Icelandair zastępuje 737 MAX boeingami 757 i 767

17 kwietnia 2019 08:32
1 komentarz
Linie lotnicze Icelandair podjęły decyzję o wynajęciu w formule "mokrego" leasingu boeingów 767 oraz włączeniu do floty boeinga 757, co ma pomóc w zapełnieniu pustki po uziemionych czterech egzemplarzach 737 MAX 8.
Reklama
Poza czterema uziemionymi boeingami 737 MAX 8, które są we flocie Icelandair, przewoźnik ma też zamówiono kolejne trzy takie maszyny, a także sześć egzemplarzy 737 MAX 9. Ponieważ dostawy tych samolotów na pewno będą opóźnione, a uziemienie posiadanych już maszyn może potrwać jeszcze dość długo to islandzkie linie zdecydowały się na zapewnienie możliwości realizowania rozkładu dzięki boeingom 767 i 757. Przewoźnik zakłada, że maxy nie wrócą do służby wcześniej niż w połowie czerwca.

Icelandair wyleasinguje wraz z załogami dwa boeingi 767 oferujące 262 miejsca. Pierwsza z maszyn rozpocznie operacje na rzecz islandzkich linii już w najbliższych dniach, zaś druga wraz z początkiem maja i pozostaną one w dyspozycji przewoźnika do końca września. Dodatkowo od 15 maja do końca września Icelandair wprowadzi do swojej floty kolejny egzemplarz boeinga 757-200, który mieści 184 pasażerów. Islandzki przewoźnik, który posiada we flocie 25 boeingów 757 jest jednym z głównych użytkowników samolotów tego typu na świecie. Jak poinformował serwis ATWOnline.com, linie nie ujawniają informacji na temat pochodzenia maszyn, które mają zasilić flotę i pomóc uporać się z problemami operacyjnymi po uziemieniu 737 MAX 8.


Po tym jak po katastrofie boeinga 737 MAX 8 linii Ethiopian Airlines, która miała miejsce 10 marca, maxy zostały uziemione na całym świecie, wiele linii boryka się z problemami w zapełnieniu miejsca po tych samolotach w grafikach operacji. Icelandair również należy do grona przewoźników, którzy odczuwają negatywne skutki tej sytuacji. Islandzkie linie zapowiedziały, że w okresie od 1 kwietnia do 15 czerwca będą zmuszone do wykreślenia z rozkładu około 100 lotów.

- W większości przypadków będą to loty na trasach, które obsługiwane są więcej niż raz tego samego dnia. Pomimo tych zmian liczba oferowanych przez nas miejsc na poszczególnych trasach nie powinna ulec znaczącej zmianie, ponieważ będziemy wykorzystywać boeingi 767, które są sporo większe niż 737 MAX. Z tego samego powodu nie przewidujemy spadku liczby obsłużonych pasażerów w tym okresie - oświadczyły linie Icelandair. - Skutki finansowe uziemienia boeingów 737 MAX są na tym etapie trudne do określenia, a wysokość rekompensaty, której będziemy oczekiwali od producenta maszyn jest wciąż dyskutowana.


Poza faktem zadbania o trzy dodatkowe samoloty mające zastąpić uziemione maxy, Icelandair zapowiedziały rezygnację z połączeń do Cleveland w USA i Halifaxu w Kanadzie. Icelandair przyznaje, że jest to w pewnym stopniu pokłosie braku możliwości operowania na 737 MAX, ale decyzja była też podjęta w oparciu o chęć zaspokojenia rosnącego popytu na połączenia z i do i Islandii jako miejsca docelowego i mniejsze zainteresowanie klientów hubem przesiadkowym pomiędzy Europą i Północną Ameryką.

- Ze względu na zmiany na rynku i ruchy konkurencji, Icelandair zdecydowały się rozszerzyć ofertę o trzy loty tygodniowo do Alicante. Usługa ta powstaje we współpracy z naszą spółką córką, biurem podróży VITA - poinformowali przedstawiciele Icelandair.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_dc10f 2019-04-17 21:13   
gość_dc10f - Profil gość_dc10f
767 Euroatlantic CSTKR juz 14/04 polecial z Kef do Mco.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy