Nowe berlińskie lotnisko: Możliwe kolejne opóźnienia

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
15 kwietnia 2019 08:15
17 komentarzy
Jak podaje niemiecki portal Deutsche Welle (DW) bardzo możliwe są kolejne opóźnienia w otwarciu lotniska Berlin Brandenburg, które zaplanowano na październik przyszłego roku. Historia budowy tego portu lotniczego sięga 5 września 2006 roku, gdy rozpoczęto prace konstrukcyjne.
Reklama

Jak donosi DW, na nowopowstającym lotnisku, które ma zastąpić istniejące porty Schoenefeld i Tegel, które obecnie obsługują ruch lotniczy w Berlinie, wciąż pozostało do usunięcia bardzo wiele usterek. Ponieważ wątpliwości co do możliwości dotrzymania terminu określonego na jesień przyszłego roku są coraz większe niemieckie ministerstwo transportu zażądało od władz lotniska natychmiastowego wyjaśnienia sytuacji. Według sobotniego wydania dziennika Bild-Zeitung Michael Gunther, pełniący w resorcie transportu funkcję sekretarza stanu, skierował w piątek (12.04) do prezesa zarządu portu, Engelberta Lutke Daldrupa, list w którym oczekuje do środy 17 kwietnia odpowiedzi na pytanie, czy tyle już razy przekładany termin otwarcia lotniska Berlin Brandenburg może znów zostać przełożony. Z kolei agencja prasowa DPA podała, że w sobotę otrzymanie tego listu potwierdził Hanes Stefan Honemann, rzecznik prasowy powstającego portu. Dodał on też, że o ile odpowiedź jest przygotowywana to nie jest jeszcze znany termin kiedy będzie gotowa. Gdyby miała ona potwierdzać gotowość do oddania lotniska w październiku 2020 roku to raczej nie musiałaby być sporządzana zbyt długo.


Zajmująca się certyfikacją organizacja TÜV Rheinland, która odpowiedzialna jest za przeprowadzenie na nowym lotnisku wielu audytów, miała ponoć zapisać w wewnętrznym raporcie, że nadal niegotowe jest wiele urządzeń w powstającym porcie. Zaprzeczył temu jednak prezes lotniska.

- Jestem przekonany, że planowy termin nie jest zagrożony i podobnie ocenił to TÜV - zapewniał Engelbert Lutke Daldrupb, prezes lotniska Brandenburg.

Dodał on też, że ujawniony w mediach fragment raportu audytora pochodził z raportu w sprawie postępów w budowie i wybrzmiewał w zupełnie innym kontekście. Tym samym mógł on prowadzić do niejasności i nieprawdziwej oceny sytuacji. Ciągle niejasna jest jednak sytuacja systemu przeciwpożarowego, ponieważ do końca zeszłego roku miał on być ukończony przez Boscha, ale jednocześnie pracy przy nim wciąż ponoć trwają. Jednocześnie rzecznik lotniska zapewniał w piątek, że ten etap został już zakończony.

Historia powstawania berlińskiego portu lotniczego to już niemal niekończąca się opowieść. Pierwotny termin jego otwarcia to jesień 2011. Biorąc pod uwagę fakt, że według tego terminu budowa miała trwać około 5 lat, a w obecnej chwili samo planowane opóźnienie wynosi 9 lat to wydaje się, że taka sytuacja nie miała jeszcze w branży lotniczej miejsca.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9b09b 2019-04-19 11:36   
gość_9b09b - Profil gość_9b09b
@gość_f22d9: Teraz to już raczej to co się tam dzieje zależy od umiejętności tureckich. :P
mluben 2019-04-19 08:17   
mluben - Profil mluben
Nie bylbym taki pewien z tym powstaniem CPK. Jest to projekt w dużej mierze polityczno-propagandowy. Wystarczy że (hipotetycznie) pis zaliczy wpadke i nie wygra jesiennych wyborów. CPK zostanie anulowanr lub gruntownie przeplanowane wliczając zmiane lokalizacji. Obecnie poza bardzo ogólnym zarysem i masą slajdow w powerpointcie, nie ma nic. Gadanie, chwalenie się liczbami. Do fizycznego otwarcia ( jeśli powstanie) może minąć realnie kilkanaście lat.
gość_824f2 2019-04-16 15:30   
gość_824f2 - Profil gość_824f2
ręce opadają jak się słyszy co poniektórych... Najlepiej to siąść i nic nie robić i myśleć, że wszystko się samo zrobi albo inni zrobią za nas... Pogódźcie się z tym, że CPK powstanie czy Wam się to podoba czy nie :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama