Lufthansa: Straty w pierwszym kwartale 2019

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
17 kwietnia 2019 09:15
7 komentarzy
Lufthansa Group ogłosiła stratę w pierwszym kwartale bieżącego roku. Jak podaje przedsiębiorstwo, za niekorzystne wyniki odpowiedzialne są wyższe ceny paliw i wysoka podaż na rynku europejskim.
Reklama

Wynik, który Lufthansa Group osiągnęła w pierwszych trzech miesiącach tego roku to strata w wysokości 336 mln. EUR przed opodatkowaniem i bez uwzględnienia odsetek. W analogicznym okresie zeszłego roku udało się wypracować 52 mln. EUR zysku.

- Spośród wielu czynników, które wpływają na ten wynik, największy udział w nim ma wzrost cen potrzebnych nam paliw o 202 mln EUR w pierwszym kwartale - oświadczyła grupa. - Dodatkowa presja pochodzi ze strony nadpodaży na europejskim rynku co odbija się niekorzystnie na wysokości taryf.


W oświadczeniu z poniedziałku (15.04) Lufthansa podkreśliła jednak, że dobre wyniki w pierwszym kwartale 2018 roku były spowodowane w pewnym stopniu z upadkiem linii airberlin. W tym roku przychody poszczególnych podmiotów sieciowych w ramach grupy spadły znacznie w porównaniu do roku ubiegłego. Największe różnice zanotowały linie Austrian Airlines, SWISS Airlines, a także niskokosztowy Eurowings. Jednocześnie Lufthansa żywi nadzieję, że wynik uda poprawić się w drugim kwartale, o czym mogą świadczyć spore obłożenie w systemach rezerwacyjnych oraz wyraźne spowolnienie wzrostu podaży na rynku.

- W całym roku 2019 grupa Lufthansy spodziewa się wciąż osiągnięcia skorygowanej marży zysku operacyjnego na poziomie pomiędzy 6,5 a 8,0 proc. - dodała firma.


W ubiegłym roku cała grupa odnotowała zysk netto na poziomie 2,2 mld. EUR, co było równoznaczne ze spadkiem o 7,6 proc. w stosunku do roku 2017. Jednak mimo to w roku 2018 była to największa grupa w Europie. Ostateczne wyniki za I kwartał 2019 opublikowane zostaną do końca kwietnia.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ec29c 2019-04-17 23:21   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Straty Lufy wynikają przede wszystkim z działalności Norwegiana. Norwegian obniżył ceny i zyski niemal wszystkim liniom latającym przez Atlantyk. Zyski obniżyła też ekspansja LCC, Ryanka we Frankfurcie oraz Wizza i Laudy w Wiedniu. Dodatkowo swoje trzy grosze dołożyły WOW, LOT i UIA.

WOWy już nie ma, bankructwo Norwegiana z powrotem powiększy zyski.
gość_03df9 2019-04-17 22:04   
gość_03df9 - Profil gość_03df9
gość_cf581: Lufthansa nie jest firma publiczna, a prywatna. To, ze jej akcje są na giełdzie wynika z niemieckich przepisów, które wymuszają na firmach o odpowiednio dużym kapitale wejście na giełdę. Nie ma to nic wspólnego z publicznością, czy struktura własności. Przykładem są niektóre niemieckie firmy, które w teorii są spółkami giełdowymi, ale pakiety kontrolne w nich i tak maja właściciele prywatni, często w postaci rodzin, którzy rządzą firma jak chcą, bo kurs akcji jest dla nich drugorzędną sprawa, a na giełdzie są, bo tego wymaga prawo.
gość_cf581 2019-04-17 21:01   
gość_cf581 - Profil gość_cf581
Do ignoranta a0a41:

Lufthansa publikuje wyniki kwartalne, bo jest spolka publiczna, ktorej akcje sa notowane na gieldzie we Frankfurcie. Spolki niepubliczne tego nie robia.

Jak widac aby pisac komentarze nie trzeba miec nawet miec nawet podstawowej wiedzy.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama