać sobie spokój z większością proponowanych tu kierunków, a jak najwięcej cisnąć z EWR, JFK, ORD i LAX, zwiększając rotacje, a jak już coś otworzyć nowego, to w Azji HAN, tylko bardzo ostrożnie. Reszta kierunków ma za małe zainteresowanie nawet na jeden lot w tygodniu, chyba że da się wstrzelić jeszcze jakiś porządny hub *A (czyli United) w USA, np. SFO czy ewentualnie IAD albo na końcu DEN. Z chińskimi kierunkami trzeba moim zdaniem poczekać jeszcze jakiś czas, aż w regionie Europy Centralnej wzrośnie ruch z Chin, który jest jeszcze naprawdę niewielki (bo ruch z Europy Centralnej do Chin jest chyba śmiesznie mały w porównaniu do tego z Chin). No ale pewnie umowy międzypaństwowe z Chinami i tak na to długo jeszcze nie pozwolą, a Chińczycy i tak wolą latać swoimi liniami.
vscrew 2019-04-19 11:59   
vscrew - Profil vscrew
Bangkok to tak niskomarżowe połączenie, z praktycznie zerowym udziałem klas Premium i cargo, plus nadpodażą ( linie z zatoki plus Aerofłot, UIA) że LOT byłby chyba szalony żeby tam wchodzić przy obecnych cenach biletów. Nigdy by na Bangkoku nie zarobił. A z Chinami od lat tem sam problem - kiepskie umowy międzypaństwowe plus joint venture Air China z LH, skutecznie blokujące jakiekolwiek konkurencyjne linie.
gość_2aef9 2019-04-18 14:09   
gość_2aef9 - Profil gość_2aef9
Na Szanghaj do tej pory nie zgadzaja sie Chiny i to w zadnym wariancie, a wiec i takim, gdzie polowe lata Lot a polowe Air China. Trwaja rozmowy.

Nie wiem o jakiej inicjatywie strony chinskiej mialaby byc mowa. Przeciez nikt nie jest tak glupi, zeby wpuscic Chinczykow do Polski (pozwolic im latac z Szanghaju do WAW) w sytuacji, gdy oni nie wpuszczaja Lotu do siebie (nie pozwalaja latac Lot z Szanghaju do WAW). Tak nie robi zadne panstwo, ktore ma linie lotnicza, a wiec zadne powazne panstwo.

-

Odnosnie Tajlandii, to trasy bardzo niskomarzowe, na trasach do Bangkoku jest nadpodaz i nikt sie tam nie pcha, bo linie sa od tego, aby zarabiac, a nie robic rekordy przewozonych pasazerow. To samo Wietnam.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N